چطور می توان تشعشعات هر ناحیه را اندازه گیری كرد؟

چطور می توان تشعشعات هر ناحیه را اندازه گیری كرد؟

به گزارش وبی کارت بسیاری تصور می کنند تشعشعات حاصل از دکل های موبایل یکی از مهم ترین علل ابتلابه انواع سرطان است، هرچند این مورد تابحال به صورت علمی ثابت نشده، اما این امکان فراهم است که میزان این امواج را در سامانه اندازه گیری شدت امواج الکترومغناطیس مشاهده و اگر میزان نمایش داده شده از استاندارد مشخص شده بیشتر باشد، مبادرت به شکایت کنید.


به گزارش وبی کارت به نقل از ایسنا، یکی از نگرانی هایی که با ورود ابزار دیجیتالی به زندگی افراد افزایش یافته، بیماری های ناشی از تشعشعات رادیویی است. با افزایش بیماری های جوامع امروزی همچون سرطان های شناخته شده و ناشناخته، این گمان میان عامه مردم تقویت شده و بسیاری تصور می کنند تشعشعات حاصل از دکل های موبایل یکی از مهم ترین علل ابتلاء به انواع سرطان است، هرچند این مورد تابحال به صورت علمی ثابت نشده است.
اپراتورهای تلفن همراه موظف می باشند قانون حفاظت از تشعشعات و سلامت کاربران خویش را رعایت نمایند و بدین منظور سامانه اندازه گیری تجمعی شدت امواج الکترومغناطیس به منظور پایش تشعشعات تجهیزات رادیویی مطابق حدود استاندارد ملی ایران به شماره ۸۵۶۷ و کمیسیون بین المللی حفاظت در مقابل پرتوهای غیریون ساز (ICNIRP) با نصب ۷۰ ایستگاه ثابت در شهر تهران و ۱۸ ایستگاه ثابت در شهر شیراز به راه افتاده است. مطابق با استانداردهای اعلام شده، حدود پرتوگیری امواج الکترومغناطیسی ۲۸ ولت برمتر است که در نمودار در ارتباط با هر ایستگاه، به صورت خط چین قرمز مشخص شده است.
در این باره محمدجواد آذری جهرمی پیش از این ضمن اشاره به نگرانی ها درباره پارازیت اظهار کرده بود: ما چیزی به اسم نگرانی در مقابل صرف پارازیت نداریم، موضوع، اثر تجمعی امواج الکترومغناطیسی موجود در اطراف مردم است که روی سلامتی مردم اثر می گذارد و شامل فرستنده های تلویزیونی، ایستگاه های ارسال امواج تلفن همراه و پارازیت ها می شود. سیگنال و غیرسیگنال هر دو یک اثر تجمیعی بر بدن انسان دارد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشته بود: ما در این حوزه ایجاد شفافیت کردیم و هم اکنون در تهران و شیراز اندازه گیری به خط کرده و نتایج آنرا به لحظه منتشر می نماییم که میزان اثر تجمعی امواج الکترومغناطیسی چقدر است. گزارش آنرا هم عرضه کردیم و در سایت سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی هم در دسترس می باشد و مردم می توانند مشاهده کنند.

حفاظت از کاربران، با سامانه اندازه گیری امواج الکترومغناطیس
وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در ویدئوی «ایران هوشمند» به معرفی سامانه اندازه گیری تجمعی شدت امواج الکترومغناطیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی پرداخته است. با رفتن به این سامانه در سایت رگولاتوری و انتخاب ناحیه مورد نظر، تاریخ شروع و خاتمه بازه مورد نظر جهت بررسی شدت میدان انتخاب شده و داده ها بر مبنای بازه ی انتخابی فیلتر می شود. بعد از آن، مقادیر بیشینه، کمینه و متوسط اندازه گیری در بازه انتخابی برای ایستگاه مورد نظر نمایش داده می شود و هم چنین امکان نمایش و عدم نمایش سطح استاندارد روی گراف خروجی با این ابزار وجود دارد.
کاربران می توانند بعد از مشاهده میزان اندازه گیری شده، سطح استاندارد مصوب برای شدت میدان الکترومغناطیس بر مبنای استاندارد ملی و ICNIRP که بین 300 کیلوهرتز تا 18 گیگاهرتز را روی گراف مشاهده و از کمتر بودن این میزان نسبت به حد استاندارد اطمینان حاصل کنند و اگر میزان نمایش داده شده از استانداردی که مشخص شده بیشتر باشد، می توان در سامانه ثبت و پاسخگویی به شکایات، در این حوزه شکایت نمود.
منبع:

1399/10/14
19:15:15
0.0 / 5
1136
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
weby Card

webycard.ir - حق کپی رایت سایت وبی كارت محفوظ است

وبی كارت

معرفی کسب و کار شما در اینترنت