بازی دو سر باخت سامسونگ با ایران

بازی دو سر باخت سامسونگ با ایران

وبی كارت: با عدم اعطای تلفن های همراه سامسونگ به ورزشكاران ایرانی شركت كننده در المپیك زمستانی ۲۰۱۸ پیونگ چانگ كه با موج اعتراضی و تهدیدآمیز مسئولان ایرانی همراه شد، این شركت كره ای توپ را به زمین كمیته بین المللی المپیك انداخت.به گزارش وبی كارت به نقل از ایسنا، بعد از اعلام خبر عدم اعطای تلفن های همراه شركت سامسونگ به ورزشكاران ایرانی و هم كره شمالی شركت كننده در رقابت های المپیك زمستانی ۲۰۱۸ پیونگ چانگ، خبرها حاكی از این بود كه این اقدام توسط شركت كره ای صورت گرفته است، مساله ای كه در ادامه و با موج اعتراضی و تهدیدآمیز توسط مسئولان ایرانی توسط این شركت رد شده و اعلام نمود كه كمیته بین المللی المپیك مسئول پخش گوشیهای تلفن همراه بوده است. این مسئله با هر دلیلی كه اتفاق افتاده باشد می تواند روی مناسبات تجاری و سیاسی ایران و كره جنوبی تاثیر بگذارد، چنانچه بلافاصله با واكنش و تهدید مسئولان سیاسی، ورزشی و اقتصادی ایران همراه شده است.

وزارت خارجه ایران به دنبال این اقدام شركت سامسونگ اعلام نمود كه در صورت عدم عذرخواهی شركت مذكور این اتفاق بر روابط تجاری سامسونگ با ایران اثرگذار خواهد بود. این در شرایطی است كه تابحال هیچ توضیحی در مورد امتناع از اعطای گوشیهای تلفن همراه سامسونگ به ورزشكاران ایرانی شركت كننده در رقابت های المپیك زمستانی ۲۰۱۸ پیونگ چانگ توسط كمیته بین المللی المپیك عرضه نشده است.

باید تصریح كرد كه رضا صالحی امیری ـ رییس كمیته ملی المپیك ایران ـ بلافاصله بعد از این اتفاق با انتقاد از رفتار تبعیض آمیز شركت سامسونگ در امتناع از اعطای گوشیهای هدیه به ورزشكاران ایرانی و كره شمالی با توجیه تحریم های سازمان ملل دستور خرید گوشی و همینطور دلجویی از ورزشكاران اعزامی كشورمان را صادر كرد. همینطور اعلام گردید كه پیگیری های لازم جهت برخورد كمیته بین المللی المپیك با این رفتار غیرحرفه ای و ناقض منشور المپیك كه متناقض با روح المپیك است مدنظر قرار می گیرد.

این در حالی است كه به دنبال اقدام غیراخلاقی و غیرورزشی صورت گرفته، سفیر كره جنوبی به وزارت امور خارجه ایران احضار شد و در این دیدار مراتب اعتراض شدید وزارت امور خارجه و جمهوری اسلامی ایران نسبت به رفتار غیراخلاقی و مغایر با روح حاكم بر بازی های المپیك كه شعار خویش را ورای رنگ، دین، نژاد و سیاست قرار داده به سفیر كره جنوبی اعلام و تهدید شد كه اگر شركت سامسونگ مراتب عذرخواهی خویش را از این اقدام نابخردانه اعلام نكند، این مورد شدیدا بر روابط تجاری شركت سامسونگ با جمهوری اسلامی ایران تاثیر خواهد گذاشت.

سفیر كره جنوبی هم ضمن ابراز تاسف فراوان در این دیدار اعلام نموده كه طی تماس های مكرر با مقامات ذیربط در وزارت امور خارجه و دولت كره جنوبی و شركت سامسونگ، مبحث را به علت اهمیت و حساسیت دنبال كرده و طبق اظهارات مقامات رسمی دولت كره جنوبی و شركت سامسونگ، هیچگونه دخالتی در بروز این سوء تفاهم و توزیع اقلام اهدایی بعنوان اسپانسر این بازی ها نداشتند.

همچنین محمدجواد ظریف ـ وزیر امور خارجه كشورمان ـ بعد از اقدام غیراخلاقی صورت گرفته در عدم گوشی سامسونگ به ورزشكاران ایرانی در جریان برگزاری المپیك زمستانی در كره جنوبی در جلسه ای به سفیر كره جنوبی در تهران اعلام نموده كه اگر كره ای ها تا آخر امروز این اقدام خویش را جبران نكنند گوشی خویش را كه سامسونگ است تغییر خواهد داد.

همچنین در گزارش نیویورك تایمز، به احتمال بكارگیری از گوشیهای هوشمند به منظور استفاده از اپلیكیشن های نظامی اشاره شده كه می تواند یكی از دلایل داده نشدن این گوشیها به ورزشكاران دو كشور ایران و كره شمالی باشد.

علاوه بر این، وزارت ورزش و جوانان هم در بیانیه ای رفتار توهین آمیز صورت گرفته نسبت به ورزشكاران ایرانی حاضر در بازی های المپیك زمستانی را محكوم نمود و در بیانیه ای اعلام نمود كه اقدام غیراخلاقی و مغایر با ارزش های انسانی و منشور المپیك توسط شركت سامسونگ در عدم اعطای هدایای در نظر گرفته شده برای ورزشكاران ایرانی حاضر در المپیك زمستانی پیونگ چانگ مایه تاسف فراوان است.

بهرام رادان هم بعنوان مشعل دار المپیك زمستانی و سفیر سامسونگ در پستی اینستاگرامی اعلام نمود كه "در پی رفتار زشت كمیته برگزاری المپیك زمستانی پیونگ چانگ با ورزشكاران كشورمان مبحث را از دفتر شركت سامسونگ پیگیر شدم".

این بازیگر سینما اعلام نمود كه در جواب وی آمده است: " سامسونگ بعنوان حامی برگزاری المپیك برای تمامی ورزشكاران گوشی نوت ۸ تحویل كمیته جهانی المپیك قرار داده بود. كمیته برگزاری به علت تحریم سازمان ملل از تحویل گوشی به نمایندگان دو كشور كره شمالی و ایران سر باز زده است. سامسونگ در این رابطه تصمیم گیر نبوده و تنها نقش تامین كننده هدیه را داشته و برای تمامی ورزشكاران گوشی تحویل كمیته برگزاری داده و مبحث در دست بررسی است".

اما در آخرین خبرهای انتشار یافته شركت سامسونگ اعلام نمود كه هیچ توضیحی برای داده نشدن گوشیهای سامسونگ به ورزشكاران ایرانی ندارد، زیرا كمیته بین المللی المپیك مسئول پخش گوشیها بوده است. همینطور كمیته بین المللی المپیك بعد از اتفاقات صورت گرفته اعلام نمود كه گوشیهای همراه شركت سامسونگ در اختیار ورزشكاران ایرانی هم قرار خواهد گرفت.

كمیته بین المللی المپیك اعلام نمود گوشی موبایل در اختیار همه ورزشكاران كلیه كشورهای شركت كننده در المپیك زمستانی ۲۰۱۸ پیونگ چانگ قرار خواهد گرفت و ایرانیان می توانند گوشیها را نگه دارند در صورتی كه این مورد برای ورزشكاران كره شمالی امكان پذیر نخواهد بود؛ هرچند صالحی امیری اعلام نموده تا زمانی كه از ورزشكاران ایرانی عذرخواهی نشود آنها گوشیهای هدیه را قبول نمی كنند.

۲۲ ورزشكار از كره شمالی و چهار ورزشكار از ایران در بازی های المپیك زمستانی حضور دارند و از سال ۱۹۹۷ تابحال سامسونگ به مسئولان و ورزشكارانی كه در المپیك شركت می كنند گوشیهای تلفن همراه هدیه داده است. پیش از این مشخص شده بود كه كره شمالی این دستگاه ها را از ورزشكاران خود می گیرد و استفاده از جی پی اس و اینترنت را بر روی این گوشیها قدغن می كند.
پس اتفاقات اخیر هم شركت سامسونگ بیانیه ای صادر كرده كه در ادامه آمده است.

شركت سامسونگ الكترونیكس بیش از ۴ هزار گوشی ویژه المپیك پیونگ چانگ ۲۰۱۸ (نسخه ای خاص از گوشی گلكسی نوت ۸) را به كمیته بین المللی المپیك و كمیته برگزاری المپیك ۲۰۱۸ تحویل داده است. هرچند سامسونگ دخالتی در روند بررسی كمیته بین المللی المپیك برای تحویل این گوشیها به ورزشكاران ایرانی نداشت، اما برای جلوگیری از هرگونه سوءتفاهم بصورت فعال اطلاعات لازم را در اختیار این كمیته قرار داده است. اكنون خوشحالیم كه می شنویم كمیته بین المللی المپیك نهایتا به این تصمیم رسیده است كه گوشی ویژه المپیك پیونگ چانگ ۲۰۱۸ را در اختیار ورزشكاران ایرانی قرار دهد.

شركت سامسونگ ایران پیش از این حمایت كامل خود از حضور ایران در این بازی ها را با اعزام تیمی ۱۰ نفره از نمایندگان كشورمان برای حمل مشعل المپیك ثابت كرد. این تیم متشكل از ۹ چهره الهام بخش و موفق ایرانی بود كه با پرچمداری بهرام رادان، بازیگر پرآوازه و محبوب كشورمان، به كره جنوبی سفر كرده و در كنار نمایندگان كشورهای مختلف در مراسم حمل مشعل المپیك شركت كردند. این حركت سامسونگ كه در قالب مسئولیت های اجتماعی این شركت انجام شده استقبال گسترده ورزش دوستان ایرانی را به همراه داشت.

سامسونگ همواره خانواده ایرانی خویش را بعنوان بخشی از هویت جهانی خویش به رسمیت شناخته و به آنها احترام كامل گذاشته و در این جریان هم نگرانی بجای مردم ایران را به اطلاع كمیته بین المللی المپیك و دیگر مسئولان این بازی ها رسانده است. ما از نظرات كاربران ایرانی مان قدردانی كرده و همواره تمامی تلاش خویش را برای حل هرگونه مشكلی به كار خواهیم بست، حتی اگر خودمان نقشی در آن نداشته باشیم. حضور و تعهد ما در ایران و نوع عملكردمان در این كشور نشان داده است تا چه حد حقوق تمامی افراد را برای دسترسی برابر و واقعی به فناوری، به رسمیت می شناسیم.
1396/11/20
22:31:49
5.0 / 5
4429
تگهای خبر: تلفن , سامسونگ , گوشی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
weby Card

webycard.ir - حق کپی رایت سایت وبی كارت محفوظ است

وبی كارت

معرفی کسب و کار شما در اینترنت