وزیر ارتباطات تاكید كرد؛

شبكه ملی اطلاعات نمی گوید مدام همه چیز را ببندیم!، وام دردی از استارت آپ ها دوا نمی كند‎

شبكه ملی اطلاعات نمی گوید مدام همه چیز را ببندیم!، وام دردی از استارت آپ ها دوا نمی كند‎

وبی كارت: به نظر می رسد انتخاب جهرمی بعنوان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بیش از همه می تواند فرصتی باشد برای جوانان و صاحبان كسب وكارهای نوپا كه با استفاده از نگاه مثبت وی به این حوزه، فعالیتشان را گسترش دهند چراكه آذری جهرمی خود از نسل بچه های دهه شصتی است كه علاوه بر آگاهی از دغدغه های نسل جوان، با تك تك حوزه های كاری ICT هم آشنایی دارد.


به گزارش وبی كارت به نقل از ایسنا، محمدجواد آذری جهرمی از آن دسته از وزرایی است كه هرچند هنوز چند ماه است فعالیتش را بعنوان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات شروع كرده اما حدودا اغلب خبرنگاران حوزه ICT را به اسم می شناسد؛ خوش برخورد و صبور است و كمتر پرسشی را بی پاسخ می گذارد؛ شاید همین روحیه اش سبب شده تا علاوه بر حوزه های تخصصی و تحصیلی خودش به همه مسائل پیش روی حوزه های زیر نظرش تسلط كامل داشته باشد، به طوریكه شاید خیلی كم اتفاق بیفتد كه در برابر سوالات مختلفی كه خبرنگاران در حوزه های مختلف و با جزئیات از وی دارند، ابراز بی اطلاعی كند.
وزیر جوان ارتباطات چندی قبل در جریان بازدید خود از ایسنا در گفت وگویی صمیمانه در جمع خبرنگاران حوزه اقتصادی ایسنا، به سوالات مختلف آنها پاسخ داد. یكی از مسائل مطرح شده در این گفت وگو بحث استارت آپ ها و كسب و كارهای نوپا بود كه به علت اهمیت و نقش كلیدی آنها در بحث توسعه اقتصاد دیجیتالی، این روزها بسیار محل بحث است.
اما آشنایی و نگاه مثبت آذری جهرمی به كسب و كارهای نوپا و اهمیت مقوله استارت آپ ها در تولید اشتغال سبب شد تا در حوزه فناوری اطلاعات، استارت آپ ها بعنوان مهمترین باب بحث با وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات انتخاب گردد.
مدل توسعه شبكه فضای مجازی چیست؟
محمد جواد آذری جهرمی در پاسخ به سوال ایسنا درباره نسبت وزارت ارتباطات با استارت آپ ها؛ برنامه وزارتخانه خود برای پشتیبانی از استارت آپ ها را اینگونه تشریح و اظهار نمود: اساسا شبكه ملی اطلاعات مدل توسعه شبكه فضای مجازی در كشور را تعریف می كند. این شبكه در سه لایحه زیرساخت، خدمات و محتوا طراحی شده است كه در لایه زیرساخت، وزارت ارتباطات، مسیرها و یا به عبارتی لوله كشی های زیرساختی را انجام داده است.
او اظهار داشت كه در جهت تحقق همین جنبه زیرساختی چه در دولت یازدهم و چه در دولت دوازدهم پروژه ها و بودجه زیادی تعریف شده كه تا دو سال آینده می توانیم زیرساخت شبكه ملی اطلاعات را مطابق با آن چیزی كه قانون برای ما تكلیف كرده است، به صورت كامل به سرانجام برسانیم.
وزیر جوان ارتباطات و فناوری اطلاعات همینطور به این نكته جالب اشاره نمود كه اساسا تا حالا تنها یك لایه از سه لایه شبكه ملی اطلاعات به تصویب قانونی رسیده است و دو لایه دیگر هنوز سند مشخصی ندارند و علت به تصویب نرسیدن سندی مشخص برای دو لایه خدمات و محتوا در سند شبكه ملی اطلاعات را اختلافات زیاد در این حوزه ها دانست و اظهار داشت كه هر كسی طبق برداشت خود از این حوزه ها مطلبی را می گوید و فكر می كند كه قضیه دقیقا همانطور است كه او فكر می كند.
او در ادامه مسائل در رابطه با استارت آپ ها را در همین مقوله خدمات طبقه بندی كرد و اظهار داشت: اساسا باید یك چارچوب برای ساماندهی اینگونه خدمات وجود داشته باشد اما چون هنوز اختلاف نظرها وجود دارد، نتوانسته ایم در این باره كاری انجام دهیم.
می خواهیم چند "تك شاخ" داشته باشیم
وزیر ارتباطات ساماندهی در این حوزه را در نهایت ساماندهی و برنامه ریزی برای تحقق اقتصاد دیجیتالی در كشور دانست و ادامه داد: ما در ابتدای كار كه آمدیم یك هدف گذاری اقتصادی را بعنوان چشم انداز خود طراحی نموده و گفتیم كه در انتها این برنامه چهار ساله می خواهیم سه تا چهار "Unicornis" (استارت آپ هایی كه در سطح بسیار كلان فعالیت می كنند) داشته باشیم.
آذری جهرمی اما درباره اثرات روانی اقدامات وزارتخانه ارتباطات و فناوری اطلاعات در دولت یازدهم و دوازدهم هم صحبت كرده و تصریح كرد: سوای از مسائل زیرساختی، وزارت ارتباطات فضای گفت وگو در باب حوزه های خدماتی مختلف را فراهم نمود. انصافا مركز ملی فضای مجازی هم كار ارزشمندی را انجام داد و گزارشات خوبی هم تنظیم كرد كه در صحن شورای عالی فضای مجازی و هیات دولت و مجلس شورای اسلامی عرضه شد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این كه مجموع اینها سبب شد تا فضای گفت وگو درباره جنبه های خدماتی شبكه ملی اطلاعات و فضای مجازی فراهم گردد، افزود: در دولت به وزارت ارتباطات دستور دادند تا استراتژی جمهوری اسلامی ایران را در حوزه اقتصاد دیجیتالی، استخراج و هدف گذاری بودجه ای انجام دهیم كه این مورد در حال تدوین است.
وی با طرح این سوال كه تا زمانی كه هیچ هدف گذاری در حوزه اقتصاد دیجیتالی با استفاده از لوایح قانونی انجام نشود، چه انتظاری برای پشتیبانی از این حوزه دارید؟ ادامه داد: ما طبق برنامه ششم توسعه باید در زمینه ی ارزش افزوده در حوزه فناوری اطلاعات 19.4 درصد رشد داشته باشیم. سوال ساده این است كه در این رابطه سال پایه كدام و بودجه چقدر است!؟ این در شرایطی است كه اكنون شاخصی بعنوان سرفصل فناوری اطلاعات نداریم كه بگوییم میزان ارزش افزوده امروز حوزه فناوری اطلاعات چقدر است.
او به سیستم حمایت مالی از كسب و كارهای نوپا هم اشاره نمود و با بیان این كه در هیچ كجای دنیا به استارت آپ ها وام نمی دهند، اظهار داشت: اساسا وام دردی از استارت آپ ها را دوا نمی كند، در عوض دولت ها می روند و سرمایه گذاری های خطرپذیر را تقویت و نظام های تامین مالی استارت آپ ها را تامین می كنند.
وی اضافه كرد كه ما موظفیم تا مسیر سرمایه گذاری در استارت آپ ها را باز و شاخص گذاری های لازم را انجام دهیم؛ مطمئنیم اگر مصوبه ای در این حوزه تصویب شود، همه اركان نظام در آن همراه خواهند شد.
او با اشاره به برخی یونیكورن ها كه در كشورهای منطقه توانسته اند رشد كنند، خاطرنشان كرد: ما ظرفیت های لازم برای تحقق یونیكورن های حوزه حمل و نقل را داریم، ایراد اما اینجاست است كه هنوز به صورت كامل نتوانسته ایم از این حوزه استفاده نماییم.
در لایه خدمات سند بالادستی نداریم!
آذری جهرمی با بیان این كه ما هم اكنون مصوبه بالادستی در لایه خدمات نداریم، تصریح كرد: كسانی كه از ما مطالبه شبكه ملی اطلاعات می كنند، بدانند كه از سه بخش این شبكه هنوز دو بخش آن به جمع بندی قانونی نرسیده است، هرچند در حال كمك به شكل گرفتن چارچوب استراتژیك نظام در برخورد با این مقوله هستیم.
او اظهار داشت كه صرفا وجود زیرساخت شبكه ملی اطلاعات در كشور تولید اشتغال نمی كند و چه بسا اتفاقا می تواند بستری برای توسعه اپلیكیشن های خارجی هم بشود؛ امری كه امروز هم با آن روبه رو هستیم. ما می خواهیم چرخ اقتصاد ما در این حوزه در داخل و با استفاده از كسب وكارهای داخلی بچرخد، برای همین هم ضرورتی ندارد وقتی یك اپلیكیشن تاكسی اینترنتی داخلی داریم سراغ نمونه خارجی آن برویم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در بخش پایانی صحبت های خود هم درباره بعضی تصورات كه شبكه ملی اطلاعات را محدود كننده می دانند اظهار داشت كه این شبكه اتفاقا به ما می گوید كه ما به داخلی ها اینترنت با كیفیت عرضه بدهیم نه این كه برویم مدام همه چیز را ببنیدیم. شبكه ملی اطلاعات در واقع بستری برای انجام كارهای ایجابی است و نه اقدامات سلبی!1396/12/04
12:00:06
5.0 / 5
5025
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
weby Card

webycard.ir - حق کپی رایت سایت وبی كارت محفوظ است

وبی كارت

معرفی کسب و کار شما در اینترنت