گزارش وبی كارت؛

گندمكاران چشم انتظار تصمیم فردای شورای قیمت گذاری

گندمكاران چشم انتظار تصمیم فردای شورای قیمت گذاری

وبی کارت: مقرر است قیمت خرید تضمینی گندم فردا در جلسه شورای قیمت گذاری محصولات راهبردی بررسی و اصلاح شود؛ رئیس بنیاد ملی گندمکاران می گوید قیمت نباید کمتر از 5 هزار تومان باشد.


به گزارش وبی کارت به نقل از مهر، سرانجام پس از مدت ها کشمکش بر سر قیمت خرید تضمینی گندم، مقرر است فردا دوشنبه ۲۳ فرودین ۱۴۰۰ شورای قیمت گذاری محصولات راهبردی قیمت این محصول مهم را بررسی و اصلاح کند. با توجه به این که شورای مذکور، یک شورای جدیدالتاسیس است، قیمت خرید تضمینی گندم برای سال زراعی جاری، سال قبل قبل از تشکیل شورای مذکور توسط شورای اقتصاد ۴ هزار تومان تعیین شده بود. اما با اصلاح قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی توسط مجلس که در آن تشکیل شورای شورای قیمت گذاری محصولات راهبردی پیش بینی شده بود، شورای قیمت گذاری رسماً مسئولیت تعیین قیمت خرید تضمینی محصولات مهم کشاورزی را برعهده گرفت. از آنچا که قیمت ها برای سال زراعی جاری، پیش از نهایی شدن و ابلاغ قانون مذکور، توسط شورای اقتصاد تعیین شده و مورد اعتراض کشاورزان بود، نمایندگان مجلس در قانون مذکور ذکر کردند که شورای قیمت گذاری می تواند به نرخ خرید محصولات برای سال زراعی جاری نیز ورود کرده و این نرخ ها را اصلاح کند. بدین سان شورای مذکور طی ماههای گذشته نرخ خرید تضمینی چغندرقند و دانه های روغنی (که پیش تر از طرف شورای اقتصاد تعیین شده بود) را مورد بازبینی قرار داد و به نرخ عادلانه ای افزایش داد (جزئیات بیشتر را اینجا و اینجا بخوانید). نرخ خرید تضمینی گندم هم همچون نرخ هایی بود که از زمان اعلام توسط شورای اقتصاد با انتقاد گسترده فعالان بخش کشاورزی مواجه گردید و خبرگزاری مهر هم در میزگردی، به ابعاد این قیمت گذاری ناعادلانه پرداخت (مشروح میزگرد مهر). با تشکیل شورای قیمت گذاری محصولات راهبردی گندمکاران کشور هم امیدوار بودن قبل از شروع برداشت گندم، شورا مبادرت به اصلاح قیمت کند اما با گذشت چند ماه از جلسات شورا، موضوع اصلاح نرخ گندم در دستور کار قرار نگرفت و این شائبه عنوان شد که دولت بدلیل بار مالی موضوع، قصد ندارد قیمت خرید گندم را اصلاح کند. طبیعتاً باتوجه به عضویت سه مقام ارشد دولتی (وزیر جهادکشاورزی، وزیر اقتصاد و رئیس سازمان برنامه) در شورا، مقاومت دولت برای اصلاح نرخ عملاً مانع از آن شد که موضوع وارد دستور کار شورا شود. این مقاومت، با نگرانی تشکل های کشاورزی مواجه گردید و هفته گذشته خبرگزاری مهر نامه ای را منتشر نمود که در آن بنیاد ملی گندمکاران خطاب به رئیس بازرسی دفتر مقام معظم رهبری با اشاره به غیرمنطقی بودن قیمت مصوب ۴، ۰۰۰ تومان برای گندم، خواهان بازبینی در آن شده بود.
همچنین شش عضو شورای قیمت گذاری محصولات راهبردی همچون رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی، رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی، رئیس بنیاد ملی گندمکاران کشور، مدیرعامل اتحادیه مرکزی تعاونی های کشاورزی و روستایی و دو کشاورز خبره عضو این شورا در نامه ای به وزیر جهاد کشاورزی خواهان تشکیل جلسه فوری شورا جهت بررسی قیمت گندم شده بودند.
این درخواست ها و پیگیری ها سرانجام نتیجه داد و کاظم خاوازی، وزیر جهادکشاورزی اواخر هفته گذشته در نامه ای به اعضای شورا، اعلام نمود شورای قیمت گذاری محصولات راهبردی ۲۳ فروردین ماه جهت بررسی قیمت خرید تضمینی گندم تشکیل جلسه خواهد داد.
در نامه خاوازی آمده بود: در امتداد اجرای مفاد قانون اصلاح قانون خرید تضمینی محصولات اساسی کشاورزی مصوبه شماره ۶۷۸۲۶/ ۱۸۰ مورخ ۱۳۹۹.۰۹.۱۲ مجلس شورای اسلامی موضوع «تشکیل شورای قیمت گذاری و سیاست های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی»، خواهشمند است در پنجمین جلسه شورا که در روز دوشنبه مورخ ۱۴۰۰.۰۱.۲۳ رأس ساعت ۱۳ در طبقه ۱۶ این وزارت، با دستور زیر تشکیل می گردد، شخصاً حضور بهم رسانید. در نامه خاوازی، دستور کار جلسه مذکور، «بررسی درخواست تعدادی از اعضای شورا جهت اصلاح قیمت تضمینی گندم در سال زراعی ۱۴۰۰-۱۳۹۹» اعلام شده است.
به این ترتیب شورای قیمت گذاری محصولات راهبردی فردا مقرر است قیمت خرید تضمینی گندم را بررسی و درباره آن تصمیم گیری کند.
قیمت خرید تضمینی گندم نباید از ۵ هزار تومان کمتر باشد
در همین زمینه، عطاء الله هاشمی، رئیس بنیاد ملی گندمکاران ایران در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلان اینکه فردا دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ جلسه شورای قیمت گذاری محصولات راهبردی با هدف بررسی قیمت خرید تضمینی گندم و اصلاح آن برگزار می شود، اظهار داشت: بسیار امیدوار هستیم که در جلسه فردا قیمت گندم اصلاح و نرخی که مورد رضایت کشاورزان است، تصویب شود و ما خرید تضمینی گندم را به بازار آزاد نبازیم.
وی با اشاره به اینکه بنیاد ملی گندمکاران کشور در ارائه قیمت پیشنهادی خود، منافع کشور، دولت، مصرف کنندگان و تولیدکنندگان را در نظر گرفته است، اشاره کرد: قیمت گندم نباید از ۵، ۰۰۰ تومان کمتر باشد.
هاشمی اشاره کرد: در صورتیکه قیمت خرید تضمینی از ۵ هزار تومان کمتر باشد، هم کشاورزان زیان خواهند کرد و هم میزان خرید تضمینی کاهش پیدا می کند.
وی توضیح داد: اکنون قیمت جو و نهاده های دامی از قیمت گندم بالاتر است و این مساله سبب ورود دلالان به حوزه خرید گندم می شود و دولت نمی تواند به اندازه نیاز گندم خریداری کند.
هشدار تشکل های کشاورزی نسبت به کاهش ۵۰ درصدی تولید تشکل های کشاورزی معتقدند تعیین نرخ مناسب خرید تضمینی گندم به منزله راهبردی ترین محصول کشاورزی کشور، علاوه بر تداوم خود اتکایی در تامین نیاز داخلی، متضمن صرفه جویی قابل توجه ارزی، توسعه اشتغال و استمرار تولید محصول بوده پس انتظار خانواده میلیونی کشاورزان گندم کار کشور آنست که باتوجه به افزایش بی سابقه هزینه های مستقیم تولید و دیگر پارامترهای مؤثر در قیمت تمام شده محصول در امسال، نسبت به تعدیل نرخ خرید گندم در شورای قیمت گذاری اقدام شایسته به عمل آید. از طرفی نظر به اختلاف فاحش قیمت گندم در کشورهای همجوار (تا میزان ۹ هزار تومان به ازای هر کیلو گرم) و همین طور گرانی اقلام خوراک دام و طیور، در صورت عدم اصلاح قیمت فعلی، قطع به یقین با عدم تحویل گندم به دولت از طرف کشاورزان و رواج دلالی، سلف خری و سود جویی مواجه خواهیم شد! مضافاً بر اساس گزارش واصله از اقصی نقاط کشور، بر اثر کاهش میزان بارندگی و افت محسوس عملکرد دیمزارهای مناطق مختلف و واگذاری قسمتی از اراضی زیر کشت گندم به دامداران، کسری حدود ۵۰ درصدی آمار گندم تحویلی نسبت به سال زراعی گذشته قابل پیش بینی خواهد بود. رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون هم پیش تر در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه سرکوب قیمتی، چالش مهم بخش کشاورزی است، اظهار داشته بود: از دولت می خواهیم که راه رفته درباره مرغ را درباب گندم تکرار نکند. رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی هم مدتی قبل در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشته بود: در بعضی استانها، برخی از کشاورزان مزارع سبز گندم را به دامداران فروخته اند و آنها نیز این محصول را می چینند و بعنوان خوراک دام استفاده می نمایند. به گزارش وبی کارت به نقل از مهر، گندم با اهمیت ترین محصول راهبردی کشاورزی است که بدلیل اهمیت بی بدیل در تامین امنیت غذایی از طرف کشورهای مختلف جهان سیاست گذاری های دقیق و حمایت گرایانه ای جهت تولید آن در داخل کشورها انجام می شود. در کشور ما نیز رهبر انقلاب بارها بر ضرورت خودکفایی در تولید محصولات راهبردی کشاورزی در جهت تضمین امنیت غذایی مردم تاکید و این خودکفایی را در راه اقتصاد مقاومتی، پیش نیاز بی اثر شدن تحریم ها معرفی کرده اند.


منبع:

1400/01/22
13:08:02
0.0 / 5
801
تگهای خبر: رایانه , سازمان , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
weby Card

webycard.ir - حق کپی رایت سایت وبی كارت محفوظ است

وبی كارت

معرفی کسب و کار شما در اینترنت