گزارش وبی كارت؛

بعد از ۴ سال گاز ترکمن ها در خطوط لوله ایران

بعد از ۴ سال گاز ترکمن ها در خطوط لوله ایران

وبی کارت: بعد از نزدیک به 4 سال واردات گاز از ترکمنستان از سر گرفته می شود و این می تواند آغازی بر هاب گازی شدن ایران در منطقه باشد.به گزارش وبی کارت به نقل از مهر، ایران همیشه بدنبال واردات گاز از ترکمنستان بوده و مذاکرات آن در دولت سیزدهم قبل از زمستان گذشته شروع شد. شاید یکی از دلیلهای اصلی آن بدهی است که به ترکمنستان باید پرداخت می شد با تلاش مسئولان دولت سیزدهم بخش اعظمی از این بدهی پرداخت گردید.
مجید چگنی معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز پیش تر در مورد مذاکره با ترکمنستان به مهر اظهار داشته بود: مذاکراتی برای واردات گاز در حال انجام می باشد و اگر مبادی که حالا در نظر داریم در این مذاکرات بصورت مثبت ادامه دار باشد و مشکلی پیش نیاید واردات گاز را انجام می دهیم.
وی در ارتباط با پایبندی ترکمنستان به این قرارداد توضیح داد: باتوجه به شرایطی که هر کشوری با آن مواجه می باشد و منافعش باید تامین شود مذاکرات صورت می گیرد و تعهداتی شکل خواهد گرفت.
وضعیت صادرات گاز ترکمنستان به ایران چگونه است؟
در حال حاضر ترکمن ها بوسیله سوآپ به ایران گاز منتقل می کنند اما پس از واردات گاز بطور مستقل از این کشور می توان برنامه متنوع صادرات گاز را فراهم نمود.
به گفته مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز اکنون صادرات گاز ۱۰ میلیون متر مکعب به کشور عراق و ۳۰ میلیون متر مکعب به ترکیه، ۶ میلیون متر مکعب به آذربایجان و یک میلیون متر مکعب به ارمنستان در حال انجام می باشد.
همچنین هماهنگی های قرارداد ۲۵ ساله با عراق و ترکیه در حال انجام می باشد تا این کشورها میزان گاز دریافتی را بالا برند.
البته حالا هم پاکستان و تعدادی از کشورهای همجوار برای دریافت گاز از ایران ابراز تمایل کرده اند و در صورتی که ایران بتواند از ترکمنستان گاز وارد کند نه فقط نیاز استانهای شمالی را بر طرف می شود بلکه می تواند به عنوان قطب صادرات گاز عمل کند؛ چونکه عراق به واردات گاز ایران نیاز دارد و جایگزینی برای آن ندارد از طرفی ترکیه هم قرارداد ۲۵ ساله برای صادرات گاز به این کشور به امضا رسانده و آذربایجان و ارمنستان هم مشتریان ثابت هستند حالا عمان و پاکستان هم متقاضی گاز ایران شده اند.
چرا در برهه از زمان واردات گاز از ترکمنستان قطع شد؟
اگرچه مسئولان امر علت عدم صادرات گاز ترکمنستان به ایران را مسائل سیاسی می دانند، اما یکی دیگر از دلایل را می توان بدهی مانده از دولت های قبل عنوان نمود، چونکه بگفته حمیدرضا عراقی، معاون وزیر نفت زنگنه در زمان تصدی خود اظهار داشته بود: ترکمنستان «از دولت قبل ایران طلب دارد» بصورت تلویحی از تهدید جدی این کشور در خصوص احتمال قطع گاز آگاهی داده بود. در نهایت اعلام گردید که مذاکرات با موفقیت خاتمه یافته است و شیر گاز از طرف ترکمنستان بسته نخواهد شد اما شرکت ملی گاز با صدور اطلاعیه ای رسماً قطع گاز از طرف ترکمنستان را اعلام نمود.
شاید برای همین است که با روی کار آمدن دولت جدید جواد اوجی وزیر نفت نیز از عزم وزارت نفت و دولت سیزدهم برای پرداخت بدهی گازی به ترکمنستان آگاهی داده و واردات از این کشور را به عنوان یکی از گزینه های روی میز جهت جبران احتمالی کسری زمستان و تامین گاز استانهای شمالی عنوان کرده بود.
او بعد از دیدار با هیئت ترکمنستان به ریاست رشید مرادف، وزیر امور خارجه این کشور با اعلان اینکه مذاکرات خوبی برای تسویه بدهی ترکمنستان انجام شده است، اظهار داشته بود: ما دو قرارداد گاز با ترکمنستان در دو نقطه از جغرافیا ایران (خراسان رضوی و گلستان) داریم که این قراردادها ۲۵ ساله است و روزانه از محل این دو قرارداد ۴۰ میلیون مترمکعب گاز وارد می کردیم.
وزیر نفت همین طور درباب بحث تسویه بدهی ایران به ترکمنستان درباب قراردادگازی اظهار داشته بود: خوشبختانه با راهکارهای خوب وزارت نفت و شرکت ملی گاز ایران، بزودی اولین قسط پرداخت ما بابت تسویه بدهی به طرف ترکمنستانی پرداخت می شود. حالا هم بنظر می رسد بدهی به بار آمده در دولت های قبل تسویه شده است که ترکمنستان حاضر به عقد قرارداد جدیدی برای صادرات گاز به ایران شده است.
ایران چگونه می تواند به هاب انرژی تبدیل شود؟
ایران بمنظور تبدیل شدن ایران به قطب (هاب) انرژی منطقه، باید واردات حداکثری گاز از ترکمنستان باشد. تا هم گاز استانهای شمالی را تامین کند و هم امکان صادرات به کشور ترکیه و عراق را داشته باشد، در صورتی که ترکمنستان صادرات گاز به ایران را از سر بگیرد این کشور می تواند می تواند سالیانه نزدیک به ۲۰-۱۵ میلیارد مترمکعب گاز به ایران صادر کند. با این وجود سوآپ گاز ترکمنستان به آذربایجان در سال قبل و توافق برای دو برابر کردن حجم این قرارداد نشانه روشنی برای ادامه این همکاری است و زمستان هم با کسری گاز در بخش خانگی مواجه نمی شویم.


1402/03/09
11:16:40
0.0 / 5
204
تگهای خبر: هك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
weby Card

webycard.ir - حق کپی رایت سایت وبی كارت محفوظ است

وبی كارت

معرفی کسب و کار شما در اینترنت