یك كارشناس اقتصادی مطرح كرد؛

کنترل حقوق های نجومی با اجرای حساب واحد خزانه

کنترل حقوق های نجومی با اجرای حساب واحد خزانه

به گزارش وبی کارت، یک کارشناس اقتصادی اظهار داشت: یکی از مزایای اجرای حساب واحد خزانه، افزایش نظارت است، اگر بر روی حساب واحد خزانه نظارت جدی صورت گیرد می تواند نقش مؤثری در کاهش اتلاف منابع، خواهد داشت.علی سعدوندی، اقتصاددان و استاد بانکداری و اقتصاد کلان در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: یکی از مزایای اجرای حساب واحد خزانه، افزایش نظارت است، اگر بر روی حساب واحد خزانه نظارت جدی صورت گیرد می تواند نقش مؤثری در کاهش اتلاف منابع، کسری بودجه، فساد و کنترل حقوق های نجومی داشته باشد.
وی بیان کرد: باید قانون حساب واحد خزانه اجرا شود و بر آن نظارت جدی صورت گیرد. دستگاه های اجرائی در مقابل نظارت ایستادگی دارند و این امر همیشه وجود داشته است؛ از سویی دیگر نقش حاکمیتی دولت تضعیف شده است و دولت در مقابل بخش های مختلف خود، توان اعمال قدرت را ندارد پس با عدم اجرای این قانون مواجه شدیم.
این اقتصاددان اشاره کرد: بزرگ ترین بازیگر اقتصاد دولت می باشد و اندازه این حساب ها بزرگ بوده و اگر بانکی این سپرده ها را جذب نماید از آن منتفع خواهد شد؛ پس اگر رانت بزرگی باشد احتمال فساد نیز وجود دارد. بدین سبب باید حساب واحد خزانه هر چه سریع تر اجرائی شود.
سعدوندی بیان کرد: عزم کافی برای تغییرات در کشور وجود ندارد اگر راه برای فرار قانونی از یک قانون خاص وجود دارد باید بلافاصله بررسی و اصلاحات لازم صورت گیرد؛ حتی پیش از اصلاح، وزیر مربوطه می تواند به موضوع ورود کند؛ چون وزیر از طرف مجلس منصوب و از طرف رییس جمهور انتخاب شده است و وضعیت با یک دستور قابل تغییر است اما این فرمان داده نمی شود و تمام این ها ضعف حاکمیت دولت را نشان میدهد.
وی مطرح کرد: در عدم اجرای حساب واحد خزانه پای دستگاه های دولتی در بین بوده و خود دولت می باشد که قانون شکنی و به یک راهی برای فرار قانونی استناد می کند. پس باید جلوی فرار قانونی گرفته شود و از طرفی دیگر دولت برای اجرای تصمیمات خود اقتدار داشته باشد.

1401/09/07
13:55:34
0.0 / 5
268
تگهای خبر: دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
weby Card

webycard.ir - حق کپی رایت سایت وبی كارت محفوظ است

وبی كارت

معرفی کسب و کار شما در اینترنت