رئیس سازمان جهاد كشاورزی اردبیل خبر داد؛

كاهش ۴۵۰ هزار تنی محصولات كشاورزی در اردبیل

كاهش ۴۵۰ هزار تنی محصولات كشاورزی در اردبیل

به گزارش وبی کارت رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل اظهار داشت: خشکسالی سال زراعی جاری و تنش های آبی به کاهش تولید 450 هزار تنی محصولات کشاورزی در استان اردبیل منجر گردیده است.به گزارش وبی کارت به نقل از مهر، خلیل نیکشاد پس از ظهر شنبه در جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی در اردبیل اظهار نمود: امسال میزان بارش باران ۸۴ میلیمتر کمتر از مشابه سال قبل بوده که این کاهش بارندگی در زمان حساس آب پذیری محصولات کشاورزی چالش ها و نگرانی های ما را چندین برابر کرد بطوریکه در فروردین و اردیبهشت بیشترین خسارت به اراضی وارد شد.
وی اشاره کرد: در زیربخش های کشاورزی ما امسال با کاهش ۴۵۰ هزار تنی تولید محصولات کشاورزی روبه رو بودیم به شکلی که آخرین ارزیابی ها نشان میدهد که سه هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان به بخش کشاورزی در استان اردبیل خسارت وارد شده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل سرمازدگی، وزش بادهای گرم، کم آبی و تنش های حاصل از آنرا همچون عوامل و عناصر خسارت زا در بخش کشاورزی اعلام نمود و اظهار داشت: از اقدامات پیشگیرانه در این عرصه می توان به تولید و عرضه ارقام گندم، جو و سیب زمینی در استان اشاره نمود که نمونه آن رقم پیشگام در گندم است که تا دو وعده آب کمتر در مزارع مورد استفاده قرار می گیرد.
نیکشاد به صرفه جویی سه میلیون متر مکعبی مصرف آب با کاشت رقم پیشگام در بیش از شش هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی دشت اردبیل اشاره نمود و اضافه کرد: در کنار عرضه ارقام جدید، کشاورزی حفاظتی از دیگر رویکرد های ما در استان بوده به شکلی که در سه سال اخیر میزان جذب تسهیلات مکانیزاسیون بخش کشاورزی ۱۵۰ درصد رشد یافته است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود اشاره کرد: در گرمی و بیله سوار ۷۰ درصد مزرعه با گاو آهن مرکب شخم زده و در نمین برای نخستین بار در ۵۵۰ هکتار کشت حفاظتی در دستور کار قرار گرفته است.
نیکشاد افزود: در باغات خصوصاً در جنوب استان با سر شاخه کاری کوشیدیم در گردو تولید محصول را افزایش داده و مانع از ورود خسارت سرمازدگی سریع به باغات این منطقه باشیم.
وی بیان کرد: برای مقابله با خشکسالی انتقال کشت از بهاره به پاییزه در دستور کار بوده بطوریکه دو هزار و ۸۰۰ هکتار از اراضی در دشت مغان که به کشت چغندر قند اختصاص می یافت، از بهاره به پاییزه منتقل شده تا دو بار آبیاری کمتری را شاهد باشیم.
نیکشاد در ادامه به تدوین سند ۱۶۰ صفحه ای راهبردی کشاورزی با مشارکت اساتید دانشگاه، متخصصان و افراد با تجربه در زمینه کشاورزی اشاره نمود و افزود: در کشت حبوبات نیز شش هزار هکتار از اراضی در دشت اردبیل به کشت انواع حبوبات رفته و ۲۵۰ هکتار توسعه کشت گیاهان دارویی را نیز در منطقه شاهد می باشیم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل به تولید محصولات در فضای بسته با هدف مقابله با خشکسالی اشاره نمود و اظهار داشت: ۱۴ هکتار کشت گلخانه ای هم اکنون به بالای ۱۹۰ هکتار رسیده که جایگاه اول کشوری را در توسعه کشت گلخانه ای و فضای بسته خصوصاً در بخش سبزی و صیفی شاهد می باشیم.
وی اضافه کرد: امیدواریم شرایط مناسبی را در سال های آتی با هدف کاهش تنش های آبی و خشکسالی احتمالی در منطقه به استان اردبیل شاهد باشیم.


منبع:

1400/05/03
12:44:03
0.0 / 5
301
تگهای خبر: سازمان , هك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
weby Card

webycard.ir - حق کپی رایت سایت وبی كارت محفوظ است

وبی كارت

معرفی کسب و کار شما در اینترنت