در گزارش وبی كارت مطرح شد؛

اشتباه ظریف!

اشتباه ظریف!

به گزارش وبی کارت یک کارشناس اقتصادی اظهار داشت: موفقیت سند همکاری با چین ارتباطی با FATF ندارد و بنظر می رسد قسمتی از دولت در آستانه انتخابات، به دنبال ایجاد مناقشه جهت بهانه تراشی برای کم کاری های دولت هستند.مسعود براتی در گفت و گو با خبرنگار مهر، در پاسخ به این پرسش که گویا مقرر است مجمع تشخیص مصلحت نظام در جلسه بعدی خود مجدداً لوایح FATF را بررسی کند. اخیراً هم وزیر امور خارجه پیشبرد سند همکاری با چین را منوط به حل مساله FATF عنوان کرده و گفته اند در صورت عدم الحاق به FATF، سند همکاری با چین هم موفق نخواهد بود. علت پافشاری دولت برای تصویب لوایح FATF چیست، گفت: بنظر می رسد اصرار دولت برای تصویب دو کنوانسیون مورد مطالبه FATF مبتنی بر چند عامل باشد؛ عامل نخست اینکه یک فهم غلط از روابط مالی و تجارت خارجی در دولت آقای روحانی وجود دارد که بصورت کاملاً غیرواقعی و غلط معتقدند FATF مانعی در راه روابط مالی کشورمان است، در صورتیکه همگان واقف هستند اصل مشکل ما تحریم های بانکی آمریکا مقابل ایران است و FATF نسبت به این تحریم ها، تأثیری بر مبادلات بانکی ایران ندارد.
بخشی از دولت به دنبال ایجاد یک مناقشه و جدال سیاسی است؛ این جریان برای انتخابات پیش رو نیاز دارد که یک جریان سازی انجام دهد تا بهانه ای برای کم کاری ها و شکست های دولت بتراشد
این کارشناس دیپلماسی اقتصادی اضافه کرد: عامل دیگر نیز این است که بنظر می رسد قسمتی از دولت به دنبال ایجاد یک مناقشه و جدال سیاسی است؛ این جریان برای انتخابات پیش رو نیاز دارد که یک جریان سازی انجام دهد تا بهانه ای برای کم کاری ها و شکست های دولت بتراشد.
اظهارات وزیر امور خارجه مردود است
وی اظهار داشت: البته تصمیم سازی هایی که توسط کانون های فکر دشمن دراین زمینه انجام می شود هم قابل کتمان نیست؛ بعنوان مثال در بحث چین صحبتی که آقای ظریف انجام داده اند از نظر کارشناسی کاملاً مردود است. آنچه که از منظر قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل اهمیت دارد، داشتن قوانین داخلی در بحث مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم است که ایران این قوانین را دارد و چین هم به این مساله واقف است بدین جهت صحبت آقای ظریف، فنی و کارشناسی نیست.
براتی اضافه کرد: نکته بعد اینکه چین با علم به این مساله که ایران در وضعیت شدید تحریمی قرار دارد و درحال حاضر افقی برای لغو آن وجود ندارد و همین طور ایران در فهرست سیاه FATF قرار دارد که برای این مساله هم افق روشنی نیست، سند همکاری با ایران امضا نموده است. اگر موفقیت این سند مشروط به رفع تحریم یا پیوستن به کنوانسیون های FATF است از ابتدا علت امضای این سند از طرف چین چه بوده است؟
آقای ظریف یک اشتباه راهبردی مرتکب شده اند. نگران برداشت بد چینی ها یا ضربه ای که این حرف به این همکاری می زند هستم
وی گفت: بنظر می رسد آقای ظریف یک اشتباه راهبردی مرتکب شده اند. من نگران برداشت بد چینی ها یا ضربه ای که این حرف به این همکاری می زند هستم، برای اینکه امکان دارد چینی ها احساس کنند که آقای ظریف همکاری با چین را غیر مهم تلقی می کند.
FATF حق شرط ها را نمی پذیرد
این کارشناس دیپلماسی اقتصادی در مورد اینکه گفته می شود احتمال تصویب لوایح بصورت مشروط در مجمع وجود دارد. آیا تصویب مشروط می تواند تبعات منفی این لوایح برای اقتصاد تحریم شده ایران را از بین ببرد یا مشکلات تازه ای را برای کشور ایجاد خواهد کرد؟ اظهار داشت: صحبت هایی شنیده شده که شاید لوایح بصورت مشروط تصویب شود. درخواست دولت از مجمع در دوره جدید هم همین بوده اما نکته این است که طبق بررسی های فنی و کارشناسی، به دو دلیل روش حق شرط نمی تواند منافع کشور را تامین کند و خطرات اجرای دو کنوانسیون FATF را کم کند.
طبق بررسی های فنی و کارشناسی، به دو دلیل روش حق شرط نمی تواند منافع کشور را تامین کند و خطرات اجرای دو کنوانسیون FATF را کاهش دهد
براتی اضافه کرد: اولاً اینکه حق شرط های مطرح شده با مفاد کنوانسیون ها مغایرت دارد پس وارد نیست، دوم اینکه نهاد FATF که بر اجرای کنوانسیون ها نظارت می کند به هیچ وجه این حق شرط ها را نمی پذیرد و این مساله را بصورت مستمر در بیانیه های خود اعلام نموده است.
وی گفت: از سویی دیگر «پذیرش کنوانسیون ها با حق شرط» عملاً همان پذیرش است و سابقه دولت هم نشان داده که شروط مشخص شده توسط حاکمیت را نادیده می گیرد، پس این گزینه نمی تواند تامین کننده منافع کشور ما باشد.
وی اشاره کرد: باوجود توجیهاتی که دولت ارائه می کند، انتظار می رود اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، با اتکا به نظرات فنی و کارشناسی، خطرات تصویب مشروط کنوانسیون های FATF را مدنظر داشته باشند و از این کار اجتناب کنند.


منبع:

1400/01/19
11:37:28
0.0 / 5
811
تگهای خبر: سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
weby Card

webycard.ir - حق کپی رایت سایت وبی كارت محفوظ است

وبی كارت

معرفی کسب و کار شما در اینترنت