والدین چقدر به دنیای مجازی كودكان توجه دارند؟

والدین چقدر به دنیای مجازی كودكان توجه دارند؟

وبی كارت: با عنایت به اهمیت چگونگی حضور كودكان در اینترنت، شركت های مختلفی تلاش در تولید فضای مناسب دارند. البته به قول تحلیلگران، بعد از تولید زیرساخت فنی و بستر مناسب، باید فرهنگ استفاده از این امكانات هم وجود داشته باشد.


به گزارش وبی كارت به نقل از ایسنا، در ایران بیشتر از ۱۳ درصد كاربران اینترنت كودكان هستند؛ آن ها برای دستیابی به اطلاعات، برقراری ارتباط با دوستان و اعضای خانواده، انجام تكالیف درسی، دانلود موسیقی و فیلم و البته بازی كامپیوتری به اینترنت رجوع می كنند. هم اكنون استفاده از كامپیوتر و فناوری های دیجیتال بخش عمده ای از اوقات فراغت كودكان ایرانی را به خود اختصاص می دهد. بنابراین فضای مجازی را باید از هر دو منظر فرصت ها و تهدیدها مورد توجه قرار داد.

فضای مجازی جهت استفاده در موارد متعددی مفید است؛ هرچند خطرات بالقوه و بالفعلی برای فرزندان در این فضا هم وجود دارد كه لازم است با مشاركت همه ذی نفعان تدبیری هوشمندانه اتخاذ شود؛ این مهم نه فقط در ایران بلكه در خیلی از كشورهای جهان امری مقبول و در حال پیگیری است. همانطور كه خسرو سلجوقی - عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات - اعتقاد دارد همه جای دنیا مقوله ای به اسم رتبه بندی محصولات فرهنگی وجود دارد.

سلجوقی با اشاره به اینكه در دنیا مقوله رتبه بندی محتوا انجام می گردد و بسیار حائز اهمیت می باشد، به ایسنا اظهار داشت: فیلم ها، كتاب ها، بازی ها و همه محصولات فرهنگی در دنیا رتبه بندی می گردد. حتی فارغ از مباحث دینی و مذهبی این رتبه بندی انجام شده است و برای بحث خشونت و مباحث جنسی كه امكان دارد برای كودك مناسب نباشد، در كشورهای لیبرال هم موانعی را تولید كردند البته در كشور ما مسائل شرعی هم اهمیت دارد.

وی افزود: حتی خود محصولاتی كه برای كودك مناسب می باشد، برای سنین مختلف رتبه بندی می گردد. هم اكنون در كشور برای بازی های كامپیوتری این رتبه بندی انجام شده اما خانواده ها آگاه نیستند كه این رتبه بندی مناسب سن كودكشان هست یا خیر و خیلی كم از آن استفاده می گردد. درصورتی كه والدین باید دسترسی كودك را بر مبنای رتبه بندی محتواهایی كه انجام شده در اختیارشان قرار دهند. مانند یك كتاب فروشی كه امكان دارد همه كتاب ها برای كودك مناسب نباشد و كتاب ها متناسب با سن، جنس و علاقه كودك رتبه بندی می گردد و به انتخاب آن ها كمك می نماید.

عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات درباره اقدامات كنترلی انجام شده برای كودكان اظهار نمود: دركشو ما كار از لحاظ فنی خوب جلو رفته اما از نظر تبلیغات و اطلاع رسانی كار مناسب جلو نرفته است. همچون این كه همراه اول سیم كارتی بوجود آورده كه مجانی در اختیار كودكان گذاشته می گردد و برای خانواده هم هیچ هزینه ای از جهت سیم كارت خریدن ندارد. اپراتور تین تاك هم سیم كارتی را در اختیار كودكان می گذارد.

وی در ادامه تصریح كرد: محتوایی كه این سیم كارت ها دسترسی دارند، محتوای مناسبی هست كه قابل تایید واقع شده، یعنی یك نوع پالایش در مورد محتوای آن ها انجام شد كه متناسب كودك و در آنجا قابل دسترس است. چند شركت همچون انارستان، درسا و نبات هم آغاز به عرضه خدمت و تولید محتوا برای سنین مختلف كرده اند.

سلجوقی با اشاره به روش كنترلی انجام شده برای كودكان در شركت مایكروسافت بیان كرد: ابزاری برای كنترل والدین بوجود آمده كه آن ها می توانند كودك را از دسترسی به موارد مختلف منع كنند اما استفاده زیادی از آن نمی گردد چونكه خانواده ها یا به این دانش خیلی مسلط نیستند و یا آگاهی زیادی ندارند، درنتیجه ما ابزار را داریم اما استفاده كافی را انجام نمی دهیم.

عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به پیام رسانی مختص كودكان اظهار داشت: پیام رسانی یكی از بحث هایی است كه همه جا اتفاق می افتد و لازم است. افرادی علاقه مند بودند پیام رسانی برای كودكان را در تلگرام هم پوشش دهند كه با فیلتر شدن آن این مورد متوقف شده است. اما پیام رسان داخلی گپ این خدمت را آغاز كرده و پیام رسان مداد را مخصوص كودكان فعال كرده است.
1397/08/15
16:45:18
5.0 / 5
5521
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
weby Card

webycard.ir - حق کپی رایت سایت وبی كارت محفوظ است

وبی كارت

معرفی کسب و کار شما در اینترنت