امنیت پایدار غذایی چرا و چگونه-۱

امنیت غذایی در گرو اجرای کشت قراردادی و الگوی کشت

امنیت غذایی در گرو اجرای کشت قراردادی و الگوی کشت

به گزارش وبی کارت، یک کارشناس کشاورزی اظهار داشت: مبحث مهم در تأمین امنیت غذایی، اصلاح الگوی کشت است؛ اگر این هدف عملیاتی شود قطعا شاهد اتفاق های مثبتی در قسمت کشاورزی خواهیم بود.به گزارش وبی کارت به نقل از مهر، در برنامه ششم توسعه هدف گذاری شده بود تا امنیت غذایی به ۹۵ درصد برسد که محقق نشد. هم اکنون ۸۰ درصد از امنیت غذایی کشور تأمین شده و در ادامه مبحث امنیت پایدار غذایی مطرح است. سیاستگذاری ها به این سو باشد که یک سال با بیش تولید و سالی دیگر با کمبود محصولی مواجه نباشیم. این بیش بود و کمبود تهدیدی برای تضمین امنیت غذایی یک سرزمین به حساب می آید.
کیوان فرهنگ آسا از کارشناسان حوزه کشاورزی در اینباره به مهر اظهار داشت: بیشترین ریسک در قسمت کشاورزی است. بخش مهمی از محصولات درحال تولید در کشور به شکل دیمی بوده و وابستگی زیادی به بارش های برف و باران دارد.
وی اضافه کرد: اگر زمانی در استان کردستان یا کرمانشاه که بیشتر سطح زیرکشت کشور را دارند بارش نباشد عملکرد صفر می شود چون کشت یک میلیون تن گندم متأثر از این مورد است. یا در استانهای شمالی کشور که قطب تولید سویا هستند اگر بر مبنای نرم ۳۰ ساله در ماه های اواخر خرداد و اوایل تیر است بارش های تابستانی نداشته باشیم کل تولید سویا این استان ها که نزدیک ۱۰۰ هزار تن است با خطر مواجه می شود.
او افزود: سال جاری ۱۵ تا ۲۰ میلی متر بارش های تابستانی داشتیم و در دوره خشکسالی هر سال تجربه جدید درحال ثبت است؛ ازاین رو کشاورزی فعالیتی همراه با ریسک است.
این کارشناس حوزه کشاورزی افزود: در حوزه امنیت غذایی برخی محصولات استراتژیک هستند؛ بعنوان مثال در دانه های روغنی ۹۵ درصد وابستگی وجود دارد. طرح هایی که در دو سه دهه اخیر در حوزه دانه های روغنی پیگیری شده است مقطعی بوده و ادامه دار نبودند. دولت تغییر می کند طرح ها به فراموشی سپرده و سبب می شود که کشاورز به شکلی با کشت دانه های روغنی قهر کند.
او اظهار داشت: هنگامی که از کشاورز خواسته می شود تا سویا، کلزا یا آفتابگردان بکارد تمایل به این کار ندارد.
فرهنگ آسا خاطرنشان کرد: طرح ها و پروژه ها باید بگونه ای تعریف شوند که انجام آنها حتی در دولت بعدی تضمین شده باشد. تغییر دولت نباید منجر به تغییر ساختار کلی سیاست ها و برنامه ها شود.
وی تصریح کرد: سیاست ها باید فراتر از دولت ها باشد. این گونه نباشد که کشت کلزا برای دولتی دغدغه بوده و بذر وارد کند و کشت آغاز شود اما در دولت بعدی کل برنامه ها منتفی و اهداف جدید جایگزین شود.
پیش خرید و پشتیبانی از بخش کشاورزی
این کارشناس حوزه کشاورزی با اشاره به اینکه نتیجه چنین عملکردی وضعیتی می شود که امروز کشور با آن درگیر است، افزود: کشت قراردادی یکی از راهکارهای تضمین امنیت غذایی است؛ این مسئله شعار نخست وزیر جهاد کشاورزی هنگام صدارت بود. قرار بود کل کشت کشور قراردادی باشد. به این مفهوم که محصول کشاورز قبل از کشت پیش خرید شود. بدین سان بهره بردار دغدغه و نگرانی در رابطه با بازار محصولاتش نداشته باشد.
این کارشناس کشاورزی اضافه کرد: مبحث دوم در تأمین امنیت غذایی، اصلاح الگوی کشت است. اگر این هدف عملیاتی شود قطعا شاهد اتفاق های مثبتی در قسمت کشاورزی خواهیم بود.
وی اظهار نمود: با عنایت به محدودیت های منابع آبی کشور در اصلاح الگوی کشت دیگر این ماده حیاتی به محصولات آب بری چون برنج و هندوانه اختصاص پیدا نمی کند؛ ضمن این که بعد از برداشت با مشکل عدم فروش مواجه نمی گردد.
فرهنگ آسا افزود: زراعتی صورت می گیرد که یک بخش صنعتی به این زراعت نیازمند است مثل گندم، جو، ذرت و بخصوص دانه های روغنی. این هدف گذاری (الگوی کشت) اگر عملیاتی شود که فقط در حیطه یک وزارت خانه نیست و باید چند وزارت خانه همراه باشند صنایع کشور مجاب می شوند تا از کشت و کار کشاورزان حمایت کنند در نهایت هدف ما در تأمین امنیت پایدار غذایی محقق می شود.
او اظهار داشت: اگر قرار باشد هر دولت یک شعار جداگانه داشته باشد مشکلاتی چون کمبود در یک سال و پیش تولید در سال دیگر ادامه می یابد.
این کارشناس حوزه کشاورزی با اشاره به اینکه سیاست های حمایتی دولت در قسمت بازرگانی از راه ابلاغ و تعیین نرخ تضمینی در پشتیبانی از کالا صورت می گیرد، افزود: اگر این قیمت تضمینی تعیین شده از جانب دولت با بهای تمام شده تناسب نداشته باشد تولید از جانب صنایع پیگیری نمی شود و دولت باید به تنهایی پیگیر زنجیره از تولید تا توزیع باشد؛ ازاین رو ضروریست دولت هنگام تعیین قیمت تضمینی نظر کارشناسان و تولیدکننده را هم لحاظ کند.
فرهنگ آسا در انتها خاطرنشان کرد: جزیره ای عمل کردن، دولت را در امور تنها می گذارد و مدیریت تولید تا فروش را برای او دشوار خواهد نمود.


منبع:

1402/01/01
20:51:05
0.0 / 5
137
تگهای خبر: صنعت , فروش , هك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
weby Card

webycard.ir - حق کپی رایت سایت وبی كارت محفوظ است

وبی كارت

معرفی کسب و کار شما در اینترنت