گزارش وبی كارت؛

داستان بورس نشینی برنج

داستان بورس نشینی برنج

به گزارش وبی کارت بورس نشینی برنج را متولیان امر، در کوتاه شدن دست دلالان موثر می دانند اما با جایگزینی دولتی ها و قیمت گذاری دستوری، تالار شیشه ای می تواند تهدیدی برای سرمایه کشاورزان محسوب شود.خبرگزاری مهر، گروه استان ها: برنج طارم مازندران یک هفته ای است در تالار بورس کالاهای کشاورزی با نماد ۱۰۴پ ۰۱ ثبت شده است، اقدامی که فعالان اقتصادی و کشاورزی آنرا در عرضه مستقیم برنج و فروش آن مؤثر می دانند.
اگرچه بورسی شدن برنج بخشی از نگرانی ها را ناشی از دلال بازی در این بازار رفع می کند اما تجربه بورس نشان داده که احتمال قیمت گذاری های دستوری و منفی شدن در این بازار، دسترنج و سرمایه های خرد را از بین می برد.
بازار بورس طی یکسال اخیر با نوسانات زیادی همراه بوده و منفی های مکرر و دستوری سبب شده تا اشتیاق برای ورود به این عرصه کاهش پیدا کند و در چنین شرایطی نماد برنج طارم و کیفی مازندران در بورس سبز شد و تالار کالاهای کشاورزی عطر برنج گرفت.
عزیزاله شهیدی فر رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با اظهار این که تنظیم و تعادل بازار به نفع تولید و تشویق شالیکاران به حفظ اراضی و حذف ارز ترجیهی برای واردات برنج همچون اقدامات حمایتی از شالیکاران بوده است، اظهار داشت: این اقدامات سبب شده تا حالا واردات برنج با ارز نیمایی و آزاد صورت گیرد.

وی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه واردات برنج با ارز آزاد و نیمایی از خروج هزاران میلیارد تومان ارز از کشور جلوگیری می کند، وجود پایانه صادراتی را اقدامی خوب برای برنج استان یاد کرد و اظهار داشت: با پیگیری های صورت گرفته برنج وارد بورس شده است.
و اضافه کرد: به تدریج ارقام دیگر برنج هم وارد بورس می شود و این اقدام در عرضه مستقیم برنج و پیشگیری از دلال بازی تاثیر بسزایی دارد.
به تدریج ارقام دیگر برنج هم وارد بورس می شود و این اقدام در عرضه مستقیم برنج و پیشگیری از دلال بازی تاثیر بسزایی دارد
همه افراد دارای کد سهامداری می توانند از این نماد مبادرت به خرید برنج کنند. معاملات به صورت کیلوگرم است و هر فردی می تواند حداقل یک کیلوگرم برنج را خریداری کند. اما اگر کسی بخواهد برنج را از انبار تحویل بگیرد باید حداقل ۱۰۰ کیلوگرم برنج را خریداری نموده باشد تا بتواند درخواست ترخیص کالا را اعلام و برنج خویش را دریافت کند.
برنجی که در بورس کالا معامله می شود برنج پس از شالی کوبی، در کیسه های ۷۰ تا ۸۰ کیلوگرمی، با ۱۴ درصد شکستگی و پیش از سورت است. انبار بورس کالا قبول کرده است که اگر مشتری خواست، برنج را مطابق با استاندارد ملی شماره ۱۲۷ سورت و در بسته بندی ۱۰ کیلوگرمی به او تحویل دهد. اگر مشتری چنین درخواستی داشته باشد ۱۶ درصد به قیمت روی تابلوی برنج اضافه می شود و یا به جای ۱۰۰ کیلوگرم، ۸۶ کیلوگرم برنج را می تواند از انبار تحویل بگیرد.
به اعتقاد بورس نشینان، قیمت ها در بورس بر مبنای مکانیزم عرضه و تقاضا تعیین می شود و بورس در مکانیزم کشف نرخ هیچ دخالتی ندارد. خود کشاورز و مصرف کنندگان هستند که تصمیم می گیرند که برنج را با چه قیمتی عرضه یا تقاضا کنند و زمانی که قیمت عرضه و تقاضا برابر شد، معامله صورت می گیرد.
بورس برنج ورق را به نفع کشاورزان برمی گرداند
اسماعیل یزدان پناه رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی مازندران درباره راهیابی برنج به بازار تجارت با اظهار این که این اقدام می تواند ورق را به نفع کشاورزان برگرداند، فروش را همچون دغدغه های کشاورزان ذکر کرد.
وی در گفتگو با خبرنگار مهر اضافه کرد: زمانی که کشاورز نیازمند به پول است مجبور است برنج را در بازار عرضه نماید و اگر خریدار وجود نداشته باشد باید زیر قیمت به فروش برساند.
وی اظهار داشت: اگر بازار نوینی وجود داشته باشد که مستقیماً در سرتاسر کشور محصول را عرضه کند، دغدغه فروش رفع می شود، ضمن این که سبب ایجاد ثبات و شفافیت قیمتی می شود.
یزدان پناه خاطرنشان کرد: قیمت برنج طارم در بورس ۳۹ هزار و ۶۰۰ تومان و برگرفته از کف بازار است و از طرفی وقتی کشاورز برنج را در بازار آزاد می فروشد، نمی تواند وجه آنرا نقد دریافت کند و نگران برگشت پول آن است.
وی خاطرنشان کرد: در بازار بورس دغدغه ای برای دریافت وجه برنج ندارد و حداکثر میزان برنجی که کشاورز می تواند در بورس عرضه نماید هزار کیلوگرم و حداقل برنج تخصیصی به خریداران ۱۰۰ کیلوگرم خواهد بود.
یزدان پناه خاطرنشان کرد: برنج طارم استان با نماد ۰۱ پ ۱۰۴ در بورس مازندران وارد شد و این محصول باید در ارتباط با سال زراعی جدید باشد و این نماد تا تاریخ ۲۲ تیرماه ۱۴۰۱ در بورس کالای کشاورزی قابل معامله است.
وی از کشاورزان خواست برنج تولیدی را بدون واسطه در بورس کالا به فروش برسانند و باید نمونه طارم را به آزمایشگاه مرکز تجارت در آمل ارائه نمایند.
وی رفع دغدغه فروش، اطمینان خاطر برگشت پول، کوتاه شدن دست واسطه گران را همچون مزایای بورسی شدن برنج ذکر کرد.


عرضه و بورسی شدن طارم در حالی است که به دنبال منفی های دستوری و مکرر یکسال اخیر، خیلی از سهامداران اعتمادی به این بازار پرنوسان ندارند و نگرانی از قیمت گذاری دستوری در برنج هم وجود دارد.
بی اعتمادی به بازار بورس با قیمت های دستوری و منفی
علی اسدی کارشناس اقتصادی در این حوزه اظهار داشت: هرچند متولیان امر معتقدند بورسی شدن برنج دست دلالان را کوتاه می کند اما تجربه تلخ بورس نشان داده است که حقوقی ها یا دولت با قیمت گذاری های دستوری، تشکیل صف های طولانی خرید و فروش، احتمال ضربه زدن به بازار برنج را دارند، تجربه ای که بارها و بارها حقیقی ها و مردم عادی در بورس آنرا مشاهده کرده اند.
وی اضافه کرد: برخی کشاورزان نگران جایگزینی دلالان حرفه ای و نوین به جای خرده دلالان سنتی هستند و این مساله نگرانی در بورس کالا و برنج را دوچندان می کند. چون که کشاورزان خرد که تنها دارایی شأن چندصد کیلو برنج است احتمال از دست دادن دسترنجشان را با قیمت های دستوری و بازی های حقوقی ها و دولت می دهند.
مازندران بیشتر از ۴۰ درصد برنج کشور را به میزان یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن در سال تأمین می کند و باید دید بورسی شدن سوگل شالیزارهای مازندران ورق به نفع چه کسی برمی گردد، دلالان مدرن بورس باز یا شالیکار بی نوا.

1400/06/27
10:49:14
0.0 / 5
195
تگهای خبر: استاندارد , سازمان , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
weby Card

webycard.ir - حق کپی رایت سایت وبی كارت محفوظ است

وبی كارت

معرفی کسب و کار شما در اینترنت