گزارش وبی كارت؛

روستاهای حمیدیه آب آشامیدنی ندارند

روستاهای حمیدیه آب آشامیدنی ندارند

تانکرهای آب رسان در روستاهای پائین دست کرخه در شهرستان حمیدیه به سبب نیاز بالای مردم منجر به اختلاف بین اهالی روستا شده است.به گزارش وبی کارت به نقل از مهر، روستاهای پائین دست کرخه در شهرستان حمیدیه در وضعیت خشکسالی و بی آبی حاکم بر خوزستان بسیار متأثر شده اند به شکلی که آب مناسبی برای احشام آنها نمی رسد.
این روستاها اغلب لوله کشی آب دارند ولی آبی در لوله های روستاهایشان جریان ندارد و مجبور هستند بصورت روزانه آب خودرا از فروشندگان دوره گرد که بصورت وانت و سه چرخه وارد روستا می شوند، خریداری کنند.
شاخه ای از رودخانه کرخه وارد روستا می شود ولی حالا خشک شده و علاوه بر این که توان کشاورزی اهالی از آنها را گرفته امکان تامین آب احشام را نیز ندارند.
تانکرهای آب رسان نیز وارد این روستاها می شوند ولی به سبب نبود برنامه ریزی دقیق موجب اختلاف و حتی درگیری روستاییان شده است. برای نمونه در روستای «گبر ازهیر» و روستای کناری بر سر همین مسئله چندین نوبت درگیری رخ داده است.
گاومیش ها درحال تلف شدن
در همین روستاها حدود یک هزار رأس گاومیش وجود دارد که آبی برای آنها نیست و در آستانه تلف شدن هستند. گاوهای نژاد خارجی نیز به سبب کم طاقت بودند به سبب کم آبی تلف شده یا در آستانه تلف شدن هستند.
علی سیلاوی یکی از اهالی روستای «گبر ازهیر» به خبرنگار مهر اظهار داشت: روستاهای بالادست برنج کاشته اند و تاوان این کار آنها را ما با بی آبی می دهیم.
آب می خریم
وی اضافه کرد: چندین سال است لوله کشی آب به این روستا صورت گرفته ولی لوله ای که برای تامین آب تعبیه شده، آنقدر کوچک است که توان رساندن آب ندارد و اصولاً آب شرب خودرا خریداری می نماییم.
سیلاوی بیان کرد: مسئولان در خوزستان ضعیف هستند و توان مقابله با کشت برنج را ندارند. چرا در بالادست باید برنج بکارند و در پائین دست حتی آبی برای احشام وجود نداشته باشد؟
عباس سیلاوی یکی دیگر از اهالی روستا هم به خبرنگار مهر اظهار داشت: امیدمان را از دولت روحانی از دست داده ایم و برای حضور سید ابراهیم رئیسی ثانیه شماری می نماییم.
وی اضافه کرد: امیدواریم رئیسی بتواند نگاه عادلانه ای به مشکلات خوزستان داشته باشد. با این رهاسازی مقطعی آب نمی توان به آسانی مشکلات روستاهای پائین دست رودخانه های خوزستان را حل کرد.
خالی شدن روستاها
وی تاکید کرد: وقتی آب آشامیدنی نداریم یعنی دولت بصورت مستقیم و غیرمستقیم به ما می گوید از روستاها مهاجرت کنید و به شهرها بیایید. با تداوم این وضع باید شاهد خالی شدن روستاهای منطقه باشیم.
صادق یکی دیگر از اهالی روستا هم به خبرنگار مهر اظهار داشت: چهار تانکر آب رسان برای ما و روستاهای اطراف آبرسانی می کنند ولی آنقدر کم هستند که موجب اختلاف و درگیری اهالی منطقه شده است.
وی اضافه کرد: اگر شما نمی رسیدید بطور قطع بین اهالی درگیری رخ می داد و این مسئله روزانه انجام می شود چونکه برنامه ریزی مناسبی برای این تانکرها اندیشیده نشده است و برخی آب زیادی می برند و همین مسئله موجب درگیری می شود.
تأیید امام جمعه
حجت الاسلام سعید لفته پور امام جمعه حمیدیه نیز در گفتگو با خبرنگار مهر با تأیید مشکلات پیش آمده برای روستاهای پائین دست کرخه در حمیدیه با اعلان اینکه حتی در تخصیص آب بین روستاها هم تبعیض وجود دارد، بیان کرد: یکی از مسئولان برای رساندن آن با تانکر برای روستاها با کمال وقاحت می گوید، تانکر نداریم و مردم باید تانکر پیدا کنند. این حرف زیبنده مسئولی در حکومت اسلامی هست؟ باید با این مدیران قاطعانه برخورد کرد. حالا به سبب بی آبی و کم آبی دامداران مرتب درحال از دست دادن دام ها خود هستند. دام های شیری را مردم دارند ذبح می کنند. گاومیش ها درحال سقط جنین هستند. این همه ضرر و زیان را چه کسی باید پاسخگو باشد؟
وی با اعلان اینکه در حمیدیه چهار هزار گاومیش ها داریم که همه در خطر قرار دارند و آب برای آنها نیست؟ اظهار داشت: گاومیش ها باید روزانه سه نوبت وارد آب شود تا خنک شود اگر اینگونه نشود با مشکل مواجه می شود و می میرد یا سقط چنین می کند. همین طور در حمیدیه ۷۲ هزار رأس دام سبک داریم که حالا آب برای آنها نیست. مهم ترین خواسته مردم حمیدیه حالا آب برای دام ها است.
امام جمعه حمیدیه بیان کرد: بصورت روزانه تلفات گاو گاومیش داریم. فراتر از تلفات، مسئله بیماری دام هاست. دامی که آب به آن نرسد مریض می شود و دیگر نگهداری و فروش آن به صرفه نیست. یعنی کسی دامی که مریض را نمی خرد و روی دست دامدار باقی می ماند.
حجت الاسلام لفته پور در مورد کشت شلتوک در این شرایط بی آبی نیز اظهار داشت: مردم سال هاست که شلتوک می کارند و کار دیگری بلد نیستند. جهاد کشاورزی هم دراین زمینه ضعیف است و کشت های جایگزین باصرفه خوب اقتصادی را به کشاورزان منطقه آموزش نداده است. ما قبول داریم که شلتوک آب بر است ولی کشاورز راهی دیگری برای تامین زندگی خود ندارد. برای نمونه به مردم کنجد پیشنهاد شده است ولی در مقابله برنج هیچ صرفه اقتصادی برای کشاورز ندارد و مردم با کشت آن آشنا نیستند.
برنامه بلندمدت
هر چند در ایام اخیر آب بیشتری از سدهای دز و کرخه رهاسازی شده است ولی این آب برای روستاهای پائین دست هنوز بصورت کامل نرسیده است و بنظر می رسد برای حل مشکل آب در خوزستان یک برنامه بلندمدت باید اندیشید.
کارهای مقطعی جز ضرر و زیان و نارضایتی مردم و تلف شدن سرمایه ها، عایدی خاصی به همراه ندارد.
به گزارش وبی کارت به نقل از مهر، در این بازدید میدانی در محل روستاهای دارای تنش آبی شهرستان حمیدیه انجام شد، مدیرعامل و مدیرکل استانهای خبرگزاری مهر حضور داشتند و امام جمعه حمیدیه بابت این حضور میدانی از مسئولان خبرگزاری مهر تشکر کرد.

1400/05/01
11:18:19
0.0 / 5
227
تگهای خبر: فروش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
weby Card

webycard.ir - حق کپی رایت سایت وبی كارت محفوظ است

وبی كارت

معرفی کسب و کار شما در اینترنت