معاون اول رئیس جمهور:

كشت پاییزه را فدا نكنیم

كشت پاییزه را فدا نكنیم

به گزارش وبی کارت معاون اول رییس جمهور اظهار داشت: نباید کشت های پاییزه در خوزستان را فدای کشت های فعلی کرد و باید دراین زمینه برنامه ریزی داشت.به گزارش وبی کارت به نقل از مهر، اسحاق جهانگیری قبل از ظهر شنبه در نشست ستاد مدیریت بحران استان خوزستان اظهار نمود: دیشب نگرانی های جدی با سوز دل از طرف نخبگان عنوان شد که یکی از با اهمیت ترین وظایف مسئولان درک و فهم صحیح مشکلات جامعه و قدرت شنیدن مسائل و تصمیم گیری لازم را داشته باشد. مسئولان به هر میزان درک دقیق تری از مسائل کشور داشته باشند می توانند اقدامات لازم را انجام دهند.
وی اضافه کرد: به هر حال باید فکر نماییم که ۴۳ سال از پیروزی انقلاب می گذرد و ۱۲ دولت و ۱۱ مجلس با گرایش های مختلف آمده و رفته است و هیچ گاه همچون ای تند چیزی به دل نگرفته ام چون هرکسی به میزان فهم خود از مشکلات نسبت به بیان آنها می پردازد. فصل مشترک این جلسات، کاهش دردهای خوزستان و شرایط سختی که مردم استان گرفتار آن شده اند، است.
جهانگیری بیان کرد: قطع آب و کم بودن آب و دیگر آلام مردم خوزستان باید مدنظر باشد؛ سال ۹۵ زندگی به مفهوم واقعی در خوزستان فلج شده بود و قطع آب و برق را همزمان با بروز گرد و غبار داشتیم. سه روز در استان ماندیم و جلسات تا پاسی از شب و بامدادان ادامه داشت و برای کانال و درختکاری و انتقال رطوبت به دشت های کانون ریزرگردها را تصمیم گیری و اقدامات لازم را انجام دادیم. در فروردین ۹۶ یک مصوبه برای خوزستان تصویب گردید و اگر مغایر با قانون نباشد اجرای آن حکم قانونی و لازم الاجرا دارد و دولت بعدی هم بخش های باقیمانده آنرا اجرا می کند.
معاون اول رییس جمهور اشاره کرد: باید قدرت مدیریت خودرا در بحران ها نگهداری و با تسلط بر اعصاب خود در جلسات تصمیم گیری شرکت نماییم و عاقلانه اقدام نماییم.
به فکر آبادان و خرمشهر باشیم
جهانگیری با اشاره به زهاب هایی که وارد کارون می شود، بیان کرد: از حالا باید به فکر آب آشامیدنی اهواز و آبادان و خرمشهر باشیم؛ باید به فکر راه حل لازم دراین زمینه باشیم چون مردم آبادان و خرمشهر با پس زدگی آب شور هم مواجهند. اولویت در این کشت های فعلی باید با کشاورزانی باشد که چند هکتار جزئی کشت انجام داده اند.
وی اشاره کرد: گفتگو باید بین وزارت جهاد و نیرو با کشاورزان برقرار شود تا دل کسی به درد نیاید؛ نمی توان گذاشت چندین هزار هکتار برنج کاری صورت گیرد ولی پس از آن معیشت و اقتصاد خانواده یک زن به خاطر از دست دادن گاومیش هایش محافظت کرد تا همه کشورهای بیگانه نگویند که آیا ایرانیها این طور هستند؟
جهانگیری بیان کرد: نباید کشت های پاییزه را فدای کشت های فعلی کرد؛ شب گذشته طی بازدید میدانی مشخص شد که رهاسازی از سد کرخه به ۱۷۰ مترمکعب رسیده است. بمحض این که خبر نگرانی و ناراحتی مردم به ما رسید؛ نامه ای به وزیر کشور ارسال کردم که مسئولان ملی به استان خوزستان سفر کنند تا پیش نویس مصوبه را در هیئت دولت داشته باشیم و در نهایت اعتبار یک هزار و ۱۵۰ میلیارد تومانی را به خوزستان اختصاص دادیم.
خسارت دامداران جبران شود
معاون اول رییس جمهور توضیح داد: خسارت به دامداران در حد جایگزین جبران می شود تا زندگی مردم با این خسارت به خطر نیفتد و بتوانند معیشت خودرا تامین کنند. به هر حال در وضعیت جنگ اقتصادی هستیم که سهم نفت با آن نقش بزرگ در بودجه این روزها کاهش پیدا کرده است. از زخم زبان ناکارآمدی هم اصلاً ذره ای ناراحت نمی شویم چون کارنامه کاری موجود است.
جهانگیری اظهار داشت: دولتی تشکیل می شود که هر سه قوه یکدست هستند و نهادهای دیگر هم حمایت می کنند و ما هم نظاره گر هستیم؛ آن وقت معلوم می شود یک من شیر، چقدر پنیر دارد.
وی اظهار نمود: همیشه تاکید داشتیم که طرح آبرسانی غدیر باید اجرا شود و ۲۸ شهر خوزستان را پوشش می دهد و پیش بینی تامین اعتبار از فاینانس را در سال ۹۶ داشتیم که آن موقع جنگ اقتصادی نبود ولی باز هم این مساله را در نظر گرفتیم که در صورت بروز اشکال از محل صندوق توسعه ملی تامین اعتبار شود.
جهانگیری اشاره کرد: وزیر نفت هم قبول کرد که دو میلیارد دلار از منابع نفت به خوزستان اختصاص دهیم تا یک دفعه مسائل و مشکلات آب و فاضلاب خوزستان حل شود.
معاون اول رییس جمهور بیان کرد: تنها دولتی که به اجرای طرح ۵۵۰ هزار هکتاری عمل کرد، همین دولت بود. مقام معظم رهبری سال ۷۵ ابلاغ نمود و سه رییس جمهور بر منصب فقط ۷۵ هزار هکتار را اجرا کردند ولی این دولت بیش از سه هزار هکتار آنرا اجرائی کرد. مطالعات فاز دوم آن نیز انجام و اعتبارات آن در سال ۱۴۰۰ دیده شده است.
وی اشاره کرد: حق آبه زیست محیطی در همه کشور و خوزستان خصوصاً پس از ریزرگردها جزو حیاتی ترین مطالبی است که باید به آن پرداخته شود؛ حیات تالاب هورالعظیم با حیات تمام مردم کشور ارتباط مستقیمی دارد. خسارت نخیلات هم باید مانند دیگر خسارت های خشکسالی که تامین اعتبار شده لحاظ و پرداخت گردد.
معاون اول رییس جمهور بیان کرد: مردم حق اعتراض و فریاد دارند و باید بشنویم و باید با آنها صمیمی باشیم و گفتگو نماییم تا اجازه سوءاستفاده به بیگانگان را ندهیم. به مردم خوزستان با اطمینان از جانب همه نهاهادی کشوری اعلام می کنم که همه تلاش خودرا برای رفع مشکلات این استان به کار گرفتیم. خوزستان قادر می باشد نه فقط خودش را بلکه کل ایران را اداره کند.
جهانگیری اظهار داشت: پتروشیمی بخش خصوصی است و نمی توانیم در کار آنها دخالت نماییم که فکر کنند ولی سفارش می نماییم. استخدام نیروهای بومی نیز به حق است و سفارش های لازم را دراین زمینه نیز انجام می دهیم.


منبع:

1400/05/02
12:10:52
0.0 / 5
180
تگهای خبر: هك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
weby Card

webycard.ir - حق کپی رایت سایت وبی كارت محفوظ است

وبی كارت

معرفی کسب و کار شما در اینترنت