توسعه ارقام روغنی زیتون در باغات کشور

توسعه ارقام روغنی زیتون در باغات کشور

به گزارش وبی کارت، میرعرب، از ورود ۱۱۰ نوع از ارقام مناسب توسعه کشت زیتون به کشور اطلاع داد و اظهار داشت: ارقام متنوعی از زیتون در کشور کشت می شود که رویکرد جهاد کشاورزی توسعه ارقام روغنی و باغات متراکم است.


به گزارش وبی کارت به نقل از صدا و سیما، مجری طرح توسعه کشت زیتون، از ورود ۱۱۰ نوع از ارقام مناسب توسعه کشت زیتون به کشور اطلاع داد.

میرعرب اضافه کرد: ارقام متنوعی از زیتون در کشور کشت می شود که رویکرد جهاد کشاورزی در توسعه ارقام روغنی و باغات متراکم است.

معاون باغبانی وزارت جهاد کشاورزی هم در اینباره اظهار داشت: سال جاری با حمایت های دولت از توسعه کشت زیتون، میزان تولید زیتون و روغن استحصالی از این میوه نسبت به سال قبل بیشتر از دو برابر خواهد بود.

برومند با بیان اینکه: سال قبل حدود ۱۰۰ هزار تن میوه زیتون در کشور تولید شد اضافه کرد: سال جاری تولید از ۲۰۰ هزار تن عبور خواهد نمود و پیشبینی می شود روغن زیتون از مرز ۱۵ تا ۱۷ هزار تن هم خواهد گذشت.

نقش و اهمیت زیتون در تولید روغن سبب شده، شواری قیمت گذاری کشاورزی زیتون را جز محصولات اساسی و مشمول حمایت های یارنه ای قرار دهد.

معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی هم با بیان اینکه، با خرید تضمینی میتوان سطح زیر کشت این محصول را افزایش داد، خاطرنشان کرد: در این زمین سیاست ترکیبی اعمال می شود، همزمان هم خرید توسط سازمان تعاون روستایی و هم صنایع فراوری شروع شده، یک تسهیلاتی هم تحت عنوان سرمایه در گردش هم در بعضی استان ها توسط سازمان های جهاد کشاورزی از محل بند الف تبصره ۱۸ تسهیلات ارزانقیمت در اختیار صنایع قرار داده شده که باغداران از تولید مازادی خود، زیان نبینند. قربانی در ادامه اضافه کرد: برپایه دستورالعملی که تدوین شده به نسبت روغنی استحصالی از زیتون، قیمت خرید از ۱۶ هزار تومان آغاز می شود تا ۲۵ هزار تومان، یعنی سقف عددی که تعیین شده ۲۵ هزار تومان است. سطح زیر کشت زیتون در کشور ۷۵ هزار هکتار است که استان قزوین با ۱۰ هزار هکتار بیشترین میزان سطح زیر کشت زیتون را داراست.


منبع:

1401/08/28
10:10:32
0.0 / 5
205
تگهای خبر: سازمان , هك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
weby Card

webycard.ir - حق کپی رایت سایت وبی كارت محفوظ است

وبی كارت

معرفی کسب و کار شما در اینترنت