عبدالملكی در صحن مجلس:

چرخه تولید با هدایت نقدینگی مدیریت می شود

چرخه تولید با هدایت نقدینگی مدیریت می شود

به گزارش وبی کارت وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: برای چرخیدن چرخه تولید باید حوزه تامین مالی و هدایت نقدینگی مدیریت شود.به گزارش وبی کارت به نقل از مهر، در ادامه جلسه علنی روز سه شنبه (۹ آذر ماه) مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی عملکرد تبصره ۱۸ قانون بودجه، حجت الله عبدالملکی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گزارشی از وضعیت اشتغال کشور ارائه داد.
حجت الله عبدالملکی، ضمن تقدیر از مجلس شورای اسلامی برای ارائه گزارش کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید و نظارت بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی درباب روش اجرای بند(الف) تبصره (۱۸) قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور اظهار داشت: در زمینه اشتغال مخاطبان غالباً بیکاران صرف نیستند، پس ۵ گروه در این عرصه وجود دارد. بر این اساس ۲.۴ میلیون نفر بیکاران مطلق، ۲.۲ میلیون نفر اشتغال ناقص، ۲ میلیون نفر ناامیدشدگان جویای کار، ۲.۷ میلیون نفر شاغلان کم درآمد و ۴.۵ میلیون نفر شاغلان غیررسمی هستند که مجموع این افراد بیش از ۱۴ میلیون نفر می شود.
جمعیت فاقد شغل شایسته مجموعاً ۱۴ میلیون نفر هستند
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار نمود: براین اساس اگر بخواهیم اشتغال شایسته ایجاد نماییم، ۱۴ میلیون نفر جامعه هدف را می سازند، البته تعدادی از این موارد در بخش های دیگر نیز حضور دارند، مانند افرادی که در زمینه شاغلان غیررسمی و کم درآمد فعالیت می نمایند.
وی افزود: جمعیت بیکار و شبه بیکار در حدود ۶.۷ میلیون نفر، جمعیت فاقد شغل شایسته مجموعاً ۱۴ میلیون نفر هستند؛ نرخ مشارکت فعلی ۴۱ درصد است و نرخ بیکاری رسمی که شامل بیکاری مطلق است، ۹.۶ درصد است.
نرخ بیکاری رسمی جوانان بین ۱۸ تا ۳۵ سال ۱۷.۶ درصد است
عبدالملکی اشاره کرد: نرخ بیکاری رسمی جوانان بین ۱۸ تا ۳۵ سال ۱۷.۶ درصد است؛ جوانان ۱۵ تا ۲۹ ساله نیز کسانی هستند که درحال اشتغال و تحصیلات نیستند که به آنها نیت گفته می شود. متاسفانه در استانهای غربی، شمالی و سیستان و بلوچستان شاهد بیکاری ۴۰ درصدی این بخش هستیم.
این عضو کابینه دولت سیزدهم بیان کرد: برنامه های اشتغال زیادی در کشور اجرائی شده، اما این سوال وجود دارد که چرا تا حالا این مسائل حل نشده است، که باید پاسخ داد؛ برنامه های اشتغالمان متاسفانه بصورت جزیره ای مطرح و اجرائی شده است. بعنوان مثال نظام بانکی به دنبال گزارشات ارائه وام دادن بوده، اما منهای مابقی زنجیره های اشتغال. همین طور سیستمی درصدد ارائه مجوز بوده منهای بخش های دیگر اشتغال که این رویه در بخش های مختلف بصورت جزیره ای و بخشی انجام شده است.
وی افزود: ده ها هزار میلیارد تومان در طول این سال ها هزینه شده، اما مسئله اشتغال هنوز باقی مانده است؛ کاری که در دولت سیزدهم شروع شده درباب نگاه زیست بومی به مقوله اشتغال است. زیست بوم ملی اشتغال جمهوری اسلامی ایران با همکاری همه دستگا ها طراحی شده است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: در این زیست بوم ارتباط بین اشتغال و تولید وجود دارد؛ تولید منجر به اشتغال می شود و اگر افزایش یابد، فرصت های شغلی بیتشری حاصل می شود. همین طور اگر کیفیت نیروی کار بهبود یابد، شاهد راندمان تولید نیز خواهیم بود. به جهت اینکه دوگانه مذکور محقق شود، نیاز به فعال شدن ۱۰ مولفه است.
عبدالملکی بیان کرد: منظور از تولید، تاکید بر بخش های دارای مزیت ملی و منطقه مشاغل کم سرمایه بر، تکمیل زنجیره ارزش و افزایش تولید بوسیله فعالسازی واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل و سرمایه گذاری های جدید است. برای چرخیدن چرخ تولید نیاز به تامین مالی و هدایت نقدینگی و تاکید بر اهرم های اجتماعی و تضامین است.
این عضو کابینه دولت سیزدهم اظهار نمود: حلقه فروش و بازاریابی که دارای دستگاه های متولی و مختلفی است، از ظرفیت های مختلف مانند حوزه بین الملل، بهینه سازی شبکه تولید، استفاده می نمایند. همین طور مسئله نوآوری در تولید، توسعه صنایع روستادوست و تقویت فناوری های متناسب با نیاز تولید نیز دارای اهمیت است. همچین در این زیست بوم دستگاه های متولی نیز در زمینه تامین زمین، انرژی و تامین فضا پیش بینی شده اند.
عبدالملکی اضافه کرد: همین طور مسائل حقوقی مربوط به اشتغال مانند مجوزها، مالیات، حمایت ها و... نیز مورد توجه قرار گرفته است. همین طور به جهت اینکه عنصر اشتغال و نیروی کار را آماده نماییم نیاز به چند اقدام شامل بانک جامع اشتغال ایرانیان، ایجاد امکان ارتباط بین کارفرما و نیروی کار، مشاوره برای سنجش میزان انطباق طرح های اشتغال با استعدادها و علایق نیروی کار، اصلاح آموزش های کلاسیک و فنی و حرفه ای و ترویج فرهنگ کسب وکار است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: نظام هماهنگ بین بخش های مختلف و دستگاهها شبیه یک ساعت است که قطعات باید کار کنند تا امور پیش برود؛ نخستین جلسه شورای اشتغال در ۶ آبان ماه انجام شد و ۲۱ بند کلی برای تحقق زیست بوم ملی اشتغال جمهوری اسلامی به تصویب رسید.
وی افزود: راهبرد ما برای ایجاد اشتغال بوسیله تقویت بخش های تولیدی بهره ور و اشتغالزا، است که بر این اساس وزارتخانه ها موظف شدند بر این بخش ها متمرکز کنند. توسعه آموزش های عمومی و تخصصی و همکاری نهادهای انقلابی خصوصاً در مناطق محروم از دیگر مواردی است که باید به آنها توجه گردد.
عبدالملکی اظهار داشت: مسئولیت فرصت شغلی برای کمیته امداد برای سال آینده در نظر گرفته شده است، همین طور هماهنگی وزارت کشور با شهرداری ها برای فضای کسب وکار و فروش در نظر گرفته شده است بحث اصلاح آموزش عالی و مهارتی با لحاظ اولویت های منطقه ای همین طور برش استانی برنامه های اشتغال توسط وزارت کشور به استاندارها ابلاغ می شود بانک مرکزی نیز موظف شده است که ساز و کار هدایت نقدینگی را به شبکه بانکی ابلاغ کند.
وی اضافه کرد: برای ۳۲ رسته در سطح ملی ۸ رسته در سطح استان و ۳ رسته در هر ناحیه با وزارت امور اقتصادی و دارایی توافق شد که بهبود فضای کسب وکار بصورت ویژه و اختصاصی پیگیری شود همین طور ما در دبیرخانه شورای عالی اشتغال هماهنگی را میان تمام اجزای زیست بوم اشتغال ایجاد می نماییم تا هرکدام بتوانند وظایف خودرا به خوبی انجام دهند تا این چرخه اشتغال بچرخد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: در جریان مصوبات شورای عالی اشتغال با ۴۰ دستگاه مذاکرات اولیه انجام شده است که موارد سبز رنگ توافقات نهایی انجام شده که در حال اجراست و موارد قهوه ای رنگ در مرحله مذاکره قرار دارد و در موارد قرمز جواب نهایی به ما اعلام نشده است که پیگیر آنها هستیم.
وی اظهار داشت: در بخش صنعت ۴۵۰ هزار فرصت شغلی تا آخر سال ۱۴۰۱ در قالب الگوها تنظیم شده است برای وزارت جهاد کشاورزی ۱۵۰ هزار فرصت شغلی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ۲۵ هزار موقعیت شغلی، وزارت ورزش و جوانان ۳۷ هزار و ۵۰۰ فرصت شغلی، وزارت راه و شهرسازی ۹۶ هزار فرصت شغلی، کمیته امداد امام خمینی (ره) ۲۵۰ هزار فرصت شغلی برای سال ۱۴۰۱ دیده شده است. همین طور بنیاد شهید و امور ایثارگران ۱۵ هزار فرصت شغلی، انجمن صنفی کارفرمایی برای تثبیت اشتغال و ارتقای راندمان و وزارت بهداشت و درمان ۱۰ هزار فرصت شغلی در زمینه سلامت دیده شده است.
عبدالملکی افزود: وزارت نیرو در بحث تامین زیرساخت های انرژی برای طرح های کسب وکار و اشتغال، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ۲۰ هزار فرصت شغلی در زمینه های فرهنگی و هنری، سازمان صدا و سیما در موضوع اطلاع رسانی و فرهنگ سازی و ترویج فرهنگ کسب وکار، وزارت علوم و تحقیقات در موضوع افزایش اشتغال پذیری فارغ التحصیلان دانشگاهی، ستاد اجرائی فرمان امام (ره) ۳۰۰ هزار فرصت شغلی و اتاق تعاون ۱۰۰ هزار فرصت شغلی باید ایجاد کنند بدین معنا که با این دستگاهها نشسته ایم و برنامه ریزی کرده ایم که غیر از توافقنامه کلی، اقدامات عملیاتی که هرکدام باید انجام دهند مشخص شده است.
وی اضافه کرد: در این خصوص بطور مثال وزارت ورزش و جوانان در بحث مهارت آموزی و مشاوره کسب وکار اقدام خواهد کرد، وزارت جهاد کشاورزی در تکمیل طرح های نیمه تمام، توسعه زنجیره های عرضه و تولید داخلی نهاده ها عمل خواهد کرد، بنیاد شهید و امور ایثارگران در بحث تقویت خوشه های کسب وکار و وزارت آموزش و پرورش نیز در بحث جذب نیروهای آموزشی اقدام خواهند کرد بدین معنا که وظیفه همه دستگاهها مشخص شده است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: ما برای تک تک استانها و شهرستان ها اینکه چه برنامه ای و توسط چه دستگاهی و با چه روشی مقرر است اتفاق بیافتد برنامه ریزی های لازم را انجام داده ایم که بعنوان مثال در استان چهارمحال و بختیاری شهرستان بروجن، شهر سفید دشت سه دستگاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بنیاد برکت و کمیته امداد امام خمینی (ره) وظیفه دارند هرکدام الگوی کاری خودرا انجام دهند این پلن برای تک تک حوزه های انتخابی مشخص شده که برای تک تک نمایندگان دسترسی قرار داده می شود تا برنامه اشتغال حوزه انتخابیه خودرا رصد کنند و ببینند که برنامه چیست، چه کسی چه کاری باید انجام دهد تا پیگیری های لازم را در این خصوص انجام دهند.
عبدالملکی اضافه کرد: ما در دبیرخانه شورای عالی اشتغال کشور یک پلتفورمی را تهیه می نماییم که تک تک شهرستان ها و بخش ها، برنامه اشتغال به تفکیک اینکه چه دستگاهی با چه منابعی چه کاری انجام دهد و این که جامعه مخاطب چه تعداد است و منابعی که در اختیار دارد و جهت و برنامه چه میزان است مشخص شود پس لازم است همه دستگاهها اطلاعات خودرا در سامانه ای بارگذاری کنند که این سامانه درحال تکمیل است و عملکرد آن عملکرد خوبی بوده است.
وی افزود: در سه ماهه اخیر ۲۰۰ هزار فرصت شغلی که پیش از شروع کار بنده بعنوان وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ثبت شده بود به ۳۵۱ هزار و ۱۵۵ افزایش پیدا کرد که نشان دهنده افزایش ۷۵ درصدی است که امیدواریم تا آخر سال به عدد خوبی برسیم.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار نمود: سامانه کاریابی بصورت پایلوت انجام شده است که تا آذرماه کسانی که خواهان شغل هستند می توانند در سامانه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مراجعه کنند تا ارجاعات صورت گیرد و درخواستشان ثبت گردد همین طور موسسات کاریابی و کارفرمایان نیز باید اطلاعات خودرا در این سامانه ثبت کنند تا با این کار بازار کار تکمیل شود.
وی اضافه کرد: از نمایندگان برای بودجه ۱۴۰۱ کمک می خواهیم به جهت اینکه زیست بوم محقق شود به ۳ بودجه نیاز داریم، ۳۲ هزار میلیارد تومان بودجه هزینه ای در تبصره ۱۸ دیده شده بود نیز لازم است برای سال آینده در نظر گرفته شود تا بتوانیم خدمت رسانی لازم را انجام دهیم. همین طور ۱۶۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات مورد نیاز است که همین میزان سرمایه گذاری بخش خصوصی خواهد بود پس به جهت اینکه یک میلیون شغل سالانه محقق شود نیاز داریم که این مبالغ به این وزارتخانه داده شود، ۳۳۰ هزار میلیارد تومان هم برای تقویت نظام تامین اجتماعی نیازمندیم پس از نمایندگان می خواهیم که در این امر ما را یاری کنند.منبع:

1400/09/09
12:12:56
0.0 / 5
226
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
weby Card

webycard.ir - حق کپی رایت سایت وبی كارت محفوظ است

وبی كارت

معرفی کسب و کار شما در اینترنت