دستان كشاورز خالی تر از همیشه؛

از سیر تا پیاز كشاورزی در كرمان

از سیر تا پیاز كشاورزی در كرمان

افت قیمت محصولات کشاورزی از جنوب کرمان به یکی از محروم ترین مناطق شمال استان رسید و حالا سیر کشاورزان شهدادی بجای صادرات به روسیه در کویر خشک می شود.خبرگزاری مهر، گروه استان ها- اسمامحمودی: شهداد در شمال استان کرمان آخرین نقطه جمعیتی در حاشیه جنوبی بزرگترین پهنه کویری کشور است.
این منطقه با متوسط بارندگی ۴۰ میلیمتر بارندگی در سال یکی از کم بارش ترین مناطق استان کرمان است و در بعضی از سال ها دشت های این منطقه باران نمی بینند، دمای هوا در این منطقه از کویر در تابستان به ۵۵ درجه نیز می رسد بطوریکه مردم برای در امان ماندن از گرما روزها از خانه خارج نمی شوند.
با این وجود شغل اصلی مردم این شهر کویری کشاورزی در فصل بهار است؛ خرما، مرکبات و سیر با اهمیت ترین دسترنج کشاورزان شهداد است، در این میان کشت سیر که طی دهه اخیر در شهداد گسترش یافته است آوازه جهانی دارد و روسیه و کشورهای همسایه شمال کشور با اهمیت ترین مشتریان سیر این منطقه شمرده می شود.
سیر بنفش در روسیه مشتری ندارد
امسال هم مانند سال قبل ۷۰۰ هکتار سیر در این منطقه کشت شده است، سیر بنفشی که طی سالهای قبل زندگی مردم محروم این منطقه را پررونق تر از قبل کرده بود اما امسال و در پی شیوع ویروس کرونا دیگر در روسیه مشتری ندارد.
در نبود روس ها که هر سال در این زمان از سال در دشت های شهداد جولان می دادند حالا دلالان داخلی هستند که سیر را خریداری می کنند
در نبود روس ها که هر سال در این زمان از سال در دشت های شهداد جولان می دادند حالا دلالان داخلی هستند که سیر را خریداری می کنند.
اگر سری به میوه فروشی های شهرها بزنید سیر خشک حداقل ۳۵ هزار تومان است و سیر تر نیز در شهر کرمان که از شهداد حدود ۱۰۰ کیلومتر فاصله دارد ۲۰ هزار تومان قیمت دارد که این نرخ در شهرهای دیگر بمراتب بیشتر است.

اما همین سیر از کشاورز شهدادی فقط دو هزار تومان خریداری می شود، حالا بعد از آن که بر اثر بی تدبیری دولت برای فروش و بازاریابی پیاز هزاران هکتار مزرعه پیاز در جنوب استان کرمان به حال خود رها و خوراک دام شد حالا نوبت به سیر رسیده است.
در نبود دولت برای قیمت گذاری بازاریابی و رایزنی برای ادامه صادرات به کشورهای هدف، این دلالان هستند که جولان می دهند و کسی قصد ساماندهی وضعیت فعلی را ندارد.
محصول سیر در دشت ها بدون مشتری مانده است
در حالی که مسئولان در سال رفع موانع تولید باید فکری به حال حمایت پشتیبانی از تولیدکنندگان به ویژه کشاورزان محروم کنند اما گویی همه چیز به گذر زمان واگذار شده است و کشاورزان از همیشه تنها تر رها شده اند.
سری به دشت های شهداد می زنیم، این دشت ها در این فصل از سال از قنات های ارتفاعات اطراف آبرسانی می شوند و تا چند ماه دیگر به سبب افزایش دما دیگر امکان رفت و آمد در این مزارع وجود ندارد.
اما هم اکنون هم که گرما شروع نشده کشاورزان دل خوشی برای حضور در مزارع و دشت ها ندارند.
دشت ها دسته دسته مملو از سیر برداشت شده توسط کشاورزان است، کشاورزان با چهره های سبزه و آفتاب سوخته از محرومیت هایشان می گویند، علی محمدی یکی از این افراد است که می گوید دلالان محصول سیر را از ۲ تا ۳ هزار تومان خریداری می کنند و اگر همین الان به مغازه ها و یا میدان تره بار کرمان تماس بگیرید بین ۲۰ تا ۳۰ هزار تومان فروخته می شود.
دلالان محصول سیر را از ۲ تا ۳ هزار تومان خریداری می کنند و اگر همین الان به مغازه ها و یا میدان تره بار کرمان تماس بگیرید بین ۲۰ تا ۳۰ هزار تومان فروخته می شود
وی می گوید: دلالان دلیل این امر را افت وزن محصول می دانند اما سوال من این است که پس از طی ۱۰۰ کیلومتر چطور محصول افت وزن می کند، ضمن اینکه سیر به سبب عدم فروش رفتن چندین روز زیر تابش آفتاب قرار داشته و افت وزن کرده است.
ابراهیم سلجوقی دیگر کشاورز شهدادی است که می گوید: برای رفع اشکال با تجار و صادر کنندگان تماس گرفتیم اما می گویند طرف روس به سبب شیوع کرونای انگلیسی حاضر به حضور در ایران نیستند و سیر ایران را هم خریداری نمی کنند.
وی اضافه کرد: در این شرایط مسئولان باید از مردم و کشاورزان حمایت کنند چون افزایش دمای هوا و کم آبی باعث شده ۹۰ درصد باغ های مرکبات طی سالهای اخیر از بین برود و خرما داران هم اسیر چنگال دالان هستند و یک کشاورز باید با فروش این سیر یک سال زندگی خودرا تامین کند.
سلجوقی می گوید: شهداد مثل جنوب کرمان نیست که در تمام فصول سال، کشت محصول مختلف صورت گیرد، یک ماه دیگر میزان دمای در شهداد به حدی می رسد که همه خانه نشین می شوند.

آیا کشاورزان باید با روسیه برای صادرات مذاکره کنند؟
یکی از جوانان شهدادی امین سیف الهی نام داد که می گوید: از مسئولان سوال می پرسم که من کشاورز چطور می توانم مشکل عدم صادرات سیر به روسیه را حل کنم؟ من باید با سفر روسیه یا اتاق تجاری و ارگان های دیگر روس صحبت کنم؟ مگر کرونا با سیر منتقل می شود؟
این جوان می گوید: فردی که برای صادرات محصولات کشاورزی در وزارت خانه حقوق می گیرد چطور نمی داند باید کار خود را به چه صورت انجام دهد؟
وی مشکل دیگر شهداد را عدم وجود سردخانه برای نگهداری سیر و فروش تدریجی این محصول می داند و می افزاید: وقتی سردخانه نداریم ما به ناچار باید محصول را به هر دلالی که از راه می رسد بفروشیم.
خرید توافقی سیر از کشاورزان / ‏‬ لزوم راه اندازی سردخانه
عباس سعیدی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی شمال کرمان در گزارش وبی کارت به نقل از مهر می گوید: امسال حدود ۷۰۰ هکتار زمین کشاورزی زیر کشت سیر رفته است و این محصول همچون محصولات پر بازده و با کیفیت استان کرمان می باشد که جنبه صادراتی دارد.
وی اشاره کرد: متأسفانه امسال به سبب شیوع ویروس کرونا صادرات محصول گرفتار چالش شده و سیر بنفش روی دست کشاورزان مانده و افت قیمت پیدا کرده است.
وی خواهان سرمایه گذاری بخش خصوصی برای ایجاد سردخانه در شهداد شد و اضافه کرد: در صورت امکان نگهداری محصول افت قیمت روی نخواهد داد.
سعیدی افزود: با سازمان تعاون روستایی برای خرید توافقی محصول سیر صحبت شده است و امیدواریم با حضور تعاون روستایی بتوانیم تعادل را به بازار برگردانیم.
حالا باید منتظر بود و دید مشکلات کشاورزی در کرمان که از هر مزرعه به مزرعه بعد و از هر محصول به محصول بعد سرایت می کند حل خواهد شد یا در سال رفع موانع تولید دلالان باید سود کشاورزان را به جیب بزنند.

1400/02/04
21:08:43
0.0 / 5
677
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
weby Card

webycard.ir - حق کپی رایت سایت وبی كارت محفوظ است

وبی كارت

معرفی کسب و کار شما در اینترنت