كشاورزی در هفته ای كه گذشت؛

تأمین اقلام اساسی ایام پیش رو

تأمین اقلام اساسی ایام پیش رو

به گزارش وبی کارت، رئیس سازمان جهادکشاورزی استان تهران با تکیه بر تأمین اقلام موردنیاز ایام ماه رمضان و عید نوروز اظهار داشت: ماهانه بیشتر از ۱۴۷میلیون قطعه جوجه ریزی در کشور انجام و بالای ۲۰۰هزار تن گوشت توزیع می شود.به گزارش وبی کارت به نقل از مهر، مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان تهران از تأمین و تدارک ۸۷ درصد کود استان اطلاع داد و افزایش ۳۰ درصدی تولید گندم پارسال را تأمین و توزیع بموقع کود دانست.
به گفته وی، از میزان ۵۲ هزار و ۶۲۲ تن سهمیه ابلاغی استان تا کنون ۴۵ هزار و ۷۸۱ تن آماده تدارک و بالغ بر ۴۲۰۰ تن در میان کشاورزان توزیع شده است.
گفتنی است، ۸۸ درصد نیاز کودهای یارانه ای کشور از جانب شرکتهای داخلی و دانش بنیان تأمین می شود. بعنوان مثال کشور در کود ازته خودکفا است و در قسمت کود فسفات و پتاس هم در مدت ۳ سال آینده با ۳۰ پروژه خودکفایی محقق می شود.
کاهش تورم روستایی
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور ضمن اشاره به کاهش ۴.۶ درصد تورم روستایی یادآور شد، حدود ۲۷.۵ درصد از تولید ناخالص داخلی توسط جمعیت حدود ۲۰ میلیون نفری روستاهای کشور صورت می گیرد.
چای جا خوش کرده در انبارها
رییس سازمان چای کشور ضمن اشاره به چای سنواتی بیان کرد، چای که در سالهای مختلف تولید و در انبار باقی مانده است را بعنوان چای سنواتی می شناسند که بر مبنای حکم مرجع قضایی با عنوان چای صنعتی و غیر قابل شرب بسته بندی و عرضه می شود. تا کنون ۲ تا ۳ کامیون با حکم مراجع قضایی بعنوان چای صنعتی صادر شده که هم اکنون تا بهبود بازار چای داخل، صادرات آن ممنوع شده است.
سال گذشته ۱۱۱ هزار تن چای وارد کشور شد که بیشتر از نیاز بازار بود ازاین رو سال جاری ثبت سفارش محدود شد.
بر اساس مؤلفه های سازمان ملی استاندارد تاریخ انقضا چای تولید داخل ۳ سال در نظر گرفته شده است.
مدیر اجرایی سندیکای چای کارخانجات شمال هم اظهار کرد، سال ۸۶ و ۸۷ سازمان تعاون روستایی حجم زیادی چای خریداری کرد که در نهایت سال ۹۱ به بخش خصوصی فروخت. این سازمان در همان سالهای ۸۶ و ۸۷ اعلام نموده بود ۵۰ هزار فروشگاه در سرتاسر کشور دارد که می تواند به وسیله آنها چای را به فروش برساند اما این طور نشد. در نهایت، با مصوبه دولت در ۱۲ مرداد سال ۹۰ باردیگر به آنها اجازه داده شد چای های دپو شده را به فروش برسانند؛ البته در این مصوبه آمده چای که در ارتباط با سال ۸۶ است صرفا جهت تبدیل به کمپوست فروخته شود و چای سالهای ۸۷ و ۸۸ بعنوان چای مصرفی به فروش برسد. دلیل آن هم این بود که چای ۸۶، ۳ سال از تاریخ تولید آن گذشته و قابلیت مصرف ندارد؛ ازاین رو برگ سبز سال ۸۶ باید تبدیل به کمپوست می شد.
کارگروه چای در استان گیلان همینطور تاکید دارد چای سالهای ۸۷ و ۸۸ باید بعنوان مصارف صنعتی صادر شود که ۷۰۰ تن از این محصول، اردیبهشت سال جاری به کشورهای مختلف بعنوان چای صنعتی صادر شد.
این کارشناس حوزه چای ادامه داد، پیشتر صادرکنندگان از دو گونی استفاده می کردند؛ گونی داخلی که چای داخل آن نگهداری می شد. روی این گونی ذکر می شد چای قابل شرب یا صنعتی است یا این که نوشته ای وجود نداشت. اما روی گونی بیرونی یا دومی نوشته می شد، چای صنعتی یا محصول مصرف انسانی ندارد. آن چه در بعضی مواقع رخ می داد این بود که بعد از خروج محموله از مرز گونی دوم خارج می شد. ازاین رو هنگامی که گفته می شود این چای صنعتی است باید به کشورهایی صادر شود که دارای تکنولوژی تبدیل آن به فرآورده های صنعتی هستند. کشورهای همسایه ایران مثل تاجیکستان، گرجستان، قزاقستان، ازبکستان، روسیه، افغانستان و عراق هیچیک این تکنولوژی را ندارند؛ ازاین رو چای ارسال شده به این کشور به مصرف انسانی می رسد چونکه سودجو در این بازار زیاد است.
کشورهای همسایه بازار هدف محصولات ایرانی شامل کشاورزی و غیر کشاورزی است. کشاورزان بعنوان صادرکننده، سال ها تلاش کردند تا بخشی از چای تولیدی که در داخل با ذائقه مردم کشور همخوانی ندارد صادر کرده و بازار بین المللی داشته باشند. حال با صادرات چای های تاریخ گذشته و صنعتی به این کشورها ظرفیت بازار هدف پر می شود. همینطور با صادرات چای تاریخ گذشته که صنعتی است اما به مصرف انسانی می رسد، اعتبار کشور زیر سوال می رود.
تأمین اقلام اساسی ایام پیش رو
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران گفت، روزانه غذای حدود ۲۰ میلیون نفر از جمعیت ساکن و شناور استان تهران باید تأمین شود و در این خصوص روزانه ۱۵۰۰ تن گوشت مرغ و ۴۸۰ تن گوشت قرمز در سطح استان توزیع می شود.
همچنین ماهانه حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار قطعه جوجه ریزی صورت می گیرد که کمک می نماید تا وابستگی این استان به سایر استان ها کاهش پیدا کند.
به گفته این مقام دولتی، اقلام مورد نیاز ایام ماه مبارک رمضان و عید نوروز تأمین است و ماهانه بیشتر از ۱۴۷ میلیون قطعه جوجه ریزی در کشور انجام و بالای ۲۰۰ هزار تن گوشت در بازار توزیع می شود. همینطور ۵ هزار تن میوه برای شب عید همچون اقدامات برای پوشش بازار اقلام اساسی است.
قولی که محقق نشد
مرداد ماه اعلام گردید تا ابتدای شهریور تمام محصولات گلخانه ای استان تهران دارای QR کد می شوند اما این قول محقق نشد. مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی اظهار نمود که در سطح استان تهران ۵ هزار واحد گلخانه وجود دارد که بخشی از آنها را میتوان زیر پوشش QR کد قرار داد.
به گفته وی، تمام گلخانه هایی که محصولات آنها صادر می شود دارای این کد بوده و تا امروز حدود ۵۰ درصد گلخانه های استان تهران دارای این کد ۱۸ رقمی شده اند.
برخی نانوایان و تخلفات محرز شده
سرپرست معاونت توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی اعلام کرد، در ۷ ماهه نخست سال در مجموع ۷۷ هزار و ۱۵۱ مورد بازرسی در سطح شهر تهران انجام شده است که ۲۲ هزار و ۶۶۴ مورد تخلف احراز شد و ۴۶۰ میلیارد تومان جریمه برای متخلفان به ثبت رسید.
در حوزه نانوایی های سطح شهر هم در ۶ ماهه نخست سال، ۳۵ هزار و ۴۰۰ مورد بازرسی انجام شده که تخلف ۹ هزار و ۱۳۵ مورد محرز شده و ۲۹.۶ میلیاردریال جریمه شدند.


منبع:

1402/11/12
16:15:42
0.0 / 5
197
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
weby Card

webycard.ir - حق کپی رایت سایت وبی كارت محفوظ است

وبی كارت

معرفی کسب و کار شما در اینترنت