سخنگوی صمت درگفت وگو با وبی كارت:

مناطق آزاد اطلاعات انبارهای خویش را عرضه نمی دهد

مناطق آزاد اطلاعات انبارهای خویش را عرضه نمی دهد

به گزارش وبی کارت، سخنگوی وزارت صمت ضمن اشاره به کمکاری بعضی از دستگاه ها نظیر دبیرخانه مناطق آزاد پیرامون ثبت اطلاعات در سامانه جامع انبارها اظهار داشت: عدم ثبت اطلاعات تخلف بوده و کالاهای ثبت نشده، در حکم قاچاق است.به گزارش وبی کارت به نقل از مهر، قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سال ۱۳۹۲ به تصویب رسید و بر مبنای آن، وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف شد با همکاری سایر دستگاههای اجرایی ذی ربط، یک سامانه نرم افزاری برای شناسه دار کردن کلیه انبارها و مراکز نگهداری کالا راه اندازی کند؛ مطابق قانون در این سامانه بایستی اطلاعات مختلفی همچون مشخصات مالک، نوع و همینطور میزان کالاهای ورودی و خروجی ثبت گردد.
وزارت صمت موظف شد اسناد در ارتباط با اطلاعات کمی و کیفی کالا، مالک کالا، محل نگهداری، تحویل دهنده، تحویل گیرنده و تاریخ و زمان صدور سند را ثبت کند.
قانون گذار همینطور ضمانت اجرایی این تصمیم را هم در نظر گرفته است؛ بر همین اساس، طبق ماده ۶ مکرر ۲ قانون اصلاح مبارزه با قاچاق کالا و ارز (مصوب بهمن ۱۴۰۰)، در صورت ورود، نگهداری خروج کالا از انبارها و مراکز نگهداری کالا، بدون قبض انبار و حواله و ثبت در سامانه جامع انبارها صورت گیرد؛ این عمل، جریمه نقدی به میزان ۱۰۰ میلیون ریال یا معادل یک چهارم ارزش کالای مبحث تخلف (هر کدام که بیشتر باشد) را برای صاحب انبار به دنبال خواهد داشت.
از طرفی مطابق با ماده ۲۳ آیین نامه اجرایی مواد ۵ و ۶ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، وزارت صمت موظف است با همکاری وزارت خانه های جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی، امور اقتصادی و دارایی، کشور، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، نفت، شرکت پست، شهرداری ها، اتاق های بازرگانی، اصناف و سایر دستگاههای ذی ربط، نسبت به شناسه دار کردن انبارها، سردخانه ها، سیلوها و مراکز نگهداری کالاهای متعلق به اشخاص حقیقی و حقوقی، و همینطور تهیه، ایجاد و بهره برداری از «سامانه جامع انبارها و مراکز نگهداری کالا» اقدام نماید.
نکته عجیب اینجاست که با وجود گذشت ۱۰ سال از تصویب قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز هنوز اطلاعات تمامی انبارها در سامانه، درج نشده است.
حتی با فرض این که دولت قبل عزمی به سبب اجرای قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز نداشته است، در دولت فعلی هم هنوز اطلاعات انبارها به صورت تمام وکمال ثبت نشده است، همینطور هنوز اطلاعات انبارها به صورت برخط و آنلاین هم ارسال نمی گردد.
عدم ثبت اطلاعات در سامانه جامع انبارها تخلف محسوب می شود
امید قالیباف سخنگوی وزارت صمت در گزارش وبی کارت به نقل از مهر، پیرامون آخرین وضعیت سامانه جامع انبارها عنوان کرد: مطابق قانون همه انبارها باید به سامانه جامع انبارها متصل شوند و اطلاعات خویش را در آنجا به ثبت برسانند؛ بنابراین هر انباری که اطلاعات خویش را در این سامانه ثبت نکند، مرتکب تخلف شده است.
وی اضافه کرد: ما در حوزه انبارها با دو بخش خصوصی و دولتی مواجه هستیم، در مورد انبارهای دولتی تا حد زیادی اتصال به سامانه جامع تجارت محقق شده است، البته با وجود ارسال اطلاعات انبارهای دولتی اما مشکل برخط بودن برای بعضی از انبارهای دولتی همچنان وجود دارد.
سخنگوی وزارت صمت افزود: مشکل اصلی انبارهای خصوصی به عدم وجود یک دستگاه مشخص بعنوان متصدی صدور مجوزها مربوط است؛ بنابراین هم اکنون اصلاً معلوم نیست که چه تعداد انبار خصوصی در کشور وجود دارد، همینطور موجودی این انبارها هم شفاف نیست، به عبارتی مهم ترین مساله در مورد سامانه جامع انبارها در ارتباط با انبارهای خصوصی است.
وزارت صمت وظایف خویش را به صورت کامل انجام داده است
به گفته قالیباف، مطابق با تکلیف قانونی (اصلاحیه قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز)، وزارت صمت باید زیرساخت های سامانه جامع انبارها را تکمیل کند که این امر هم اکنون محقق شده است.
وی اضافه کرد: خیلی از انبارهای خصوصی از سوی یک دستگاه دولتی اجاره می شوند؛ به صورت مثال سازمان تعاون روستایی برای میوه شب عید، انبار و سردخانه خصوصی را اجاره می کند، انتظار می رود که آمار و داده های این انبارها به دست وزارت صمت برسد و به صورت دقیق در سامانه جامع انبارها ثبت شوند، اما هم اکنون این امر محقق نمی گردد.
سخنگوی وزارت صمت افزود: همینطور سازمان غذا و دارو و پشتیبانی امور دام هم برای کالای خود انبارهای بخش خصوصی را اجاره می کنند؛ اما داده های خویش را در سامانه جامع انبارها ثبت نمی کنند.
مناطق آزاد اطلاعات انبارهای خویش را عرضه نمی دهد
قالیباف در ادامه به وجود عدم شفافیت در مناطق آزاد اشاره و اعلام نمود: در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی داده ای وجود ندارد و اطلاعات انبارهای آن موجود نیست.
این مقام مسئول تاکید کرد: گزارش کم کاری بعضی از دستگاه ها به سازمان بازرسی و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ارسال شده است، البته در بیشتر از ۹۰ درصد مساله مشکل خاصی وجود ندارد و همکاری صورت پذیرفته است.
کالاهای موجود در انبارهای غیرثبتی در حکم قاچاق هستند
سخنگوی وزارت صمت در انتها ضمن اشاره به مهلت قانونی برای درج داده ها در سامانه جامع انبارها اظهار داشت: فرصت قانونی به اتمام رسیده است و هر انباری که اطلاعات خویش را در سامانه جامع انبارها وارد نکند، مرتکب تخلف شده و کالاهای درون این انبارها هم قاچاق به حساب می آید.


منبع:

1401/12/19
11:08:02
0.0 / 5
145
تگهای خبر: آنلاین , دستگاه , سازمان , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
weby Card

webycard.ir - حق کپی رایت سایت وبی كارت محفوظ است

وبی كارت

معرفی کسب و کار شما در اینترنت