در نیمه نخست امسال انجام شد؛

تحقق 50 درصدی اهداف نوسازی قنوات

تحقق 50 درصدی اهداف نوسازی قنوات

به گزارش وبی کارت یک مقام مسئول اظهار داشت: 50 درصد اهداف برنامه بازسازی و نوسازی قنوات کشور امسال محقق شده است.


به گزارش وبی کارت به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، مدیرکل دفتر امور آب کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه: ۵۰ درصد اهداف برنامه بازسازی و نوسازی قنوات کشور امسال محقق شده است، اظهار داشت: برای سال ۱۴۰۰ نوسازی و مرمت ۶۶۰ کیلومتر رشته قنات را هدفگذاری کردیم که با اختصاص اعتبارات توانستیم در نیمه نخست سال ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی در اجرای این طرح را داشته باشیم.
رضا سرافرازی اضافه کرد: تا حالا ۲۰۰ میلیارد تومان از اعتبارات بازسازی و نوسازی قنوات امسال پرداخت شده است.
وی با اشاره به اینکه اراضی پایاب قنوات حدود ۱۴ درصد اراضی آبی کشور را تشکیل می دهد، گفت: در وضعیت خشکسالی، قنوات یک منبع آبی پایدار هستند و هدف ما این است که این منبع آب شیرین و باکیفیت حفظ و نگهداری شود و مورد بهره برداری در کشاورزی قرار گیرد.
مدیرکل دفتر امور آب کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی افزود: هم اکنون ۴۱ هزار رشته قنات در کشور دایر است و مورد بهره برداری قرار می گیرد.
وی اظهار داشت: تاکید معاونت آب و خاک در سه سال اخیر بر بازسازی و نوسازی قنواتی است که بهره برداران اراضی پایاب آن، گرایش به تولید گلخانه ای با این منبع آبی داشته باشند.
سرافرازی اشاره کرد: وزارت جهاد کشاورزی با اعطای تسهیلات برای راه اندازی گلخانه ها و معاونت آب و خاک نیز بوسیله مرمت و بازسازی قنوات به گسترش و راه اندازی گلخانه ها کمک می نماید.
وی میزان آبدهی قنوات کشور را سالانه ۴ تا ۶ میلیارد متر مکعب عنوان نمود.
سرافرازی اظهار داشت: میزان آبدهی قنوات به ترسالی و خشکسالی ربط دارد هرچند شرایط عمده حاکم بر کشور ما خشکسالی است.
وی در همین حال پرداخت عمده اعتبارات بازسازی و نوسازی قنوات بصورت اوراق سه ساله را از مشکلات این حوزه دانست و اذعان داشت: پیمانکارانی که در زمینه قنوات کار می کنند به لحاظ مالی ضعیف تر از سایر پیمانکاران هستند، بدین سبب اگر اوراق اعتبارات یک ساله و یا به اعتبارات نقدی تبدیل گردد عملکردها مطلوب تر خواهد شد.


منبع:

1400/07/03
18:06:59
0.0 / 5
182
تگهای خبر: كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
weby Card

webycard.ir - حق کپی رایت سایت وبی كارت محفوظ است

وبی كارت

معرفی کسب و کار شما در اینترنت