در گزارش وبی كارت مطرح شد؛

قطع برق كارخانجات، سیمان را كمیاب كرد

قطع برق كارخانجات، سیمان را كمیاب كرد

دبیر کانون سراسری انبوه سازان با اشاره به افزایش قیمت هر پاکت سیمان تا 70 هزار تومان و میلگرد تا کیلویی 20 هزار تومان، نسبت به احتمال افزایش قیمت مسکن نوساز هشدار داد.فرشید پورحاجت در گفتگو با خبرنگار مهر درباره افزایش قیمت مصالح ساختمانی خصوصاً سیمان و میلگرد در ایام اخیر، با اعلان اینکه قیمت سیمان برای انبوه ساز کمرشکن شده است، اظهار داشت: یک سال است که انبوه سازان نسبت به وجود دلالان در بازار سیمان و فولاد هشدار می دهند ولی هیچ کس توجه نمی کند.
وی اضافه کرد: مقایسه میزان تولید و مصرف دو محصول سیمان و میلگرد نشان میدهد برخلاف آنکه مازاد تولید داریم اما قیمت ها بالا رفته است.
سیمان پاکتی ۷۰ هزار تومان میلگرد کیلویی ۲۰ هزار تومان
دبیر کانون سراسری انبوه سازان با اشاره به قطع برق صنایع سیمان و تعطیل شدن برخی کارخانجات سیمان تصریح کرد: یک هفته است که سیمان در بازار نایاب شده و اگر کسی بتواند سیمان از عامل فروش تهیه نماید، ۶۵ تا ۷۰ هزار تومان برای هر پاکت می پردازد.
پورحاجت درمورد قیمت میلگرد اظهار داشت: نرخ اعلامی این محصول کیلویی ۱۷ هزار و ۷۰۰ تومان برای نوع پرمصرف و این رقم برای درب کارخانه است بدین سبب اگر انبوه ساز بخواهد تهیه نماید، بطور قطع با این قیمت پیدا نخواهد کرد و واسطه ها تا کیلویی ۲۰ تا ۲۲ هزار تومان به سازنده واگذار می کنند.
وی اشاره کرد: این رقم برای شهرهایی مانند اصفهان و اهواز است که کرایه حمل محصولات فولادی به آنها تعلق نمی گیرد اما اگر همین محصول به سایر شهرها حمل شود، کرایه حمل روی قیمت نهایی محصول اضافه خواهد شد.
دبیر کانون سراسری انبوه سازان درباره علت کمیاب شدن سیمان اضافه کرد: به نظر من، قسمتی از آن مدیریت شده بوده و از طرف کارخانه ها عدم توزیع در بازار انجام می شود بدین سبب نهادهای نظارتی باید به این مساله ورود و نظارت بیشتری بر کارخانه های سیمان اعمال کنند.
پورحاجت، دو عامل دیگر کمبود سیمان در بازار را کاهش ۶۰ درصدی ظرفیت تولید شرکت های تولیدکننده و عرضه برق کارخانه های سیمان تا ۱۰ درصد دیماند آنها عنوان و اظهار نمود: تبعات افزایش قیمت مصالح ساختمانی خصوصاً سیمان و میلگرد در افزایش قیمت تمام شده ساخت وساز بروز خواهد کرد، حتی خیلی از کارگاه های ساخت وساز تعطیل خواهند شد و دود این گرانی مسکن به چشم مردم می رود.
افزایش قیمت بتن آماده با کرایه حمل بونکر به ۱.۳ میلیون تومان در هر متر مکعب!
وی با اشاره به عرضه قسمتی از محصولات سیمان و فولاد در بورس کالا اظهار داشت: حتی عرضه این دو محصول در بورس هم نتوانسته مشکل دلالی را برطرف کند و برخی در بورس سیمان و میلگرد می خرند و با قیمت بالاتر به انبوه ساز می فروشند؛ در صورتیکه سال قبل در همین موقع، بتن آماده با هزینه حمل آن توسط بونکر (کامیون های حمل سیمان) بین ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار تومان در هر متر مکعب فروخته می شد.
این فعال صنفی صنعت ساختمان به افزایش عجیب قیمت بتن آماده در ۲۳ تیر ماه اشاره نمود و افزود: هر متر مکعب بتن آماده به ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان بالا رفته است.
شهرداری ها هزینه عوارض صدور پروانه ساخت را ۵۰ درصد افزایش دادند
دبیر کانون سراسری انبوه سازان، عامل سوم افزایش قیمت مسکن را افزایش عوارض صدور پروانه ساختمانی دانست و اظهار داشت: از یکسو قیمت نهاده های ساختمانی افزایش شایان توجهی داشته و از طرف دیگر، شهرداری ها به تکالیف قانونی خود در خصوص تخفیف در صدور پروانه ساختمانی عمل نکرده اند و بطور متوسط تا ۵۰ درصد عوارض صدور پروانه بالا رفته است.

1400/04/26
09:03:14
0.0 / 5
263
تگهای خبر: صنعت , فروش , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
weby Card

webycard.ir - حق کپی رایت سایت وبی كارت محفوظ است

وبی كارت

معرفی کسب و کار شما در اینترنت