امید به اقتصاد ۹۷

امید به اقتصاد ۹۷

وبی كارت: شمارش معكوس برای لحظه تحویل سال ۱۳۹۷ در حالی شروع شده كه رییس جمهور سال آینده را سال سرمایه گذاری، رشد، توسعه و عدالت می داند. رییس كل بانك مركزی هم به تك رقمی ماندن نرخ تورم امیدوار است.


به گزارش وبی كارت به نقل از ایسنا، اقتصاد ایران در سال ۱۳۹۶ سختی هایی را پشت سر گذاشت. در سال های ۱۳۹۳، ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ با رشد ۳، صفر و ۱۱ درصد به تدریج ركود و رشد منفی ۶.۸ درصد به جا مانده از دولت های پیش از اقتصاد رخت بربست. البته هنوز گره مبادلات بانكی ناشی از تحریم ها به صورت كامل اقتصاد ایران را رها نكرده است. با این وجود بنا بر اعلام بانك مركزی در شش ماهه اول سال ۱۳۹۶ هم رشد ۴.۵ درصد را تجربه كردیم. این رقم البته ۶.۵ درصد كمتر از سال ۱۳۹۵ بود كه برجام اثرات خوبی در اقتصاد ایران داشت. امروز رییس جمهور وعده داد كه سال ۱۳۹۷ سال سرمایه گذاری، رشد، توسعه و عدالت اقتصادی باشد. رییس كل بانك مركزی هم پیش بینی كرده كه در سال آینده نرخ تورم تك رقمی باقی ماند.
ادامه چانه زنی برای دستمزد كارگران
بحث و گفت وگو برای رسیدن حداقل دستمزد به بالای یك میلیون تومان كماكان ادامه دارد. روز گذشته جلسه تعیین دستمزد شورای عالی كار با گذشت ۹ ساعت مذاكره و رایزنی باز هم بی نتیجه ماند و مذاكرات به بعدازظهر یكشنبه موكول شد. نمایندگان كارفرمایی معتقدند دستمزد سال آینده باید ۱۰ درصد بالا برود و گروه های كارگری و دولت می گویند باید ۲۰ درصد افزایش پیدا كند. در صورتی كه افزایش ۲۰ درصدی حداقل مزد به تصویب شورای عالی كار برسد، از ابتدای سال ۱۳۹۷ دستمزد كارگران با ۱۸۶ هزار تومان افزایش از ۹۳۰ هزار تومان به یك میلیون و ۱۱۶ هزار تومان خواهد رسید و چنانچه اعضای شورای عالی كار روی رقم ۱۶ درصد توافق كنند، حداقل دستمزد در سال آینده با ۱۴۸ و ۸۰۰ تومان افزایش به حدود یك میلیون و ۱۰۰ هزار تومان خواهد رسید.
جاده ها هنوز خلوت است اما بجنبید!
هرچند محدودیت های ترافیكی نوروز شروع شده، اما همچنان بار ترافیكی جاده ها شرایطی معمولی دارد. اگر قصد مسافرت نوروزی دارید، می توانید از جزئیات محدودیت جاده ها در این خبر ایسنا آگاه شوید. مركز مدیریت راه ها محدودیت های ترافیكی نوروز ۱۳۹۷ را نهایی كرده است. این محدودیت ها از ۲۴ اسفندماه شروع شده و تا ۱۷ فروردین ماه سال ۱۳۹۷ ادامه خواهد داشت. در این مدت عبور موتورسیكلت در تمامی ازادراه ها و بزرگراه ها و محورهای چالوس، هراز، فیروزكوه و سایر محورهایی كه لزوم ایجاب می كند، ممنوع خواهد بود. همینطور در تمامی محورهای برون شهری ممنوعیت و محدودیت های ترافیكی برای تریلر و كامیون ها اعلام می گردد و تنها با مجوز پلیس راه عبور و مرور ماشین های سنگین حامل مواد سوختی و فاسد شدنی استثنا خواهد بود. امروز هم چنین اعلام گردید پنج محور رامیان به شاهرود، شمشك به دیزین، گنجنامه به تویسركان، سی سخت به نورآباد و پونل به خلخال به علت شرایط جوی مسدود هستند.
احتمال افزایش درآمدهای نفتی ایران
برآورد كارشناسان بین المللی این است كه آرامش فعلی بازار جهانی نفت، در واقع آرامش پیش از توفان است و افزایش تقاضا یك جایی خودش را نشان داده است و منجر به رشد قیمت می گردد. با این حساب ممكن است درآمدهای نفتی ایران هم بالا برود. هم اكنون چین و هند به تنهایی ۱.۱ میلیون بشكه در روز نفت می گیرند. در این بین، ذخایر نفت به مدد توافق كاهش تولید اوپك، به میزان چشمگیری كاهش یافته است. در بخش عرضه هم نگرانیهایی وجود دارد. افزایش تولید نفت شیل ممكن است قیمت نفت را دچار ریزش كند. باید صبر نماییم و ببینم آینده چه می شود؛ چون هیچ كارشناسی نمی تواند پیش بینی دقیقی از قیمت نفت در سال آینده داشته باشد.
تالار شیشه ای"مات" است
قیمت سهام در تالار شیشه ای به علت فشار عرضه دچار افت شده است. از جانب دیگر بورس تهران در حالی آخرین یكشنبه سال ۱۳۹۶ را پشت سر گذاشت كه موضوعاتی مانند تحریم ها، برجام و نرخ دلار بر معاملات بازار سهام سایه دارد و خیلی از معامله گران بازار سرمایه منتظرند تا با روشن شدن این موضوعات برای سرمایه گذاری خود تصمیم گیری كنند. البته به علت افت قیمت اسمی سهام بانك صادرات كه به نصف رسیده، نوسان گیران برای این خرید آن صف كشیده اند. امروز شاخص كل بازده نقدی و قیمتی ۲۴۲ واحد رشد كرد و به رقم ۹۵ هزار و ۸۱۹ واحدی رسید. شاخص كل هم وزن هم با ۸۱ واحد رشد عدد ۱۷ هزار و ۱۴۹ واحدی را تجربه نمود. شاخص آزاد شناور بعد از ۴۰۲ واحد رشد رقم ۱۰۲ هزار و ۴۱۹ را تجربه نمود و شاخص بازار اول و دوم ۲۱۱ و ۳۰۹ واحد افزایش یافتند.
تلگرام كودكان هم می آید
دولت در نظر دارد بخشی از تلگرام را مناسب كودكان ارائه كند. این خبر را خسرو سلجوقی - عضو هیئت عامل سازمان فناوری اطلاعات – به ایسنا اعلام نموده و گفته در جهت سند توسعه خدمات فضای مجازی برای كودكان، مقرر است سامانه ای در بستر تلگرام پیاده سازی شود. وی در توضیح این اپلیكیشن گفته طریقه كاركرد خاص این اپراتورهای اینترنت كودكان به این شكل است كه در سیم كارت های این اپراتورها یك اپلیكیشنی وجود دارد كه كودك با استفاده از آن می تواند به فضای مناسبی برای خود وارد شود.1396/12/28
20:50:01
5.0 / 5
4993
تگهای خبر: اپراتور , اپل , اپلیكیشن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
weby Card

webycard.ir - حق کپی رایت سایت وبی كارت محفوظ است

وبی كارت

معرفی کسب و کار شما در اینترنت