تعاون در هفته ای كه گذشت؛

تاریخ واریز یارانه تغییر کرد

تاریخ واریز یارانه تغییر کرد

به گزارش وبی کارت، در حالی معاون امور اقتصادی وزیر تعاون از واریز مبلغ یارانه تشویقی در ۱۷ بهمن اطلاع داده بود که سازمان برنامه و بودجه طی اطلاعیه ای اعلام نمود واریز یارانه به پایان ماه موکول شده است.به گزارش وبی کارت به نقل از مهر، یکی از پرسش های ماه های پایانی هر سال اینست که عیدی کارکنان چقدر است؟ نماینده کارگران در شورایعالی کار در رابطه با عیدی سال جاری کارگران گفت، حداقل عیدی معادل ۲ ماه حقوق قانون شورایعالی کار و حداکثر ۳ تا حقوق می شود. ازاین رو حداقل عیدی ۱۰ میلیون و ۱۶۵ هزار و ۶۸۰ تومان بوده و حداکثر ۱۵ میلیون و ۹۲۴ هزار و ۸۵۲ تومان تعیین شده است؛ البته اگر کارفرمایی عیدی کارگران خویش را بر مبنای دو برابر حقوق آنها بپردازد و از سقف تعیین شده بالاتر باشد کار غیرقانونی نکرده است.
عملکرد یک بام و دو هوای دولتمردان
در حالی که معاون رفاه و امور اقتصادی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام نموده بود، مبلغ یارانه تشویقی در طرح کالابرگ الکترونیکی که ۲۲۰ هزار تومان شده است، ۱۷ بهمن به حساب افراد واریز می شود، در همین روز سازمان برنامه و بودجه در اطلاعیه ای اعلام کرد، از این پس یارانه نقدی و معیشتی از بیستم به آخر ماه موکول شده است. بدین سان یارانه دهک های یک تا سه ۲۵ هر ماه و یارانه نقدی و معیشتی سایر خانوارهای مشمول سی ام واریز می شود.
گفتنی است؛ طرح «فجرانه» با یارانه مضاعف ۲۲۰ هزار تومان از ۲۰ بهمن ۱۴۰۲ (۲۵ و ۳۰ بهمن) تا ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ (۲۵ و ۳۰ اردیبهشت) اجرا می شود.
دولت و خواسته های جامعه کارگری
رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران در رابطه با مطالبات جامعه کارگری عنوان نمود، طی نامه نگاری های انجام شده با رئیس مجلس شورای اسلامی و کمیسیون تلفیق، کانون تلاش شد صدای جامعه کارگری به گوش مسؤلان برسد. بعنوان مثال مبحث استاد-شاگردی با وجود این که نمایندگان معتقد بودند رای نمی آورد درحال تصویب بود که با پیگیری جامعه کارگری در آخرین لحظات رد و از دستور کار خارج شد. البته در بعضی موارد مانند افزایش سن و سابقه بازنشستگی پیگیری ها نتیجه ای در بر نداشت.
وی به گلایه گفت، اگر افزایش سن و سابقه بازنشستگی با عنایت به افزایش امید به زندگی همچون کشورهای اروپایی است باید سایر فاکتورها و شاخص ها مانند بیمه، آموزش، بهداشت و… هم بر مبنای معیارهای این کشورها باشد. آیا روابط کار ما همچون کشورهای اروپایی است؟ آیا مبلغ پرداختی به بازنشستگان مانند آنها انجام می شود؟ گله مند هستیم که در مبحث افزایش سن بازنشستگی از تشکل های کارگری نظرسنجی نشد. دولت می خواهد ناترازی اقتصادی را با افزایش سن و سابقه شاغلان تراز کند در حالیکه برای خروج از وضعیت فعلی صندوق تأمین اجتماعی، دولت باید بدهی خویش را به این صندوق بپردازد.
وی ضمن اشاره به ۷۰۰ هزار میلیارد تومان (همت) بدهی دولت به سازمان تأمین اجتماعی اظهار کرد، قرار بود سال جاری ۷۰ همت این بدهی پرداخت گردد که تا کنون اقدامی صورت نگرفته است. فراموش نشود ۷۰۰ همت بدهی که از دهه ۵۰ تا به امروز است باید با عنایت به نرخ تورم به روز شود.
رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران همینطور به حق رای شورایعالی کار اشاره نمود و یادآور شد، مطابق آیین نامه شورایعالی کار حضور تمام تشکل ها باید به صورت کارگروهی باشد که متأسفانه این گونه نیست؛ حق رای برای ۳ نماینده از یک تشکل در این شورا به مفهوم عدم اجرای عدالت است.
امنیت شغلی و ۳ دهه پیگیری
عضو هیأت مدیره کانون عالی انجمن های صنفی سراسر کشور هم از ارسال پیش نویس لایحه امنیت شغلی به هیأت دولت اطلاع داد و گفت پس از تصویب نهایی در این هیأت به مجلس می رود. این تغییرات خواسته ۳ دهه گذشته جامعه کارگری در حوزه تأمین امنیت شغلی را محقق می کند.
وی اضافه کرد: با برگزاری ده ها جلسه کارشناسی در وزارت کار پیش نویس نهایی این لایحه تهیه و تدوین شده است و تلاش شد که مقوله امنیت شغلی ارتقا پیدا کند. بر مبنای تغییرات اگر هر قراردادی تا ۵ سال تمدید شود، این قرارداد کار به دائمی تبدیل خواهد شد.
آسیب های شغلی و لزوم آموزش
معاون امور روابط کار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در رابطه با ارتقا فرهنگ ایمنی کار گفت، ایران در دو سال قبل به مقاوله نامه ۱۵۵، ایمنی و بهداشت کار پیوست. بر مبنای آمار جهانی سالانه ۴ درصد تولید ناخالص کشورها صرف حوادث کار و بیماری های شغلی می شود. این عدد در ایران هم رقم قابل توجهی است.
سال گذشته حوادث ناشی از کار ۱۴ درصد نسبت به نرخ کاهش یافت؛ همینطور ۱۱ درصد از حوادث ناشی از کار روند کاهش داشت.
آموزش کارفرمایان کارگاه های زیر ۱۰ نفر نیروی کار همچون اقداماتی است که در دستور کار معاونت امور روابط کار وزارت تعاون قرار دارد. هم اکنون یک میلیون کارگاه زیر ۱۰ نفر نیروی کار در کشور فعال می باشند که اهمیت آموزش در این بخش را می رساند.
آموزش زنان سرپرست خانوار از دیگر برنامه ها بوده و در این خصوص ۱۰ هزار نفر از فعالان مشاغل خانگی آموزش دیده اند؛ در حالیکه پیش از این آموزش فقط برای واحدهای بزرگ تولیدی الزامی بود.

1402/11/19
13:48:37
0.0 / 5
339
تگهای خبر: الكترونیكی , سازمان , هك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
weby Card

webycard.ir - حق کپی رایت سایت وبی كارت محفوظ است

وبی كارت

معرفی کسب و کار شما در اینترنت