قیمت سبد نفت اوپك بالای ۷۱ دلار

قیمت سبد نفت اوپك بالای ۷۱ دلار

قیمت سبد نفتی سازمان کشورهای صادرکننده نفت با افزایش بیش از یک دلار، از ۷۱ دلار گذشت و تولید نفت خام ایران به ۲ میلیون و ۴۴۵ هزار بشکه رسید و جایگاه چهارم خودرا در اوپک حفظ کرد.به گزارش وبی کارت به نقل از وزارت نفت، دبیرخانه سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) اعلام نمود: قیمت سبد نفتی این سازمان چهارشنبه ۱۹ خرداد ۷۱ دلار و ۱۹ سنت به ثبت رسید، در حالیکه سه شنبه (۱۸ خردادماه) ۶۹ دلار و ۸۱ سنت بود.
سبد نفتی اوپک شامل ۱۳ نوع نفت خام اعضای این سازمان همچون مخلوط الجزایر، گیراسول آنگولا، سبک رابی گابن، میناس اندونزی، سنگین ایران، سبک بصره، صادراتی کویت، السدر لیبی، سبک بونی نیجریه، سبک عربی عربستان، موربان امارات، مری ونزوئلا و جنو کنگوست.
قیمت نفت خام برنت و وست تگزاس اینترمدیت (WTI) هم پنج شنبه، ۲۰ خردادماه به ترتیب ۷۲ دلار و سه سنت و ۶۹ دلار و ۷۲ سنت به ازای هر بشکه بوده است.
ایران جایگاه چهارم خویش را در اوپک حفظ کرد
همچنین گزارش ماه ژوئن دبیرخانه سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) نشان داده است ۱۳ عضو این سازمان طبق گزارش منابع ثانویه در ماه مه ۲۵ میلیون و ۴۶۳ هزار بشکه نفت خام تولید کردند که ۳۹۰ هزار بشکه بیشتر از ۲۵ میلیون و ۷۳ هزار بشکه ماه آوریل است.
اعضای اوپک پلاس در پانزدهمین نشست خود تصویب کرده بودند که تولید روزانه این ائتلاف در ماه مه ۳۵۰ هزار بشکه افزایش یابد و از محل کاهش یک میلیون بشکه ای داوطلبانه روزانه عربستان ۲۵۰ هزار بشکه در این ماه وارد بازار شود.
بر اساس گزارش ماه ژوئن اوپک، عربستان با تولید روزانه ۸ میلیون و ۴۶۶ هزار بشکه، عراق با تولید روزانه ۳ میلیون و ۹۶۷ هزار بشکه و امارات با تولید روزانه ۲ میلیون و ۶۴۰ هزار بشکه تولیدکنندگان بزرگ اوپک هستند.
تولید نفت خام ونزوئلا و لیبی کشورهایی که از توافق کاهش تولید معاف هستند در ماه مه به ترتیب روزانه ۴۵ هزار بشکه و ۲۳ هزار بشکه در روز افزایش پیدا کرده است.
افزایش قیمت نفت خام سنگین ایران
قیمت نفت خام سنگین ایران بر مبنای تازه ترین گزارش اوپک، در ماه مه نسبت به ماه آوریل سه دلار و ۷۲ سنت برابر با ۵.۹ درصد افزایش پیدا کرد. قیمت نفت خام سنگین ایران در ماه مه ۶۶ دلار و ۷۲ به ثبت رسید، در حالیکه در ماه آوریل هر بشکه ۶۳ دلار بود.
قیمت سبد نفتی اوپک هم در ماه مه با افزایش بیشتر از ۳ درصدی به ۶۶ دلار و ۹۱ سنت برای هر بشکه رسید که ۳ دلار و ۶۷ سنت بیشتر از ماه آوریل است.
اوپک و خوشبینی به بهبود تقاضای نفت
اوپک در گزارش ماه ژوئن خود تقاضای جهانی نفت برای سال ۲۰۲۱ را ۹۶ میلیون و ۵۸۰ هزار بشکه در روز اعلام نمود که ۱۲۰ هزار بشکه بیشتر از ماه آوریل و ۵ میلیون و ۹۵۰ هزار بشکه معادل ۵.۹۵ درصد بیشتر از سال ۲۰۲۰ است.
اوپک تقاضای جهانی نفت برای سه ماه نخست تا چهارم را به ترتیب ۹۲ میلیون و ۹۳۰ هزار بشکه در روز، ۹۵ میلیون و ۲۶۰ هزار بشکه در روز، ۹۸ میلیون و ۱۸۰ هزار بشکه در روز و ۹۹ میلیون و ۸۲۰ هزار بشکه در روز پیشبینی کرده است.

1400/03/21
20:07:33
0.0 / 5
438
تگهای خبر: سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
weby Card

webycard.ir - حق کپی رایت سایت وبی كارت محفوظ است

وبی كارت

معرفی کسب و کار شما در اینترنت