رئیس سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران:

در حال ساخت ماهواره برای پیشبینی زلزله هستیم

در حال ساخت ماهواره برای پیشبینی زلزله هستیم

وبی کارت: به گزارش وبی کارت، رییس سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران اظهار داشت: ما درحال ساخت ماهواره ای به نام ˮآیاتˮ هستیم که این ماهواره برای پیش بینی زلزله است. اینطور بنظر می رسد که ساخت ماهواره برای پیش بینی زلزله سخت باشد، اما با حمایت های دکتر محمدعلی زلفی گل، وزیر علوم؛ کارهای علمی که منجر به حل مشکلات می شوند، شکوفا می شوند.


به گزارش وبی کارت به نقل از ایسنا، دکتر حسن زمانیان در نشست مدیران حقوقی دانشگاه ها، مراکز آموزش عالی، پژوهشی و فناوری که بامداد امروز ۲۳ بهمن ماه در سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران درحال برگزاری است، اظهار داشت: سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران برای اولین بار در کشور به فعالیتهای ماهواره ای ورود کرد. متخصصانی که در این پژوهشگاه مشغول به کار بودند، به سازمان ها و مجموعه های دیگر رفتند و درحال فعالیت هستند.
وی با اشاره به اینکه سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران، سیر تکاملی در تولید دانش را طی کرده است، توضیح داد: ما توانستیم ماهواره "مصباح" را بسازیم. فعالیت ها محدود به ساخت این ماهواره نیست و همچنان ادامه دارد.
زمانیان در رابطه با دیگر دستاوردهای سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران، اظهار داشت: ما توانسته ایم دستگاه بیماران دیالیزی را بسازیم و آنرا صادر نماییم. در جلسه ای که حدود ۲ هفته قبل با هلال احمر ایران برگزار کردیم، از ما خواستند دستگاه دیالیز " فرزنیوس" را که ساخت آلمان است، بومی سازی نماییم ؛ ما بعد از ۵ نسل دستگاه دیالیز به دنبال این هستیم که دستگاه دیالیز پرتابل بسازیم تا دیگر نیازی به حضور بیماران در بیمارستان ها نباشد.
وی خاطرنشان کرد: بعد از آنکه دکتر زلفی گل بعنوان وزیر علوم انتخاب شد، معاونت فناوری و نوآوری را در وزارت علوم ایجاد کرد و اجرای دو طرح را به من محول کرد. اولین طرح، در مورد جشنواره خوارزمی است که در دو شاخه جوانان و بین المللی برگزار می گردد. وزیر علوم از من خواستند که شاخه جدیدی با عنوان "فناوری و نوآوری" اضافه شود. این جشنواره در ۹ اسفند برگزار می شود.
زمانیان در رابطه با طرح دوم وزیر علوم، توضیح داد: طرح دوم در ارتباط با ایجاد پارک علم و فناوری بین المللی جمهوری اسلامی است. ساختمان و اساس نامه آن تنظیم شده است. این پارک می تواند محل مناسبی برای تبادلات علمی باشد.
وی اظهار داشت: سازمان پژوهش های علمی و صنعتی که از نظر اهمیت در جایگاه معاونت وزیر بود، در دوره های قبلی گرفتار تنزل جایگاه شده بود، اما در دوره کنونی به سطح قبلی خود بازگشته است.
رئیس سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران تصریح کرد: شورای حکیمان را ایجاد کرده ایم که ۲۳ طرح کلان و مساله محور در این شورا احصا شده است تا با انجام آنها بتوانیم بتوانیم آینده پژوهشی کشور را راهبری نماییم. مسیر و امتداد پژوهش های کشور و پژوهش های مساله محور را تا سال ۲۰۵۰ محاسبه کرده ایم. بررسی ها از آن حکایت می کند که رفع تغییرات اقلیمی در کانون توجه قرار گرفته است. ما با عنایت به معیارهای جهانی، یک نقشه علمی تعریف کرده ایم.
به گزارش وبی کارت به نقل از ایسنا، نشست مدیران حقوقی دانشگاه ها، مراکز آموزش عالی، پژوهشی و تکنولوژی امروز (۲۳ بهمن) با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، محمد دهقان، معاون حقوقی رئیس جمهوری؛ حکمتعلی مظفری، رئیس دیوان عدالت اداری در محل سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران درحال برگزاری است.1401/11/23
14:22:53
0.0 / 5
280
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
weby Card

webycard.ir - حق کپی رایت سایت وبی كارت محفوظ است

وبی كارت

معرفی کسب و کار شما در اینترنت