۱۰۰۰ روز با دولت مردمی؛

دیپلماسی انرژی چگونه دولت سیزدهم توانست صادرات نفت را بالا برد؟

دیپلماسی انرژی چگونه دولت سیزدهم توانست صادرات نفت را بالا برد؟

به گزارش وبی کارت، دیپلماسی انرژی، مسأله ای است که دولت سیزدهم نگاه ویژه ای به آن داشت و توانست با احیای روابط خود کشورهای همسایه موفقیت های قابل ملاحظه ای داشته باشد.به گزارش وبی کارت به نقل از مهر، دیپلماسی انرژی، مسأله ای است که دولت سیزدهم نگاه ویژه ای به آن دارد و توانست با احیای روابط خود کشورهای همسایه سکان دار این مورد باشد، بعنوان مثال از سرگیری سوآپ گازی با ترکمنستان که بخشی از ناترازی ما را جبران می کند و هم بر گستره ارتباط ما با کشورهای همسایه می افزاید به صورتی که امکان هاب انرژی شدن را برای ایران فراهم آورد افزون بر این مسائل دیپلماسی انرژی با وجود تحریم ها می تواند منجر به ارز آوری هم می شود.
حسن مرادی، کارشناس انرژی صحه بر این مورد می گذارد و به خبرنگار مهر می گوید: باید توجه داشته باشیم که ازسرگیری سوآپ انرژی با ترکمنستان، اهمیت زیادی دارد، به علت گستردگی ایران، هزینه زیادی برای انتقال گاز از جنوب، به سمت شمال و بخش های دیگر کشور، به دولت تحمیل می شود؛ بنابراین، بهترین راه برای کاهش هزینه‎ انتقال انرژی، خرید گاز از کشورهای شمالی مانند ترکمنستان است که با دیپلماسی انرژی دولت سیزدهم، این صورت گرفت.
نرسی قربان هم دیگر کارشناس انرژی ضمن اشاره به این که مراودات تجاری بین ایران و ترکمنستان وجود داشت و برای مقطعی قطع شد، به خبرنگار مهر اظهار داشت: بعد از پرداخت بدهی ۱.۶ میلیاردی به این کشور، توانستیم باردیگر، دیپلماسی انرژی را با این کشور برقرار نماییم. همینطور باید بدانیم که ایران بعنوان دومین کشور دارای ذخایر گازی دنیا، می تواند با تعاملاتی که رئیس جمهور فقید با کشورهای دیگر، برقرار کرده است، تبدیل به هاب منطقه ای شود؛ به این شکل که از کشورهای دیگر هم گاز وارد کند و به کشورهایی که نیازمند گاز هستند، بفروشد. ما می توانیم از ترکمنستان گاز وارد نماییم و به کشورهای دیگر همچون عراق و پاکستان بفروشیم.
جبار کوچکی نژاد عضو کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات مجلس یازدهم و منتخب مجلس دوازدهم شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر در رابطه با اقدامات دولت سیزدهم در حوزه دیپلماسی انرژی اظهار داشت: در حوزه انرژی مخصوصاً در حوزه نفت شاید ظاهراً با مشکل تحریم مواجه بود اما با توسعه ارتباطات با کشورهای همسایه در چارچوب دیپلماسی انرژی فعال توانست میزان فروش نفت را فوق العاده افزایش دهد و مبادرت به خنثی کردن تحریم ها کند.
وابستگی کشورهای همسایه به انرژی ایران
به گفته مرادی انرژی در این زمان زمان، با کشور عراق هم ارتباط دیپلماسی انرژی برقرار شد. کشور عراق احتیاج به برق داشت و ساماندهی انرژی در دولت سیزدهم در برحه‎ای به صورت تأمین گازوئیل و در زمان دیگری به صورت بنزین برای ما صورت گرفت. علاوه بر این، در زمان رئیس جمهور شهید، ما با دولت افغانستان هم با وجود ساختار معیوب و مشکلاتی که این کشور با آن روبه‎رو است، توانستیم، ارتباط دیپلماسی فعالی در حوزه انرژی داشته باشیم.
کوچکی نژاد هم در این حوزه توضیح داد: در حوزه برق ارتباطات با کشورهای همسایه مثل عراق و سایر کشورها سبب شد که در در زمان هایی که پیک مصرف برق نداریم مبادرت به صادرات برق به این کشورها نماییم و منابعی که باید عراق به ما بابت برق پرداخت می کرد هم پرداخت گردید.
این منتخب مجلس دوازدهم افزود: توجه ویژه رئیس جمهور فقید به حوزه انرژی سبب شد قطعی های برق در تابستان ها که خیلی جدی شده بود، حداقل در قسمت خانگی حذف شد و با ناترازی جدی در حوزه برق مواجه نباشیم. ارتباط خوبی در حوزه انرژی با کشورهای همسایه مثل ترکمنستان، آذربایجان، افغانستان و عراق برقرار شده است و با تمام این کشورها روابط حسنه ای برقرار شده است.
ورود سرمایه خارجی با دیپلماسی انرژی دولت سیزدهم
توسعه میادین نفتی و گازی، ازدیاد برداشت و.... همه و همه به سرمایه گذاری بخصوص سرمایه گذاری خارجی نیاز دارد، که حضور بخش خصوص با عنایت به بیانات مقام معظم رهبری امری غیر قابل انکار است. قربان با اشاره به اینکه در دولت سیزدهم در زمینه سرمایه ‎گذاری در حوزه انرژی اقدامات مؤثری انجام شد، اضافه کرد: دولت باید روی بهداشت و درمان سرمایه گذاری کند و سرمایه ‎گذاری روی نفت و گاز و در مجموع حوزه انرژی را به بخش خصوصی و مردم محول کند. طبق نظر کارشناسان برای به قلتک افتادن چرخه صنایع نفت و گاز، احتیاج به سرمایه گذاری بالایی به اندازه ۲۰۰ میلیارد دلار در صنعت نفت و گاز، احساس می شود.
وی افزود: دیپلماسی انرژی در دولت سیزدهم سبب ورود سرمایه خارجی به کشور شد که این نتیجه تلاشهای دولت رئیس جمهور فقید است؛ با افزایش تولید میتوان این سرمایه گذاری بخش خارجی را افزایش داد و از ظرفیتهای سرمایه گذاری استفاده و به صورت هدفمند سرمایه‎ مردم و بخش خصوصی را به جای صرف در قسمتهایی مثل طلا، سکه و دلار، به سمت سرمایه‎ گذاری در صنایع نفت و گاز برد.
مرادی هم در این حوزه توضیح داد: در دولت سیزدهم و به کمک دیپلماسی انرژی این دولت، به طور گسترده با کشورهای همسایه مراودات داشتیم که از نظر استانداردهای اقتصاد بین الملل توانستیم، ۱۲ میلیارد دلار با کشورهای همسایه معامله نماییم. در صورت مراودات بیشتر، این رقم می تواند به ۱۰ برابر هم افزایش پیدا کند. با توسعه دیپلماسی انرژی، ما می توانیم کالای مورد نیازمان را از کشورهای دیگر، وارد چرخه واردات نماییم.
محمد صادق مهرجو کارشناس انرژی هم ضمن اشاره به این که در حوزه سرمایه ‎گذاری در حوزه انرژی پیش از این اقداماتی صورت گرفته است، اضافه کرد: وزارت نفت در دولت سیزدهم اقداماتی در حوزه سرمایه گذاری انجام داده و جذب خوبی در حوزه مشارکت مردمی، سرمایه خارجی و بانکی اتفاق افتاده است.
وی با اشاره به اینکه با برنامه ریزی در طول ۵ سال می توان، ۶۰۰ میلیارد تومان جلب مشارکت سرمایه‎گذاری مردمی داشت، پیشنهاد داد: میتوان مشوق های خوبی را با کمک بانک مرکزی و ابلاغ به بانکهای دیگر انجام داد. مثلا به جای پرداخت سود ۲۵ درصد که در بانکها صورت می گیرد میتوان برای مشارکت در پروژه های نفتی و گازی، سود ۳۵ درصدی به مردم داد تا سرمایه سرگردان که در بازار سکه، ارز و دلار هزینه می شود، در حوزه سرمایه گذاری انرژی، جذب خوبی شود.
این کارشناس انرژی تصریح کرد: در حوزه سرمایه گذاری در حوزه نفت و گاز اقدامات و گامهای خوبی در دولت شهید رئیسی برداشته شده است و با همین جذب سرمایه میتوان ۱۰ تا ۱۲ طرح پتروشیمی را به پایان رساند.
ورود تکنولوژی با دیپلماسی انرژی
تحریم ها شرایط سختی را برای ایران رقم زده که نبود تکنولوژی را میتوان یکی از مهم ترین اثرات تحریم ها در نظر گرفت، اما به نظر می آید در دولت سیزدهم با دیپلماسی انرژی شرایطی فراهم گردید تا سرمایه و تکنولوژی به صورت همزمان وارد کشور شود، قربان هم در این حوزه اعتقاد دارد، با ورود سرمایه‏ خارجی، تکنولوژی هم به کشور وارد می شود. سرمایه‎ گذار خارجی با خودش تجهیزات به روز می آورد و تکنولوژی آن دستگاه به مهندسین داخلی قابل انتقال است. این کارشناس اقتصاد انرژی ضمن اشاره به اقدامات دولت سیزدهم در حوزه شرکتهای دانش‎‏بنیان، اظهار داشت: ما متخصصان خوبی در حوزه انرژی داریم و اقدامات رئیس جمهور فقید در این عرصه خیلی خوب بوده است؛ با عنایت به ظرفیتهای این حوزه، نیاز است که اقدامات بیشتری صورت گیرد و در این عرصه هم سرمایه ‎گذاری نماییم.
عضو کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات مجلس یازدهم بیان نمود: علاوه بر این در راه فعال کردن دیپلماسی انرژی از توان دانش بنیان ها هم بهره برداری شد تا علم و فناوری به حوزه صنعت نفت و گاز رسوخ کند. در حوزه علم و فناوری و پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان و تخصیص منابع برای آنها اقدامات خوبی صورت گرفت.
کوچکی نژاد افزود: علاوه بر این در کنار دولت سیزدهم مجلس یازدهم هم قانون جهش تولید دانش بنیان را مصوب کرد و بر طبق این قانون شرکتهای دولتی و سایر ارگان های دولتی موظف می باشند که تجهیزات مورد نیاز خویش را از شرکتهای دانش بنیان تأمین کنند.
وی در ادامه بیان نمود: واردات تجهیزات مورد نیاز بخش های صنعت نفت و گاز در صورتیکه نمونه مشابه داخلی آن وجود داشته باشد ممنوع می باشد و این اقدامات حمایت هایی بود که از شرکتهای دانش بنیان برای توسعه علم و فناوری در صنعت نفت صورت گرفت.
ذخیره سازی گاز و تبدیل به هاب انرژی
ایران به لحاظ موقعیت جغرافیایی که دارد و مشروط بر ارتباط دوستانه به سادگی می تواند به هاب انرژی تبدیل گردد مسأله ای که سالهای سال مطرح شده اما همچنان موفقیتی در این حوزه به دست نیامده است مهرجو چنین موردی را وابسته به ذخیره سازی گاز می داند و می گوید: ایران می تواند پروژه ذخیره‏‎سازی گاز را با ارتباط با ترکمنستان ارتقا دهد، ما ناچاریم که با کشورهایی مثل ترکمنستان که ششمین دارنده گاز در جهان هستند، به آب های آزاد دسترسی ندارند و البته امکان انتقال را هم ندارد، ارتباط برقرار نماییم. ما می توانیم از ترکمنستان گاز و یا این که به جای آن گازوئیل وارد نماییم. با وارد کردن گاز می توانیم پروژه ذخیره‏سازی گاز برای مصرف در زمستان، که بخشی از آن انجام شده است، به ثمر برسانیم.
این کارشناس حوزه انرژی اضافه کرد: ارتباط باردیگر با ترکمنستان، سبب ارتباط با آذربایجان شد و حالا تقریبا یک میلیون مترمکعب گاز از این کشور وارد می نماییم که البته قابل افزایش است و می تواند در تحقق طرح ذخیره‏سازی گاز برای زمستان، کمک نماید. پس از ارتباط با ترکمنستان زمینه ارتباط با پاکستان، عراق و ترکیه هم فراهم گردید.
وی با اشاره به اینکه کشور ایران، می تواند به پل ارتباطی انرژی در منطقه تبدیل گردد، اظهار داشت: ایران می تواند یک نقش کلیدی در منطقه ایفا کند و تبدیل به یک پل ارتباطی در جریان انرژی و گاز شود. ما می توانیم گاز را تبدیل به برق نماییم و به همسایگان جنوبی، به کشورهای حاشیه خلیج فارس که مصرف برق آنها زیاد و مصرف گاز کمی دارند، صادر نماییم، همینطور می توانیم در این بازار رقابتی، به ترکیه، عراق و افغانستان، برق و گاز صادر نماییم، می توانیم گاز را از ترکمنستان وارد و به پاکستان انتقال دهیم و تبدیل به مولد عبوری انرژی در منطقه شویم.1403/03/20
09:54:23
0.0 / 5
49
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
weby Card

webycard.ir - حق کپی رایت سایت وبی كارت محفوظ است

وبی كارت

معرفی کسب و کار شما در اینترنت