هفته جهنمی صنعت فناوری

هفته جهنمی صنعت فناوری

وبی کارت: به گزارش وبی کارت، هفته گذشته، شرکتهای فناوری مختلف همچون مایکروسافت و گوگل، ضمن اشاره به نگرانی ها از وقوع رکود اقتصادی و به منظور کاهش هزینه، اخراج هزاران کارمند را اعلام نمودند.به گزارش وبی کارت به نقل از ایسنا، شرکت ها در سرتاسر صنعت فناوری در چند هفته نخست سال ۲۰۲۳، اخراج هایی را اعلام نموده اند که شامل هزاران کارمند شده است. مقامات شرکتهای فناوری اکثرا به ابهامات اقتصادی و نگرانی از وقوع رکود بعنوان مبنای تصمیم شان در تعدیل کارمندان و کاهش هزینه ها، اشاره می کنند. این اخراج ها، بعد از اخراج هزاران کارمند توسط برندهای بزرگ فناوری در سال ۲۰۲۲ به انجام می رسد.

گوگل

آلفابت - شرکت مادر گوگل- روز جمعه به کارمندانش اعلام نمود حدود ۱۲ هزار نفر معادل شش درصد از کارکنان خود در سرتاسر جهان را اخراج می کند.

این اخراج ها در مقطع حساسی برای این شرکت آمریکایی که همواره در حوزه مهم تحقیقات هوش مصنوعی پیشرو بوده است، به انجام می رسد. آلفابت حالا با چالش از جانب مایکروسافت در شاخه ای از فناوری روبروست که می تواند عملا هر محتوایی که کاربر می تواند به آن فکر کرده و در کادر متن وارد کند را تولید نماید.

آلفابت در دو سال قبل که شمار کارمندانش افزایش سریعی پیدا کرد، با حقیقت اقتصادی متفاوتی روبرو شده و ساندار پیچای، مدیرعامل آلفابت مسئولیت کامل تصمیماتی که گرفته شده است را برعهده می گیرد.

پیچای در سال ۲۰۱۹، مدیرعامل آلفابت شد. وی اظهار داشت: گوگل آماده می شود بخشی از تجربه های جدید برای کاربران، طراحان و کسب و کارها را به اشتراک بگذارد و این شرکت، با هوش مصنوعی در همه محصولاتش، فرصت مهمی پیش رو دارد.

مدیرعامل آلفابت اظهار داشت: اخراج ها بعد از بازنگری افراد و اولویت ها صورت گرفت و به کاهش نیروی کار در مناطق مختلف منتهی شد. در بین کارکنانی که اخراج می شوند، استخدام کنندگان، کارکنان اداری و افراد مشغول در تیمهای مهندسی و محصول دیده می شوند.

ارزش سهام آلفابت به دنبال اعلام این خبر، در معاملات روز جمعه چهار درصد صعود کرد. ارزش سهام این شرکت در ۱۲ ماه گذشته، ۳۰ درصد نزول کرده که با افت ۲۴ درصدی شاخص نزدک، قابل مقایسه است.

مایکروسافت

مایکروسافت چهارشنبه گذشته اعلام نمود می خواهد حدود پنج درصد از کارکنانش معادل حدود ۱۱ هزار نفر را اخراج کند. این شرکت تا ۳۰ ژوئن، ۲۲۱ هزار کارمند تمام وقت داشته که ۱۲۲ هزار نفر آنها در آمریکا و ۹۹ هزار نفر دیگر در کشورهای دیگر فعالیت می نمایند.

غول نرم افزاری مایکروسافت ژوییه سال قبل اعلام نموده بود تعداد اندکی از مشاغل حذف شده اند و این شرکت بعدا شمار کارمندانش را افزایش خواهد داد.

مایکروسافت در اظهارنامه به کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا اعلام نمود اخراجها در واکنش به شرایط اقتصاد کلان و تغییر اولویتهای مشتری انجام می گیرد.

ساتیا نادلا، مدیرعامل مایکروسافت روز چهارشنبه در یادداشتی به کارمندان این شرکت اعلام نمود همان گونه که در دوران پاندمی، تسریع هزینه دیجیتالی مشتریان را مشاهده کردیم، حالا شاهد آن هستیم که آنها، هزینه دیجیتالی خویش را برای انجام کارهای بیشتر با هزینه کمتر، بهینه می کنند. ما شاهد آن هستیم که سازمانها در همه صنایع و مناطق جغرافیایی، محتاط شده اند چونکه بخشی از جهان گرفتار رکود شده و بخشهای دیگر بروز رکود را پیشبینی می کند.

روزانه ۱۶۰۰ کارمند فناوری از کار بیکار می شوند

از ابتدای سال ۲۰۲۳ تاکنون، روزانه به طور متوسط ۱۶۰۰ کارمند در قسمت فناوری، اخراج شده اند.

آمار وبسایت Layoffs.fyi نشان داده است اخراج کارکنان در حوزه فناوری، هیچ نشانی از تمامی ندارد و از آغاز سال ۲۰۲۳ تاکنون، به طور متوسط روزانه حدود ۱۶۰۰ نفر از کار، بیکار شده اند. در سطح جهانی، ۹۱ شرکت فناوری وجود دارد که ۲۴ هزار و ۱۵۱ کارمند را در مدت ۱۵ روز نخست سال ۲۰۲۳ اخراج کرده اند. این رقم، معادل ۱۵ درصد از ۱۵۴ هزار و ۲۵۶ کارمندی است که در سال ۲۰۲۲ توسط بیشتر از هزار شرکت فناوری، اخراج شدند.

شرکت آمازون دو هفته پیش اعلام نمود بیشتر از ۱۸ هزار کارمند را اخراج می کند که بزرگترین اخراج در تاریخ این غول اینترنتی محسوب می شود. اندی جاسی، مدیرعامل آمازون در یادداشتی، این تصمیم را که جدید ترین نشانه از عمیق شدن رکود صنعت فناوری است، به کارمندان این شرکت اطلاع داده و اعلام نموده بود این اقدام، فرایند برنامه ریزی سالانه آمازون را دنبال می کند.

این تعدیل نیرو که از سال میلادی گذشته آغاز شد، در ابتدا قرار بود شامل حال حدود ۱۰ هزار کارمند شود اما بعدا بالا رفته و در واحدهای خرده فروشی و منابع انسانی همچون بخش استخدام کنندگان، متمرکز خواهد بود.

شرکت های آمازون، متا و سلزفورس با اخراج به ترتیب حدود ۱۸ هزار نفر، ۱۱ هزار نفر و هشت هزار نفر در فاصله نوامبر سال ۲۰۲۲ تا ژانویه سال ۲۰۲۳، در صدر لیست شرکتهای فناوری قرار دارند که بیشترین تعداد اخراجی را داشته اند. با اخراج هایی که از جانب آمازون، مایکروسافت و گوگل اعلام شده است، جمعا ۴۰ هزار شغل فناوری از بین می روند.

اخراج های آمازون به صورت عمده در ارتباط با کارمندانی بود که مشاغل اداری داشتند همچون افرادی که در واحدی دستگاه ها و کتابهای آمازون و همینطور واحد منابع انسانی، مشغول به کار بودند. شرکت متا هم موقعیتهای شغلی در سرتاسر این شرکت همچون واحد رئالیتی لبز که مسئول نظارت بر ابتکار متاورس است را کم کرد. شرکت سلزفورس هم شمار کارمندانش را در واحدی اسلک و مول سافت کم کرد.

موج اخراج ها که از سال میلادی گذشته استارت خورد، بعد از آن روی داد که شرکتهای فناوری در دوران پاندمی کووید ۱۹ برای پاسخگویی به تقاضا و توسعه سریع، عده زیادی را استخدام کردند اما با ضعیف شدن درآمد و نگرانی از وقوع رکود اقتصادی، اخراج های گسترده را در اواخر سال ۲۰۲۲ شروع کردند. این روند در سال ۲۰۲۳ ادامه پیدا کرده است.

شرکت های آمازون و سلزفورس در اولین هفته سال میلادی جاری اعلام نمودند مجموعا بیشتر از ۲۵ هزار موقعیت شغلی را حذف می کنند. سایر شرکتهای فناوری شامل شرکت رسانه ای ویمئو و شرکت نرم افزاری فلکس پورت هم شمار کارمندانشان را کاهش داده اند.

بر اساس گزارش بیزنس اینسایدر، و تنها صنعت فناوری نیست که کارمندانش را اخراج می کند. غول بانکی گلدمن ساکس هفته گذشته اخراج ۳۰۰۰ کارمند در سطح جهانی را شروع کرد. شرکت بلک راک که بزرگترین شرکت مدیریت دارایی در جهان است هم برای اولین بار در چهار سال گذشته، تعداد کارمندانش را حداکثر ۵۰۰ نفر می کاهد.

منبع:

1401/11/02
12:46:13
0.0 / 5
272
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
لینک دوستان وبی كارت
weby Card

webycard.ir - حق کپی رایت سایت وبی كارت محفوظ است

وبی كارت

معرفی کسب و کار شما در اینترنت