صندوق های امانات در واقعیت!

چرا صندوق های امانات برای نگهداری اشیاء قیمتی همچنان مناسب هستند؟

چرا صندوق های امانات برای نگهداری اشیاء قیمتی همچنان مناسب هستند؟

به گزارش وبی کارت صندوق ها در بانکها یا مکان حفاظت شده ای قرار دارند، دسترسی به آنها ساده نیست و هزینه های زیادی برای محافظت از صندوق ها در مقابل خطراتی همچون سرقت، آتشسوزی و... صرف می شود.به گزارش وبی کارت به نقل از مهر، طبق آمارهای جهانی صندوق های امانات (یا به عبارت دقیق تر صندوق های اجاره ای) ۲۰ تا ۳۰ برابر امن تر از منازل شخصی هستند. این حقیقت فارغ از هرگونه تحلیل، از عقلانی بودن انتخاب صندوق ها برای نگهداری اقلام قیمتی خبر می دهد. صندوق ها در بانکها یا مکان حفاظت شده ای قرار دارند و دسترسی به آنها ساده نیست؛ هزینه های زیادی برای محافظت از صندوق ها در مقابل خطراتی همچون سرقت، آتشسوزی، بلایای طبیعی همچون سیل، زلزله و حوادث ناشی از بحران های اجتماعی و غیره صرف می شود. همه این موارد در جهت تایید عقلانیت نگهداری اموال در این صندوق ها است. ولی با همه این اوصاف باز هم شاهد سرقت از صندوق ها و شکایاتی از گم شدن یا صدمه رسیدن به اشیا قیمتی درون صندوق ها هستیم. هر چند در پاسخی عمومی میتوان صندوق ها را برای نگهداری اموال پرارزش برگزید ولی سوالاتی باقی می ماند که پاسخ به آنها در رسیدن به مسیر بهینه، هر دو سمت قرارداد (امانت دهنده و امین) را کمک می نماید.
طی روزهای گذشته (یکشنبه ۱۵ خرداد) شاهد سرقت از صندوق امانات یکی از شعب بانک ملی در خیابان انقلاب تهران بودیم. حرف و حدیث های زیادی راجع به آن در فضای مجازی عنوان شد که عموماً در جهت کاهش اعتماد عمومی به صندوق ها و بانکها بودند. ولی همانطور که گفته شد میزان سرقت از صندوق ها بسیار کمتر از منازل مسکونی است و البته قسمت ناچیزی از سرقت از بانکها مریوط به صندوق ها است. این شواهد فضای رسانه ای به وجود آمده طی روزهای گذشته را رد می کند و همچنان صندوق ها را محلی امن تر برای نگهداری می داند در عین حال این سوال اساسی را به ذهن متبادر می سازد که چطور می توان صندوق های امن تر داشته باشیم؟ چگونه صندوق ها را از خطرات احتمالی در امان نگه داریم؟
سوال اول به امنیت صندوق ها از طرف متولیان و بانکها اشاره دارد، طیفی از اقدامات امنیتی و قصورهای سیستمی و فردی است که هر کدام باید برای پیشگیری از اتفاق مجدد مرتفع شوند. همچون بهینه سازی سیستم های تشخیص هویت، بهبود سازه فیزیکی و اطمینان از نفوذ ناپذیری از بیرون، نظارت چند لایه و…. این موارد و احتمالا خیلی از موارد دیگری که کارشناسان امنیت و پروتکلهای بانکی به آنها واقف هستند می تواند سد محکمی در مقابل سارقان باشد ولی آنچه همواره از آن غفلت می شود هوشمندی سارقان و روزآمدی آنها در روش های مورد استفاده است که ضرورت به روزسانی روش های مقابله و پایش دائمی را می طلبد.
سوال دوم از طرف متقاضیان صندوق ها مطرح می شود؛ چگونه صندوق ها تا سرحد امکان از خطرات احتمالی به دور باشند؟ نخستین پاسخ در دسترس، بیمه است. خویش را در مقابل خطرات بیمه نماییم تا اطمینان کامل حاصل شود. ولی این مورد از طرف اغلب بانکهای عرضه دهنده صندوق های اجاره ای جهان مورد پذیرش واقع نمی گردد. دلیل آن روشن است هزینه خطرات احتمالی در مقابل منافع و مبالغ اجاره پوشش دهنده نیستند پس نمی توان آنرا اعمال کرد.
راه حل مناسب در این مورد مثل تمام مسائلی که دو سمت عرضه و تقاضا درگیر آن هستند از تعامل و چانه زنی طرفین به دست می آید. راهکارهای دو سمت را میتوان به شرح زیر خلاصه کرد:
بانک ها عرضه دهنده خدمات صندوق می توانند برای جلب رضایت مشتریان با دیگر بانکهای عرضه دهنده این خدمات رقابت کنند و با دادن خدمات ارزشمند تر اجاره بیشتری طلب کنند. با طبقه بندی متقاضیان، خدمات صندوق ها را بعنوان یکی از نقاط قوت خود در جلب مشتریان و سپرده های ارزان قرار دهند. با بهبود امنیت صندوق ها و طراحی قراردادهای متفاوت خدمات را دسته بندی کنند تا در جبران خسارت احتمالی کارآمدتر عمل کنند. برای مثال دو نوع قرار وجود داشته باشد که یکی با اطلاع بانک از محتویات صندوق ها و بیمه آنها برقرار شود و و دومی را بدون بیمه تک تک اقلام و صرفا بیمه ای عمومی تا سقف معین باشد.
در سمت متقاضیان نخستین و مهم ترین نکته این است که با تمام اتفاقات افتاده همچنان صندوق ها می توانند قابل اعتماد باشند. نکته دوم بررسی و مقایسه شرایط و نوع قرارداد صندوق های مختلف و سپس انتخاب آنهاست. این امر مستلزم بررسی و مطالعه کامل قراردادهای اجاره صندوق ها می شود. در کنار آن رعایت نکات ایمنی اهمیت زیادی دارد. در صورت دسترسی به بیمه و انواعی از قراردادها حتما آنها را مد نظر قرار دهند.
در آخر آنچه حائز اهمیت می باشد مطالبه عمومی و به حق متقاضیان نسبت به امنیت صندوق ها است که در کنار رقابتی تر شدن صندوق ها می تواند به عملکرد ایمن تر صندوق های ختم شود.
این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.


منبع:

1401/03/29
13:36:05
0.0 / 5
87
تگهای خبر: خدمات , رسانه , سیستم , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
weby Card

webycard.ir - حق کپی رایت سایت وبی كارت محفوظ است

وبی كارت

معرفی کسب و کار شما در اینترنت