عامل افت کیفیت ارتباطات تلفن همراه

عامل افت کیفیت ارتباطات تلفن همراه

به گزارش وبی کارت مدیرکل نظارت بر طیف رگولاتوری اعلام کرد تداخلات رادیویی یکی از عوامل موثر افت در کیفیت ارتباط مشترکین تلفن همراه و بیشترین عامل تداخل در ارتباط با تکرارکننده های غیر مجاز تلفن همراه می باشد.


به گزارش وبی کارت به نقل از ایسنا، آنطور که کارشناسان اعلام می کنند، بیشتر از یک سوم تداخلات اپراتورهای تلفن همراه در ارتباط با تکرارکننده های مجاز نمی باشد. کاربران در بعضی مناطق به علت عدم پوشش دهی تلفن همراه، مبادرت به تهیه و نصب تکرارکننده های تلفن همراه از مبادی غیر مجاز و غیرمرتبط می کنند. این مورد نه تنها مشکل را حل نمی کند بلکه بعضاً سبب ایجاد اختلال در سایر فرستنده ها و کاهش و یا قطع سرویس در مناطق دیگر هم می شود.
از طرفی تشعشعات ناشی از این دستگاه ها به علت غیر استاندارد بودن می تواند موجبات اثرات مضر برای مردم شود. بنابراین کاربران تلفن همراه درصورت عدم پوشش و آنتن دهی شبکه باید با هماهنگی اپراتور مربوطه و با عنایت به مصوبه CRA-DEC۵۰۰۹-۱، درصورت ضرورت مبادرت به تهیه و نصب تکرارکننده استاندارد و مجاز کنند تا با مشکلات بعدی نظیر توقیف دستگاه ها توسط ماموران این سازمان مواجه نشوند.
در این راستا به نقل از رگولاتوری، عظیم فرد در نشست کمیته پایش کیفیت اینترنت با حضور رئیس و معاونین رگولاتوری، مدیران عامل اپراتورهای سیار و شرکت ارتباطات زیرساخت، تصریح کرد: هم اکنون بیشترین تداخلات در باندهای فرکانسی ۹۰۰ و ۱۸۰۰ مگاهرتز و در ارتباط با تکرارکننده های غیر مجاز (repeater)، تقویت کننده های آنتن تلویزیون، رادیو شناسه (Radio Frequency Identification) و مسدودکننده ها است.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون ۶۵ درصد از عوامل تداخل در ارتباط با تکرارکننده های مجاز نمی باشد، اضافه کرد: تجهیزات تکرارکننده در خیلی از نقاط بعنوان راهکاری برای رفع مشکلات عدم پوشش تلفن همراه استفاده می شود اما اغلب این تجهیزات، غیر مجاز بوده و استفاده از آن تا شعاع چندصد متری سبب ایجاد تداخل و افت کیفیت ارتباط مشترکین می شود.
مدیرکل نظارت بر طیف رگولاتوری درباره اقدامات رگولاتوری برای رفع تداخلات داخلی اظهار داشت: با عنایت به پایش و مانیتورینگ آنلاین و میدانی از راه ماشین های پایش در سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی، نقاط دارای تداخل فرکانسی شناسائی شده و بعد از آن تجهیزاتی که عامل تداخل فرکانسی هستند جمع آوری و ضبط می شوند.
فرد اظهار نمود: در ۹ ماهه سالجاری ۳۱۷۵ مورد تداخلات تلفن همراه در سامانه تداخلات رگولاتوری ثبت شده است که ۱۶۱۳ مورد در ارتباط با تداخل با شبکه همراه اول و ۹۲۰ مورد در ارتباط با تداخل با شبکه ایرانسل بوده و در مجموع ۱۰۲۰ مورد آن رفع شده است.
وی با اشاره به اینکه بیشترین عامل تداخلات، تکرارکننده های غیر مجاز هستند، خاطرنشان کرد: در بعضی از نقاط مشترکان حقیقی یا حقوقی برای رفع نیاز ارتباطی خود به علت پایین بودن قیمت از تجهیزات تکرارکننده غیر مجاز استفاده می نمایند در صورتی که مشترکان می توانند مشکلات در ارتباط با نداشتن پوشش تلفن همراه در منطقه مورد نظرشان را از راه سامانه ثبت و پاسخگوئی به شکایات ۱۹۵، به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی یا اپراتوری که از آن سرویس دریافت می کنند اعلام کنند تا پیگیری لازم برای حل آن صورت گیرد.
مدیرکل نظارت بر طیف رگولاتوری تداخلات بین المللی در باندهای فرکانسی مورد استفاده شبکه های اپراتوری را یکی دیگر از علل افت کیفیت ارتباط در نقاط مرزی اعلام نمود و اظهار داشت: ما با ۱۵ کشور مرز زمینی و دریایی داریم که تداخلات فرکانسی و سرریز سیگنال رادیوئی با آنها را در چارچوب تفاهمنامه های دو جانبه یا مقررات رادیویی بین المللی بررسی نموده و برای حل آن اقدام می نماییم.
منبع:

1400/10/14
18:58:48
0.0 / 5
268
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
weby Card

webycard.ir - حق کپی رایت سایت وبی كارت محفوظ است

وبی كارت

معرفی کسب و کار شما در اینترنت