مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران:

۱۵ درصد بافت شهری تهران فرسوده است

۱۵ درصد بافت شهری تهران فرسوده است

به گزارش وبی کارت مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران نیاز سالانه تأمین مسکن جدید در شهر تهران را ۱۵۰ هزار واحد مسکونی عنوان نمود و اضافه کرد: بافت فرسوده پایتخت ۹ هزار هکتار شامل ۱۵ درصد عرصه های شهری است.به گزارش وبی کارت به نقل از اقتصاد مقاومتی، کاوه حاجی علی اکبری در نشست «بازآفرینی بافت های فرسوده؛ موانع و راهکارها» با اشاره به اینکه هم اکنون مسأله مسکن در کلان شهرها به یک بحران تبدیل گشته اظهار داشت: به صورت خاص در شهر تهران احتیاج به سالانه دست کم ۱۵۰ هزار مسکن جدید داریم و علاوه بر تأمین این نیاز مسکن، لازم است به دست نیازمندان آن برسد؛ چونکه بر مبنای اصل ۳۱ قانون اساسی دولت موظف است مسکن مورد نیاز مردم را تأمین کند. این درحالی است که در سالهای اخیر به صورت میانگین ۶۰ هزار واحد مسکن در تهران تأمین شده است که ۹۰ هزار واحد کمتر از نیاز است.
وی اضافه کرد: از سوی دیگر جهش قیمت مسکن در شهر تهران باعث خارج شدن تأمین مسکن از استطاعت خانواده ها بوده است. علاوه بر این میانگین مساحت هر واحد مسکونی در شهر تهران بالاتر رفته است. این شرایط مجموعاً سبب شده است بیشتر از ۴۰ درصد از خانواده ها فاقد واحد مسکونی هستند و در خانه های استیجاری زندگی می کنند و بعضاً تا ۷۰ درصد هزینه های خانواده های تهرانی صرف مسکن می شود.
۱۵ درصد از بافت شهری تهران احتیاج به نوسازی و بازآفرینی دارد
حاجی علی اکبری اظهار داشت: تأمین مسکن یکی از اجزا جدی نوسازی و بازآفرینی بافت های فرسوده است. به صورت خاص در ایران معیار جدی تعیین بافت های فرسوده میزان دوام ساختمان ها در مقابل بلایای طبیعی و به صورت خاص زلزله است. در فرایند نوسازی به صورت طبیعی مداخله در امور مسکن مردم شکل می گیرد و هدف آن ساخت مسکن مقاوم در مقابل بلایای طبیعی است. از سوی دیگر عرصه های قابل سکونت رها شده هم یکی از بخش های اصلی بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری محسوب می شوند. هر کدام از این دوگونه، ۴۵۰۰ هکتار از زمینهای شهر تهران را به خود اختصاص داده اند که مجموعاً ۱۵ درصد از کل شهر را شامل می شود.
مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران ضمن تاکید بر این که در شهر تهران جز بازآفرینی و کارآمدسازی بافت های فرسوده راه دیگری برای ساخت و تأمین مسکن بیشتر برای مردم نداریم، اظهار داشت: در صورتیکه به این مهم توجه نشود، روز به روز بر میزان مستأجران و سهم مسکن از هزینه خانواده های تهرانی افزوده می شود. بر مبنای برآوردهای من در بافت های فرسوده تهران امکان ساخت مسکن به میزان ۲۰ درصد بیشتر از میزان فعلی فراهم است.
دولت در مانع زدایی از بازآفرینی بافت های فرسوده کم کاری کرده است
علی اکبری در انتها با تکیه بر این که تقویت روند بازآفرینی بافت های فرسوده نیازمند مانع زدایی از جانب دولت می باشد، اظهار داشت: یکی از علل عقب ماندگی کشور و به صورت خاص شهر تهران در بازآفرینی و نوسازی بافت های فرسوده، کم کاری دولت در مانع زدایی از روند این مهم می باشد. به صورت خاص هم اکنون خیلی از خانه های موجود در بافت های فرسوده فاقد سند هستند و ساکنان آنها حتی امکان شروع فرآیندهای در ارتباط با نوسازی را ندارند.


منبع:

1400/10/01
11:52:38
0.0 / 5
313
تگهای خبر: سازمان , هزینه , هك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
weby Card

webycard.ir - حق کپی رایت سایت وبی كارت محفوظ است

وبی كارت

معرفی کسب و کار شما در اینترنت