ساخت داخلی قطعات نیروگاهی به 91 درصد رسید

ساخت داخلی قطعات نیروگاهی به 91 درصد رسید

وبی کارت: ایران بیش از 91 درصد قطعات مورد نیاز صنعت نیروگاهی خودرا بومی سازی کرده است.به گزارش وبی کارت به نقل از وزارت نیرو، صنعت برق یکی از صنایع زیربنایی و مادر محسوب شده و نقش بی بدیلی در توسعه سایر صنایع و رشد اقتصادی کشور ایفا می کند. در ایران به سبب ساختار و سبد انرژی کشور عمده برق بوسیله منابع فسیلی تامین می شود و نرخ تولید برق در نیروگاه های حرارتی همیشه نقش تأثیرگذاری در تامین برق مطمئن کشور خصوصاً در ایام پیک مصرف ایفا می کند.
نگاهی به روند توسعه نیروگاه های حرارتی در کشور نشان میدهد که ظرفیت منصوبه این واحدها طی سالهای بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با رشد ۱۶ برابری به ۷۴ هزار و ۸۸۸ مگاوات رسیده که این میزان افزایش ظرفیت نیروگاهی باعث شده است تا ایران رتبه نهم دارای بیشترین ظرفیت منصوبه نیروگاه های حرارتی در جهان را به خود اختصاص دهد.
در حال حاضر ۶۲۳ واحد تولید برق حرارتی در ۱۴۱ نیروگاه وظیفه تولید ۹۴ درصد برق مورد نیاز کشور را بر عهده دارند و میزان تولید انرژی سالانه این واحدها نیز با رشد ۳۳ برابری نسبت به ابتدای انقلاب به ۳۳۸ میلیارد کیلووات ساعت رسیده است.
با توجه به اهمیت تولید برق پایدار نیروگاه های حرارتی، تلاش متخصصان ایرانی طی این سال ها باعث شده است تا کشوری که در سالهای قبل از پیروزی انقلاب اسلامی کوچک ترین اجزای مورد نیاز صنعت نیروگاهی خودرا از خارج کشور تامین می کرد، امروز میان ۵ کشور برتر سازنده توربین نیروگاهی جهان قرار بگیرد.
پیش از این دانش و فناوری ساخت قطعات نیروگاهی در انحصار کشورهای آمریکا، آلمان، ایتالیا، سوئیس و ژاپن بود که حالا ایران به جمع ۵ کشور دارنده فناوری ساخت قطعات نیروگاهی نیز پیوسته است.
در حال حاضر ۹۱ درصد قطعات نیروگاهی بومی سازی شده و طی ۵ سال اخیر حدود ۸۲۵ هزار قطعه نیروگاهی توسط متخصصان داخلی ساخته و در نیروگاه های تولید برق مورد استفاده قرار گرفته است.
همین طور انجام بموقع برنامه تعمیرات نیروگاهی باعث شده است تا ضریب آمادگی تولید برق نیروگاه های حرارتی کشورمان از مرز ۹۹ درصد عبور کند. این رقم در صورتی است که ضریب آمادگی نیروگاه های حرارتی در آمارهای جهانی حدود ۹۵ درصد است. توانمندی داخلی در حوزه تعمیرات و آماده سازی واحدهای تولید برق باعث شده است کشورمان رتبه برتر خاورمیانه در حوزه تعمیرات نیروگاه های حرارتی را کسب کرده و اولین کشور بازسازی کننده قطعات داغ توربین های گازی در منطقه باشد.
در مدت زمان فعالیت دولت سیزدهم نیز در امتداد کمک به کاهش ناترازی، اشتغال زایی و ایجاد برق پایدار در شبکه سراسری ۸ هزار و ۲۶۰ مگاوات بالا رفته است که این رقم معادل تامین برق ۴ میلیون مشترک خانگی، یا روشنایی ۶۷۰ میلیون لامپ کم مصرف ( ۱۰ و ات) و یا نیاز مصرف استانهای شرقی کشور است.


منبع:

1402/11/23
08:33:09
0.0 / 5
146
تگهای خبر: صنعت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
weby Card

webycard.ir - حق کپی رایت سایت وبی كارت محفوظ است

وبی كارت

معرفی کسب و کار شما در اینترنت