اتاق تجاری تهران خواهان تعطیلی شنبه بجای پنج شنبه شد

اتاق تجاری تهران خواهان تعطیلی شنبه بجای پنج شنبه شد

وبی کارت: اتاق تجاری تهران در اطلاعیه ای خطاب به دولت و مجلس، پیشنهاد کرد در ساماندهی تعطیلات پایان هفته، افزایش این تعطیلات به روزهای جمعه و شنبه مدنظر قرار گیرد.به گزارش وبی کارت به نقل از مهر، نمایندگان بخش خصوصی در اتاق تهران، ضمن اعلام پشتیبانی از اصلاح لایحه قانون مدیریت خدمات کشوری و ساماندهی تعطیلات پایان هفته که اکنون در مجلس شورای اسلامی در دست بررسی می باشد، خواهان قرارگیری تعطیلات پایان هفته در ایام جمعه و شنبه شدند.
اعضای هیأت نمایندگان اتاق تجاری تهران در یک نشست فوق العاده، با تصویب این بیانیه، عنوان کردند که در امتداد پشتیبانی از حقوق شهروندی، بهینه سازی حقوق نیروی کار و همگام سازی با بازارهای جهانی و مبادی گمرکی بمنظور تسهیل فرایندهای تجاری و مبادلات بین المللی، توسعه اقتصاد گردشگری و ارتقای راندمان، از این اقدام اصلاحی حمایت می کنند و انتخاب روز «شنبه» به عنوان دومین روز تعطیل هفته را در انطباق با ملزومات اقتصادی و تجاری می دانند.
آنها انتخاب روز پنجشنبه برای این تعطیلات را سبب تحمیل هزینه های اجتناب پذیر بر مراودات و تعاملات بین المللی عنوان کردند و به نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی سفارش کردند جهت تقویت ارتباط با بازارهای منطقه، به عنوان هدف های تجاری اولویت دار، و سایر بازارهای جهانی، این پیشنهاد را در اصلاح و تصویب نهایی قانون مدنظر قرار دهند.
در این بیانیه آمده است: در سالهای اخیر، کارهای اقتصادی بخش خصوصی که به تعبیر داهیانه مقام معظم رهبری، اقتصاد مردمی نام گرفته، متأثر از افت و خیزهای داخلی و خارجی با مصائب مختلفی در محیط کسب وکار مواجه بوده است.
رقابت پذیری و رشد پایدار و فراگیر این بخش از اقتصاد کشور، در همان حال که با تشدید تحریم های غیرقانونی، افزایش هزینه های ناشی از ناترازی انرژی، محدودیت های برخاسته از پیمان سپاری ارزی و اعمال قیمت گذاری دستوری به چالش فراخوانده شده، کم وبیش سهم خودرا در پیشرفت اقتصاد کشور پاسداری کرده و نقش قابل توجهی در افزایش درآمدهای ارزی از صادرات غیرنفتی در راه تحقق اقتصاد مقاومتی ایفا کرده است.
فعالان اقتصادی بخش خصوصی به رغم همه دشواری ها و مرارت ها، خللی در عزم راسخ خود در دستیابی به اهداف دورتر راه نخواهند داد. انجام این رسالت دینی و ملی، در گرو تقویت همکاری و همدلی توأم با به خدمت گرفتن بینش، عقلانیت و دوراندیشی در تدوین، وضع و اجرای سیاست های کلان اقتصادیست.
نظر به این اقتضائات و باتوجه به ضرورت اصلاح لایحه قانون مدیریت خدمات کشوری و ساماندهی تعطیلات پایان هفته در مجلس شورای اسلامی، اتاق تجاری، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در مقام نماینده بخش خصوصی این استان و در امتداد پشتیبانی از حقوق شهروندی، بهینه سازی حقوق نیروی کار و همگام سازی با بازارهای جهانی و مبادی گمرکی بمنظور تسهیل فرایندهای تجاری و مبادلات بین المللی، توسعه اقتصاد گردشگری و ارتقای راندمان، حمایت خودرا نسبت به اصلاح این قانون اعلام می دارد.
از آنجا که هماهنگی با تقویم شرکای همسایه از الزامات سیاست تجاری هر کشور به حساب آمده و مانع از زیان و آثار نامطلوب بر مبادلات بین المللی می شود، بهره گیری از تجربه این دولت ها همچون دستاورد آنها در هماهنگ سازی روزهای تعطیل خود با بازارهای منطقه ای و جهانی، ضرورت دارد.
با تکیه بر این آزموده ها، از یک سو بدیهی است که اعلام تعطیلی روزهای پنجشنبه و جمعه، ایام کاری مشترک با اغلب کشورهای جهان را به سه روز در هفته تقلیل داده و خسارت قابل توجهی به مبادلات تجاری وارد خواهد آورد.
از سوی دیگر، در نظر گرفتن تعطیلی روزهای جمعه و شنبه به جهت تطابق زمانی با غالب کشورهای اسلامی و به ویژه جوامع همجوار، از تحمیل هزینه های اجتناب پذیر بر مراودات و تعاملات بین المللی مانع شده و شرط لازم جهت رونق بازارهای منطقه ای را برآورده می سازد. به این ترتیب، برگزیدن شنبه به منزله دومین روز تعطیلات هفته در انطباق با ملزومات اقتصادی و تجاری، سنگ بنای کامیابی های پیش رو و زمینه ای برای تحقق اهداف توسعه ای خواهد بود.
امید است با نظر به ملاحظات فوق، خانه ملت گامی بلند و مؤثر در راستای ارتقای حقوق شهروندی، توانمندسازی بنیان اقتصادی و بسترسازی برای بهبود تعاملات بین المللی پویا و پایدار به سمت آینده ای روشن برای میهن عزیزمان بردارد؛ ان شاءالله.


منبع:

1402/10/15
18:01:51
0.0 / 5
204
تگهای خبر: خدمات , مدیریت , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
weby Card

webycard.ir - حق کپی رایت سایت وبی كارت محفوظ است

وبی كارت

معرفی کسب و کار شما در اینترنت