گزارش مهر؛

سد بتنی مقابل كرمانیها برای تهیه سیمان

سد بتنی مقابل كرمانیها برای تهیه سیمان

به گزارش وبی کارت کمبود سیمان در استان کرمان از جانب مسؤلان به فعالیت محتکران و دلالان نسبت داده می شود اما سوال اصلی اینجاست که مبارزه با محتکران چرا صورت نمی گیرد.


دریافت 8 MB خبرگزاری مهر – گروه استان ها: استان کرمان جزو استان های پیش تاز در زمینه تولید سیمان است و طبق آمار موجود از جانب مسئولان و متصدیان کارخانه های سیمان هیچ نوع کمبودی در زمینه تولید در استان روی نداده است اما این روزها شاهد کمبود سیمان در واحدهای صنفی و عدم عرضه در سطح شهرهای استان هستیم بطوریکه عملاً پروژه های ساخت و ساز بخش خصوصی در کرمان اکثراً متوقف شده و امکان بتن ریزی و ادامه ساخت و ساز وجود ندارد. اغلب واحدهای توزیع مصالح ساختمانی، سیمان ندارند و یا در بعضی مراکز توزیع صف های طویلی برای تحویل سیمان به وجود آمده که البته به هر نفر هم تعداد محدودی سیمان عرضه می شود. با این وجود خرید و فروش پاکت های سیمان به اپلیکشین های خرید و فروش همچون دیوار کشیده است و هر پاکت سیمان تا ۸۰ هزار تومان هم خرید و فروش می شود. یک سوال از استاندار کرمان و دستگاه های نظارتی نکته عجیب اینکه استاندار کرمان در این خصوص گفته است که «در حوزه سیمان مشکل اصلی احتکار است نه کمبود تولید، همین طور فساد در شبکه توزیع مرغ و سیمان وجود دارد و واسطه ها اصلی ترین نقش را در کمبود سیمان کرمان دارند.» حال سوال این است که برخورد با محتکران و مفسدان اقتصادی کار چه کسی جز مسئولان به ویژه مدیران رده بالای استان کرمان است؟ و وقتی هر فرد در کرمان روزانه فقط ۵ پاکت سیمان دریافت می کند سیستم های فاسد و خارج از سیستم فعلی نظام توزیع چگونه به سیمان دست پیدا می کنند که در نهایت به دلالی و احتکار بپردازند؟
ماه ها از کمبود سیمان در کرمان می گذرد و بنظر می رسد صادرات سیمان با اهمیت ترین عامل کمبود سیمان در استان است از طرف دیگر تعطیل شدن یک واحد سیمان در هرمزگان که نیاز جنوب کرمان را تأمین می کرده دراین زمینه تاثیر گذار است. مسئله این است که صادرات و ارزآوری یکی از نیازهای کشور است و مردم دراین زمینه مشکل ندارد اما آیا نباید یک نظام توزیع مناسب و دقیق که بصورت کارآمد نیاز داخلی را تأمین کند هم وجود داشته باشد؟ چرا پس از مدت ها از بروز این مشکل و مختل شدن ساخت و سازها هنوز کمبود سیمان در استان برطرف نشده و گاه سیمانی که باید در بازار داخل توزیع شود به دست دلالان و واسطه می افتد؟ چرا پس از مدت ها از بروز این مشکل و مختل شدن ساخت و سازها هنوز کمبود سیمان در استان برطرف نشده و گاه سیمانی که باید در بازار داخل توزیع شود به دست دلالان و واسطه می افتد؟ آیا کارخانه های سیمان به جز افرادی که بهاین کالا نیاز دارند سیمان را به افرادی که واسطه گری می کنند و به احتکار روی می آورند می فروشند؟ در این میان وظیفه دستگاه های نظارتی، قضائی و انتظامی چیست؟ مردم انتظار دارند این دستگاهها با شناسایی واسطه ها با آنها برخورد کنند و سیمان های احتکار شده را به مردم عرضه کنند و جلوی فروش سیمان از کارخانه بواسطه ها را هم بگیرند. واسطه ها مقصر هستند رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان در نشستی با تولید کنندگان سیمان برای کنترل وضعیت کنونی خواهان نظارت بیشتر بر بازار خرید و فروش سیمان شد و اظهار داشت: واسطه ها با اهمیت ترین عامل در زمینه بروز کمبود سیمان دارند. مهدی حسینی نژاد تولید سیمان در کرمان با ظرفیت مطلوب ادامه دارد و مشکلی دراین زمینه نداریم اما مشکل اصلی در بخش توزیع است. وی در این نشست ورود دولت برای کنترل بازار را زیر سوال برده و گفته است که ورود دولت به حوزه یک کالا، تولیدکننده و توزیع کننده را گرفتار چالش می کند بنابراین بهتر است تولید سیمان به این سمت نرود. اما سوال این است که به جز دستگاه های دولتی چه سیستمی باید با دلالان و واسطه ها که این روزها به مخلان و مفسدان بازار تبدیل گشته اند برخورد کنند و در صورت باز گذاشتن دست این افراد مردم روز به روز با مشکلات بیشتری مواجه خواهند شد. فرمانده انتظامی شهرستان کرمان در این خصوص عنوان می کند متأسفانه مواردی از خرید و فروش سیمان خارج از شبکه تعریف شده دیده شده است و در یک مورد ۲۵ تن سیمان کشف شده است.
سرهنگ مهدی پورامینایی اضافه کرد: به دنبال گشت زنی ها در اختیار آباد مأموران این میان سیمان که در حال جابجایی بود توقیف و ۴ دستگاه خودروی باری هم توقیف شده است. وی بر برخورد جدی نیروی انتظامی با مخلان اقتصادی و بازار و محتکران اصرار کرد و از مردم خواست مواردی که دراین زمینه مشاهده می کنند به مردم گزارش کنند. وی افزود: دراین زمینه ۴ نفر دستگیر و تحویل مقامات قضائی شده اند. توزیع کرونا به جای سیمان ابراهیم اسلامی یکی از شهروندان کرمانی است که برای تهیه سیمان در صف مدتها سرگردان است و می گوید: هر روز باید در این صف ها بنشینیم و در این شرایط کرونائی با مشکل مواجه شویم. خانه ام که قدیمی بود را تخریب و آغاز به ساخت یک واحد مسکونی کردم اما در شرایطی که روز به روز قیمت انواع مصالح بالا می رود به سبب کمبود سیمان کار ساخت و ساز متوقف شده است. خانه ام که قدیمی بود را تخریب و آغاز به ساخت یک واحد مسکونی کردم اما در شرایطی که روز به روز قیمت انواع مصالح بالا می رود به سبب کمبود سیمان کار ساخت و ساز متوقف شده است وی اظهار داشت: از مسئولان دستگاه قضائی می خواهم دراین زمینه ورود کنند چون اگر قرار بود مشکل کمبود سیمان رفع گردد طی ۵ ماه گذشته انجام می شد، دستگاه قضائی باید به سیستم توزیع سیمان ورود کنند و به شکلی برنامه ریزی شود که افرادی که پروژه ساختمانی دارند سیمان را دریافت و کارها را پیش ببرند و واسطه ها نتوانند بازار را مختل کنند. زهرا قوامی یکی دیگر از شهروندان کرمانی است که می گوید در حال بنایی بودیم که با کمبود سیمان مواجه شدیم حالا مجبوریم بامداد ساعت ۳ به مراکز فروش سیمان مراجعه و نام نویسی نماییم تا چند پاکت سیمان دریافت نماییم. یک ساختمان سه طبقه و روزی ۵ پاکت سیمان وی اظهار داشت: به هر نفر ۵ پاکت سیمان می دهند و بنا بر این هر روز بامداد برای خرید سیمان باید به اینجا مراجعه نماییم زمانی که هوا تاریک است در صف می ایستیم و حدود ظهر روز بعد اگر سهمیه تمام نشده باشد ۵ پاکت سیمان دریافت می نماییم اما سوال این است من که یک ساختمان سه طبقه نیمه تمام روی دستم مانده چطور با ۵ پاکت سیمان خانه ام را تکمیل کنم؟ احمد محمدی یکی دیگر از شهروندان کرمانی است که می گوید: سه کارخانه سیمان در کرمان وجود دارد آیا ابتدا نباید نیاز مردم تأمین شود و بعد سیمان صادر شود؟ اگر اینطور باشد به زودی موج بعدی گرانی خانه آغاز می شود. چرا کسی این وضعیت را مدیریت نمی کند؟ وی می گوید: بیشتر از ۱۰۰ نفر هر روز اسم می نویسند و به بسیاری سیمان نمی رسد. تولید بالا رفته است یکی از مدیران کارخانه های سیمان در کرمان به خبرنگار مهر می گوید: سال قبل ۵ تا ۱۰ درصد افزایش تولید سیمان فقط در کارخانه ما انجام شد و مصرف سرانه ۷۰۰ کیلوگرم است که هم اکنون تولید بیشتر از این مقدار است و از نظر ما کمبودی وجود ندارد و تولید انجام می شود و اگر مشکلی باشد در زمینه توزیع است. ارسلان میری، مدیرکل تعزیرات حکومتی استان کرمان هم در گزارش وبی کارت به نقل از مهر می گوید: از تولید کنندگان خواسته ایم که فهرست توزیع روزانه را به ما اعلام کنند. سیمان تولیدی کجا می رود؟ وی اظهار داشت: در صورت عدم عرضه فهرست با تولید کنندگان برخورد می شود. در صورتیکه کارخانه های تولید سیمان می گویند تولید بالا رفته و مدیران صمت و سازمان های نظارتی هم می گویند بر فروش سیمان نظارت دارند باید سوال کرد در این میان سیمان های تولید شده در کرمان کجا می روند و چرا هنوز مشکل توزیع سیمان و کمبود در استان پار برجاست!


منبع:

1400/01/24
21:09:05
0.0 / 5
661
تگهای خبر: اپل , دستگاه , سازمان , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
weby Card

webycard.ir - حق کپی رایت سایت وبی كارت محفوظ است

وبی كارت

معرفی کسب و کار شما در اینترنت