پاسخ معاون رگولاتوری به اظهارات معاون فنی صدا و سیما

پاسخ معاون رگولاتوری به اظهارات معاون فنی صدا و سیما

به گزارش وبی كارت معاون رگولاتوری به اظهارات معاون توسعه و فناوری صداوسیما در خصوص اینكه با واگذاری فركانس های سازمان به تلفن همراه، دسترسی اینترنت كاربران افزایش چندانی نخواهد یافت، واكنش نشان داد.


به گزارش وبی كارت به نقل از ایسنا، اختلاف بین وزارت ارتباطات و سازمان صداوسیما درباره ی تخصیص باند ۷۰۰ مگاهرتز سابقه چندین ساله دارد. درخواست این آزادسازی از سال های پیش به صداوسیما ارسال شده اما تابحال به نتیجه ای نرسیده است.
مسئولان ارتباطی كشور معتقدند وقتی زمانی به علت پخش برنامه های صداوسیما به صورت آنالوگ، فركانس ۷۰۰ و ۸۰۰ در اختیار این سازمان بود، اما با عنایت به تعهدات بین المللی ایران مقرر شد كه سیستم آنالوگ این سازمان برای پخش برنامه ها به دیجیتال تبدیل گردد، این فركانس ها حالا برای صداوسیما كارایی ندارد باید آنرا در اختیار اپراتورها قرار دهد، چونكه قرار گرفتن این فركانس ها برای توسعه زیرساخت های شبكه تلفن همراه می تواند درآمدی چندهزار میلیاردی ایجاد كند.
محمدجواد آذری جهرمی-وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- هم با بیان این كه شبكه موبایل در تهران به حداكثر میزان ظرفیت نامی خود رسیده است، اظهار كرد، تنها راه افزایش ظرفیت پهنای باند، اضافه كردن فركانسی است كه در اختیار صداوسیماست.
اما امروز رضا علیدادی-معاون توسعه و فناوری صداوسیما به اظهارات وزیر ارتباطات پاسخ داد و گفت: با واگذاری فركانس های سازمان به تلفن همراه، دسترسی اینترنت كاربران افزایش چندانی نخواهد یافت و سال ها طول خواهد كشید تا تجهیزات لازم برای بهره برداری از آن خریداری و راه اندازی شود و هزینه زیادی هم خواهد داشت.
نسترن محسنی در واكنش به اظهارات معاون توسعه و فناوری صداوسیما درباره واگذاری باندهای فركانسی، اظهار نمود:
همكار خوبم جناب آقای علیدادی معاون محترم سازمان صدا و سیما امروز درباره باندهای فركانسی اظهارنظری كرده بودند.
پیشنهاد دارم ابتدا به چند سوال پاسخ دهند:
۱. بفرمایید سندی كه در سال ۲۰۰۶ توسط رئیس فعلی سازمان صدا و سیما در مجمع جهانی مخابرات و به نمایندگی از جمهوری اسلامی امضا شده، چه بوده است؟
۲. بفرمایند در سالهای اخیر چند صد میلیون دلار از صندوق ذخیره ارزی و یا صندوق توسعه ی ملی برای توسعه فرستنده های دیجیتال و خالی كردن باند فركانسی مزبور از مجلس دریافت كرده اند؟ اسناد مشروح مذاكرات نمایندگان صدا و سیما در مجلس موجود است، حاضر هستید منتشر كنید؟
۳. نظر ما درباره ی انتشار مشروح مذاكرات و مكاتبات دبیرخانه ی شورایعالی امنیت ملی مثبت است، همینطور تمام اسناد مكاتبات و پیگیریهای صورت گرفته از سال ۱۳۸۶ تا الان را هم قابل انتشار می دانیم. موافقید؟
۴. آیا موافقید توضیح دهید كه به استناد همان جلسه شورایعالی امنیت ملی كه مدعی بودید از این باندها استفاده میكنید و ما پیشنهاد اندازه گیری مشترك را دادیم و مقرر شد این كار صورت گیرد، چرا در اندازه گیری مشترك شركت نكردید؟
۵. برخی شبكه های تلویزیونی در سایر كشورها الان خدمات k را به شهروندانشان عرضه می كنند، فهرست كشورهایی كه برای این مهم از باند ۷۰۰ و ۸۰۰ استفاده می نمایند را منتشر می كنید؟ البته ما به زودی فهرست كشورهایی كه از این باند برای شبكه ی موبایل استفاده می نمایند را منتشر خواهیم كرد.
۶. اگر به این باند فركانسی به نقل از خودتان نیاز دارید، چرا در مزایده كذایی شركتهای IPTV، این فركانسها را به حراج گذاشتید؟
جناب آقای علیدادی خیلی خوشحالیم كه امروز شما به لزوم توسعه پهن باند در كشور اذعان دارید، موضوعی كه ۶ سال سازمان متبوع جنابعالی آنرا رقیبی جدی برای خود می دانست و در توسعه آن همراهی نمی كرد.
ما در ۶ سال گذشته ۳۰۰، ۰۰۰ پهن باند موبایل را به بیشتر از ۷۰ میلیون و پهن باند ثابت را از ۴ میلیون به بیشتر از ۱۱ میلیون رسانده ایم. حتما باید به توسعه پهن باند ثابت توجه بیشتری شود و اگر اشتباهاتی كه در روند خصوصی سازی مخابرات رخ داد، نبود حتما رشد توسعه پهن باند ثابت چشمگیرتر از آنچه كه تابحال رخ داده است، بود.
جناب آقای مهندس جهرمی، از آغاز سال دو بار از راه دوربین صدا و سیما علل كندی اینترنت را تشریح كردند، البته كه سازمان متبوع شما مثل خیلی از زمانها آنرا پخش نكرد. حاضرم در صورت حضور شخص حضرتعالی، در یك برنامه تلویزیونی، با مستندات در محضر ملت ایران مناظره نماییم تا مردم بیشتر بدانند در حق آنها چه اجحافی میكنید.
منبع:

1399/01/25
16:06:06
5.0 / 5
2722
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
weby Card

webycard.ir - حق کپی رایت سایت وبی كارت محفوظ است

وبی كارت

معرفی کسب و کار شما در اینترنت