فیس بوک طولانی ترین کابل زیردریایی دنیا را مستقر می کند

فیس بوک طولانی ترین کابل زیردریایی دنیا را مستقر می کند

به گزارش وبی کارت شرکت فیس بوک با کشیدن یک کابل به طول ۳۷ هزار کیلومتر از زیر دریا برای عرضه اینترنت پرسرعت و مقرون به صرفه برای ۳ میلیارد نفر، طولانی ترین کابل جهان را مستقر می کند.


به گزارش وبی کارت به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، فیسبوک از افزودن یک قسمت جدید به سیستم کابل زیر آبی خود معروف به "2Africa" اطلاع داد که برای نخستین بار در ماه مه ۲۰۲۰ با برنامه های اولیه برای توسعه ۳۷ هزار کیلومتری در کف اقیانوس اعلام گردید.
طبق اعلام فیس بوک، این کابل که ۲۳ کشور آفریقا، خاورمیانه و اروپا را به هم متصل می کند، حالا انتظار می رود با افزودن این قسمت جدید به ۴۵ هزار کیلومتر برسد که تا هند و پاکستان گسترش یابد.
پروژه "2Africa" که با همکاری برخی از شرکتهای مخابراتی جهانی توسعه یافته است، بخشی از هدف بزرگتر فیس بوک برای ایجاد "اکوسیستم اینترنتی باز و فراگیر" و "دسترسی به اینترنت سریعتر" است.
این کابل جدید ظرفیت و قابلیت اطمینان زیادی را برای مردم در قاره آفریقا به ارمغان می آورد، جایی که تقریباً یک چهارم از ۱.۳ میلیارد نفر آن به اینترنت متصل هستند. این کابل بگونه ای طراحی شده بود که برای ۱.۲ میلیارد نفر دسترسی اینترنت فراهم آورد، اما این بخش جدید، خدمات رسانی را به ۳ میلیارد نفر یا حدود ۳۶ درصد از جمعیت جهان ممکن می کند.
مهندسان برای تحقق این امر این کابل را طوری طراحی نموده اند که امکان افزایش ۵۰ درصدی عمق دفن زیر بستر دریا را فراهم نموده و حداکثر افزونگی و در دسترس بودن را تضمین می نماید. علاوه بر این، این کابل بگونه ای مستقر می شود تا از چالشی ترین مکان های زیر دریا دور باشد.
همین یک هفته پیش بود "گوگل" استقرار کابل اینترنت زیر دریایی "گریس هاپر"(Grace Hopper) را به طول ۶۲۷۶ کیلومتر به پایان رساند که گستره وسیع اقیانوس اطلس را از نیویورک تا انگلیس و اسپانیا می پیماید.
اما این دو غول فناوری چگونه هزاران کیلومتر کابل را برای انتقال اینترنت در سرتاسر جهان مستقر می کنند؟ برای این کابل کشی ها زیر دریا چه چیزی لازم است؟
طبق گزارش پایگاه "بیزنس اینسایدر"، شرکت ها ابتدا باید مسیری را برنامه ریزی کنند که این کابل که ضخامت آن به اندازه یک شلنگ است، با تکمیل بررسی های آب و هوایی و ژئوفیزیکی در طول این مسیر پیشبینی شده کشیده شود که این کار می تواند تا یک سال به طول انجامد. آنها از کشتی های مجهز به "سونار"(ناوبری و فاصله یابی با استفاده از امواج صوتی) برای نقشه برداری از کف دریا استفاده می نمایند و خطراتی همچون جریان زیاد آب، رانش زمین زیر آب و بمب ها یا مین های منفجر نشده را بررسی می کنند.
همینطور مساله ی ساخت این کابل های فیبر نوری مطرح است. فیبرهای نوری برای هدایت و رسانایی الکتریسیته در یک پوشش مسی پیچیده می شوند، اما بعنوان مثال کابل فیس بوک از آلومینیوم ساخته شده است تا هم هزینه های تولید آن کاهش پیدا کند و هم پیوندهای طولانی تری را امکان پذیر کند.
آنها بعد از ترسیم مسیر، از یک کشتی مخصوص برای کابل کشی که مجهز به یک دستگاه حفاری زیر آب است، در امتداد بستر دریا استفاده می نمایند تا کابل را در بستر دریا جا دهد.
منبع:

1400/07/09
11:50:34
0.0 / 5
213
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
weby Card

webycard.ir - حق کپی رایت سایت وبی كارت محفوظ است

وبی كارت

معرفی کسب و کار شما در اینترنت