آب و انرژی در هفته ای كه گذشت؛

افزایش سهمیه پایه ناوگان دیزلی

افزایش سهمیه پایه ناوگان دیزلی

وبی کارت: درحال حاضر خبری در خصوص کاهش گاز پتروشیمی ها وجود ندارد، افزایش سهمیه پایه ناوگان دیزل و انتقال آب سد آزاد به خانه های مردم سنندج از با اهمیت ترین اخبار نفت و انرژی در هفته جاری بودند.به گزارش وبی کارت به نقل از مهر، درحال حاضر خبری در خصوص کاهش گاز پتروشیمی ها وجود ندارد، افزایش سهمیه پایه ناوگان دیزلی، متوسط راندمان نیروگاه های کشور ۳۹.۲ درصد است، اعلام آمادگی ایران برای حضور در پروژه های نفت و گاز عراق، وزیر نیرو با رییس جمهور ترکمنستان دیدار نمود و انتقال آب سد آزاد به خانه های مردم سنندج از با اهمیت ترین اخبار نفت و انرژی در هفته جاری بودند.
افزایش سهمیه پایه ناوگان دیزلی
شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران طی اطلاعیه ای اعلام نمود که سهمیه پایه ناوگان دیزلی افزایش پیدا کرد. در متن این اطلاعیه آمده است: «سهمیه سوخت پایه ناوگان دیزلی، به مقدار قابل توجهی برمبنای طبقه بندی ناوگان مبتنی بر تناژ حمل، بالا رفته است.»
همچنین شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران در اطلاعیه دیگری تاکید کرده که هیچ کمبودی در تامین سوخت کشور در هیچ یک از مناطق و نواحی زیرپوشش وجود ندارد و توزیع نفت گاز نیز روند مطلوب و روال عادی دارد.
متوسط راندمان نیروگاه های کشور ۳۹.۲ درصد است
مصطفی رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق اظهار داشت: متوسط راندمان نیروگاه های کشور ۳۹.۲ درصد است به عبارتی همتراز تعدادی از کشورهای اروپایی است به عنوان مثال در کشور ایتالیا راندمان ۳۹ درصدی دارد در صورتیکه ما ۳۹.۲ درصد متوسط سالیانه داریم.
وی افزود: نیروگاه های جدیدی که درحال راه اندازی است همگی راندمان های بالای ۵۰ درصد دارد و آنهایی که کلاسfهستند توسط شرکت مپنا و دانش بنیان ها ایجاد می شود راندمان بالای ۵۵ درصد دارد. بدین سبب در وضعیت فعلی درحال افزایش متوسط راندمان نیز هستیم.
سخنگوی برق افزود: نیروگاه هایی داریم که تنها در دوره اوج مصرف و در ساعات کوتاهی در مدار قرار می گیرند و یا راندمان های کمی دارند اتفاقی که در جای جای دنیا امری مرسوم می باشد و به آنها واحدهای پیک لود و یا دوره اوج بار گفته می شود که تنها برای ساعاتی استفاده شده و از مدار خارج می شوند، ضمن آنکه در زمستان از آنها استفاده نمی گردد.
فعلاً خبری در خصوص کاهش گاز پتروشیمی ها وجود ندارد
احمد مهدوی ابهری، دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی ایران در ارتباط با این مساله به مهر می گوید: در وضعیت درحال حاضر پتروشیمی ها نه کمبود گاز دارند و نه محدودیت استفاده گاز ابلاغ نشده است.
وی در ارتباط با وضعیت پتروشیمی مبین اظهار داشت: در هفته جاری پتروشیمی مبین وارد مدار می شود.
به گفته دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی ایران مشکل پتروشیمی مبین مشکل فنی بوده و برای اورهال کردن پتروشیمی نبوده است.
پتروشیمی مبین به مدار تولید بازگشت
روابط عمومی شرکت مبین انرژی خلیج فارس اظهار داشت: بزرگترین عملیات تعمیرات اساسی خطوط ارتباطی آب دریا و تعویض ولوهای عظیم واحد آبگیر شرکت مبین انرژی خلیج فارس با صرف ۱۶۰ هزار نفر ساعت کار مداوم و شبانه روزی و بدون حادثه با موفقیت به پایان رسید.
رئیس روابط عمومی شرکت مبین انرژی خلیج فارس اضافه کرد: این عملیات سنگین ترین عملیات اورهال واحد آبگیر شرکت از بدو تأسیس تا حالا بشمار می رود که از خاصیت ها و پیچیدگی های زیادی برای هماهنگی و اجرا برخوردار بود. در اثنای اجرای این عملیات لوله ها و کلکتور خروجی پمپ های عظیم ۱۰۴ که بصورت همزمان آب کولینگ مورد نیاز ۵ شرکت منطقه شامل پتروشیمی نوری، پتروشیمی جم، پتروشیمی پردیس، پتروشیمی آریاساسول و واحد ASU را تامین می کند، مورد ترمیم و تعمیر قرار گرفت و شیرهای روی این خطوط نیز تعویض شد.
اعلام آمادگی ایران برای حضور در پروژه های نفت و گاز عراق
رضا نوشادی، روز شنبه (پنجم آذرماه) در کنفرانس توسعه تجارت ایران و عراق، پیام تبریک محمد شیاع السودانی نخست وزیر عراق به مناسبت پیروزی تیم ملی فوتبال ایران بر تیم ولز را نشانه ای واضح از وجود علقه های عاطفی عمیق و مستحکم بین دو ملت خواند و اظهار داشت: ما این پیام را زیربنایی مهم برای بسط تجارت بین دو کشور همسایه تلقی می نماییم.
نوشادی حضور تعداد فعلی شرکت های توانای ایرانی در صنعت نفت و گاز عراق را ناکافی توصیف و اظهار داشت: همانطور که در عرصه ساخت نیروگاه و بیمارستان در عراق توفیق های خوبی داشته ایم، انتظار می رود پیشرفت های مشابه در حوزه نفت و گاز نیز عینیت بخشیده شود.
وی ضمن تاکید بر اعلام آمادگی داوطلبانه ایران برای اجرای پروژه های نفت و گاز در عراق، خواهان فراهم شدن زمینه های تحقق این امر از طرف مسئولان عراقی شد و اظهار داشت: صنعت نفت به تنهایی می تواند حجم تجارت ایران و عراق را به دو برابر مقدار فعلی برساند.
برنامه دولت برای کاهش ۵۰ درصدی خسارات سیل
علی اکبر محرابیان در جلسه امور آب وزارت نیرو که با حضور محمدحسن نامی، رییس سازمان مدیریت بحران کشور برگزار شد، پیشگیری را با اهمیت ترین و اصلی ترین رکن کاهش میزان خسارات حوادث طبیعی برشمرد و اظهار داشت: سازمان مدیریت بحران تأسیس شده است تا بحران را مدیریت کند، اما بهترین روش مدیریت بحران، پیشگیری است.
وی در ادامه با اشاره به تبیین اقدامات پیشگیرانه اظهار داشت: لایروبی و ساماندهی رودخانه ها همچون این اقدامات است. اکنون حدود ۱۷۰ هزار کیلومتر رودخانه در کشور وجود دارد، اما گلوگاه ها و نقاط حادثه خیز بین ۲ تا ۳ هزار کیلومتر را شامل می شود، چنانچه تجهیزات و امکانات کشور در زمان ممکن و قبل از وقوع حادثه طبیعی به کار گرفته شود بی شک شاهد کاهش هزینه ها برای برطرف نمودن مشکلات و چالش های بعد از بروز بحران خواهیم شد.
محرابیان اشاره کرد: لازم است این مهم با عنوان «برنامه ساماندهی و لایروبی رودخانه ها» تقدیم دولت شود؛ چونکه می تواند ۴۰ تا ۵۰ درصد از خسارات سیل را کم کند.
ذخیره ۱۸ میلیارد متر مکعبی آب در سدها / کاهش ۷۰ درصدی بارش در تهران
فیروز قاسم زاده، سخنگوی آب در نشست خبری اظهار داشت: برمبنای ایستگاه های وزارت نیرو میزان دریافت آب های جاری ۲۸ میلی متر است که در مقایسه با متوسط طولانی مدت ۵۴ ساله ۱۶ درصد کاهش بارندگی داشتیم و نسبت به سال قبل در وضعیت مشابه به سر می بریم.
وی افزود: بارندگی های اخیر که صورت گرفت بر بخش غربی کشور متمرکز بوده و با بارش های اخیر ورودی مخازن سدها ۲.۷ میلیارد رسیده که ۱۳ درصد رشد داشته است در صورتیکه متغییر خروجی سدها ۵ درصد بوده و به ۳.۸ میلیارد متر مکعب رسیده است.
سخنگوی صنعت آب با اشاره به پر شدگی ۳۸ درصدی سدها افزود: این عدد معادل ۱۸ میلیارد آب است که ۲ درصد مخازن سدها نسبت به سال قبل رشد داشته است.
وی افزود: سدهای مهم از ۱۰ تا ۷۰ درصد پرشدگی داشته اند؛ البته تهران با کاهش ۷۰ درصدی بارندگی در تهران روبرو بوده ایم که نسبت به سال قبل ۲۱ درصد کم شده است.
راه اندازی دفتر نمایندگی وزارت نفت در عراق
سید عباس بهشتی، نماینده وزارت نفت در امور عراق اظهار داشت: این دفتر بمنظور ارتقای سطح همکاری و هم افزایی خصوصاً انجام پروژه های مشترک میان دو کشور برادر در زمینه نفت و گاز و انرژی در شهر بغداد راه اندازی شد.
بهشتی اشاره کرد: این دفتر، به عنوان مدیریت دفاتر عراق به فعالیت می پردازد و دفاتر فرعی دیگری نیز بیشتر با نگاه عملیاتی در بصره و اقلیم کردستان عراق در دست راه اندازی قرار دارند.
طرح آبرسانی به سنندج به همت متخصصان داخلی پایان یافت
با بهره گیری از توان و تخصص نیروهای متخصص و کارشناس داخلی در مدت دو سال، عملیات اجرائی طرح آبرسانی به شهر سنندج با ظرفیت تامین آب به میزان ۵۷ میلیون مترمکعب در سال به پایان رسید. طرح آبرسانی به سنندج با هدف ارتقای کمی و کیفی آب آشامیدنی این شهر و تامین آب آشامیدنی ۴۰ درصد از جمعیت استان کردستان اجرائی شده است و در مسیری ۶۰ کیلومتری آب آشامیدنی باکیفیت و پایدار را از سد آزاد به تصفیه خانه سنندج متصل خواهدنمود. برای تسهیل در پروسه آبرسانی در این طرح متخصصان ارتفاع پمپاژی ۴۸۰ متری در نظر گرفته اند، همین طور ۲۷ کیلومتر از مسیر اتصال منابع آبی تا تصفیه خانه با لوله های فولادی به قطرهای ۱۴۰۰ و ۱۲۰۰ میلی متری منشعب شده است.
طرح جدا سازی کنتورهای آب درحال بررسی است
فیروز قاسم زاده، سخنگوی آب در ارتباط با این مساله به مهر می گوید: جدا سازی کنتورهای آب یکی از برنامه هایی که ما در وزارت نیرو آنرا بصورت جدی دنبال می نماییم اما با توجه به این که تصمیم گیری پیرامون این مساله یک تصمیم گیری فراسازمانی و مربوط به ارگان هایی نظیر شهرداری، وزارت راه و شهر سازی و.... می شود و برای اجرائی شدن آن درحال رایزنی هستیم.
وی در ارتباط با این مساله افزود: به دست آوردن دستاوردی در کوتاه مدت امکان پذیر نیست چونکه در صورت تفکیک کنتورهای مشاع ساختمان های بزرگ به فضا و استانداردهای لازم نیاز است که باید بر روی این موارد مطالعات لازم انجام بگیرد و در صورت امکان پذیر بودن اجرائی شود.
راه اندازی دیزل ژنراتورهای برق در نیروگاه پایانه نفتی خارک
عباس اسدروز اظهار داشت: تامین برق ناحیه صنعتی و مسکونی پایانه نفتی خارک با توربوژنراتورهای مستقر در نیروگاه بزرگ این پایانه به انجام می رسد.
وی اضافه کرد: بمنظور تامین برق مستمر و پایدار در وضعیت اضطراری در ناحیه صنعتی پایانه نفتی خارک، دو دستگاه دیزل ژنراتور با توان نامی ۲۲۵۰ کیلوولت آمپر و با اعتباری بیش از ۲۸۰ میلیاردریال در نیروگاه برق این پایانه نصب و افتتاح شد.
وی افزود: بعد از انجام مقدمات راه اندازی و حصول اطمینان از صحت عملکرد تجهیزات نصب شده، راه اندازی نهایی و آزمون ۷۲ ساعته با موفقیت انجام و تحویل بهره بردار شد.
وزیر نیرو با رییس جمهور ترکمنستان دیدار کرد
علی اکبر محرابیان، وزیر نیرو در جریان سفر خود به عشق آباد، بمنظور تقویت روابط دوجانبه دو کشور در زمینه های مختلف همچون آب و انرژی با "بردی محمداف" رییس جمهور ترکمنستان دیدار و گفت و گو کرد.
در این دیدار ضمن تاکید بر توسعه و تقویت روابط دوجانبه کشورهای ایران و ترکمنستان، درباب مطالبی چون ادامه همکاری ها در حوزه برق و انرژی برمبنای ظرفیت های موجود دو کشور و تمدید قراردادهای دوجانبه بحث و تبادل نظر شد.
لازم به توضیح است، ازسرگیری تبادل انرژی بین دو کشور، امکان ترانزیت برق ترکمنستان، توسعه همکاری ها در حوزه انرژی، لایروبی و ساماندهی رودخانه های هریرود و اترک، تعامل ایران و ترکمنستان در تهیه موافقتنامه سه جانبه همکاری ایران، ترکمنستان و افغانستان درباب رودخانه هریرود، همچون محورهای مذاکره ملاقات وزیر نیروی ایران با مقامات ترکمنستان است.
انتقال آب سد آزاد به خانه های مردم سنندج
کریم شیبانی یکتا، رفع بوی نامطبوع از آب آشامیدنی سنندج و انتقال آب سد آزاد از مسیرهای سخت گذر کوهستانی را از خاصیت های این طرح عنوان نمود و تصریح کرد: طول کلی مسیر پروژه آبرسانی از منابع آبی استان کردستان به شهر سنندج حدود ۶۰ کیلومتر و ارتفاع پمپاژ ۴۸۰ متر بوده است که پمپاژ این میزان ارتفاع و ایجاد کانال در دل صخره ها در راه سخت و کوهستانی برای عبور خط لوله فولادی بسیار دشوار و پیچیده بود.
مدیرعامل شرکت آب نیرو اضافه کرد: در این میان ۲۷ کیلومتر از این مسیر با لوله های فولادی به قطرهای ۱۴۰۰ و ۱۲۰۰ میلی متر منشعب شده و با بهره برداری از آن سالانه امکان انتقال ۵۷ میلیون مترمکعب آب به تصفیه خانه آب شهر سنندج برای جمعیتی معادل ۷۰۰ هزار نفر، به وجود آمده است تا مردم از آب آشامیدنی باکیفیت و پایدار بهره مند شوند.
شیبانی یکتا درباب روند عملیات اجرائی سامانه انتقال آب سد آزاد به تصفیه خانه سنندج اظهار داشت: این طرح یکی از با اهمیت ترین اولویت های وزارت نیرو بوده است که برای بهبود کیفیت آب آشامیدنی شهر سنندج با بودجه ۸۵۰ میلیارد تومانی و با همت و تلاش قریب به ۶۰۰ نفر از مهندسان و کارگران ایرانی که اکثراً بومی استان کردستان بوده اند، به مرحله بهره برداری رسیده تا مردم عزیز شهر سنندج از نعمت آب آشامیدنی باکیفیت بهره مند شوند.


1401/09/10
13:22:13
0.0 / 5
260
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
weby Card

webycard.ir - حق کپی رایت سایت وبی كارت محفوظ است

وبی كارت

معرفی کسب و کار شما در اینترنت