وزیر كار خبر داد:

رشد منابع 2 صندوق اصلی بازنشستگی از 5 به 42 هزار میلیارد تومان

رشد منابع 2 صندوق اصلی بازنشستگی از 5 به 42 هزار میلیارد تومان

به گزارش وبی کارت وزیر تعاون، کار و و رفاه اجتماعی اظهار داشت: منابع درآمدی ما رشد چشمگیری پیدا کرد و در 2 صندوق بازنشستگی کشوری و تامین اجتماعی به ترتیب از 2 به 10 و از 3 به 32 هزار میلیارد تومان رسید.به گزارش وبی کارت به نقل از مهر، محمد شریعتمداری در گفت و گو با رادیو اقتصاد در مورد مهار دغدغه نیروی کار در هجوم کرونا اظهار داشت: همه دنیا در مقابل این ویروس منحوس غافلگیر شدند و نه سرما و نه گرما آنرا از پای در نیاورد. ما هم این شرایط را تجربه کردیم و می باید برای کسانی که بیکار الزامی می شدند تمهیداتی می اندیشیدیم که با طراحی یک سامانه ۷۷۰ هزار نفر از ۸۵۰ هزار متقاضی ثبت نام کرده، واجد شرایط دریافت کمک هزینه کرونائی شناخته شدند و در ضمن سه ماه اسفند، فروردین و اردیبهشت ۹۹ این بیمه تمدید یافته کمک هزینه کرونائی به آنها تعلق گرفت.
کمک بلاعوض عزتمندانه به دهک های پایین جامعه کردیم
کل مردم ایران از وام یک میلیون تومان با کارمزد ۴ درصدی برخوردار شدند که از تیرماه بازپرداخت اقساط آن بوسیله یارانه ماهانه شأن امکان پذیر شد. به کارگاه های تولیدی وام ارزان ۱۲ درصدی اختصاص دادیم تا بتوانند به کمک این وام اشتغال موجود را حفظ کنند. ۳ میلیون نفر از افرادی که دارای کمترین تمکن بودند را در جامعه شناسایی کردیم و کمک های بلاعوضی مانند تا سقف ۶۰۰ هزار تومان برای ۶ ماه اول سال به روشی کاملاً عزتمندانه به آنها شد.
۱ میلیون نفر در اثر کرونا بیکار شدند
وی اضافه کرد: بیش از یک میلیون نفر مشاغلشان را از دست داده اند سامانه رفاه ایرانیان، تعاون، کار و رفاه اجتماعی تقریباً با همه شهروندان ایرانی به صورتی ارتباط دارد و حدود ۴۶ میلیون تن از شهروندان ایرانی تحت پوشش دریافت بیمه های بازنشستگی، بیکاری، از کارافتادگی و درمانی سازمان تامین اجتماعی هستند. حدود ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر بازنشسته سازمان و خانواده هایشان و علاوه بر آن حدود ۱.۵ میلیون نفر تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری، صندوق بیمه عشایر و روستاییان و کشاورزان که بیمه اختیاری بیکاری و از کارافتادگی حدود ۲ میلیون نفر از روستاییان را پوشش می دهد. وزارت خانه بعنوان یک مجموعه گسترده، در بخش تولید هم با واحدهای اقتصادی فراوانی تحت نظر صندوق های مختلفی که برای حفظ منابع بیمه گذاری شده فعالیت دارند، ارتباط دارد. حدود ۳۵ درصد از تولید داروی کشور، ۱۰ درصد از تولیدات فلز و فولاد کشور و بخش قابل توجهی از بخش های مختلف صنعتی، معدنی و کشاورزی کشور و برندهایی مانند مثل دو شرکت تولیدکننده محصولات لبنی، شرکت تولید کف، شرکت های بزرگ نفتی و پتروشیمی و … زیر مجموعه صندوق های تحت نظر وزارتخانه هستند.
رشد ۸۸ درصدی منابع صندوق های بازنشستگی
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: سال قبل ما جهش تولید را در واحدهای تولیدی تحت نظر صندوق ها به مدلول واقعی محقق کردیم. به کفایت توسط مدیران صندوق ها، شفافیت و برخورد با هرگونه فساد اعمال شد و همین مورد موجب شد که منابع درآمدی ما رشد چشمگیری پیدا کرد و از ۲ هزار میلیارد به ۱۰ هزار میلیارد تومان در صندوق بازنشستگی کشوری و از ۳ هزار میلیارد به ۳۲ هزار میلیارد تومان در صندوق تامین اجتماعی (شستا) رسیدیم. مجموعه دارایی های صندوق عشایر و روستاییان ۳۰ برابر شد. در عرصه تولید تا آنجا که در حوزه اختیارات ما است باید تلاش نماییم تا روند رو به رشدی را شاهد باشیم.
سال گذشته با فساد برخورد کردیم؛ درآمدهای وزارت کار افزایش یافت
وی در مورد شفافیت در وزارتخانه اظهار داشت: پیش از اینکه من به وزارتخانه بیایم، به سبب عدم شفافیت کسی حتی اطلاعی از اینکه چه کسانی در هیئت مدیره این صندوق ها مشغول به کارند نداشت. امروز ۴۰ سامانه شفافیت بطور مداوم اطلاعات را در جامعه نشر می دهد و زمینه نقد را به وجود می آورد. قبلاً کسی نمی دانست که چه کسی با چه تحصیلاتی در کجا شاغل است که بتواند نقد کند اما امروز در امتداد سیاست های شفافیت است که می توان سوابق افراد را در شرکت های مختلف به دست آورد و نقد صلاحیت آنها را امکان پذیر کرده است ما با نظام شایسته سالاری انتخاب، همه اتفاقات بد را از بیم برده ایم. شستا بعنوان یک تاریکخانه و یا یک حیات خلوت از آن نام برده می شد اما امروز تمام تمام ترازنامه های تمام واحدهای اقتصادی زیر مجموعه ما شامل بانک ها و صندوق ها، شرکت های سرمایه گذاری را روی سامانه کدال سازمان بورس می بینیم که یک اتفاق بزرگ است که امروز شاهد آن هستیم. اسامی و مشخصات همه اعضای هیئت مدیره شرکتها در دسترس عموم قرار گرفته است. حتی میزان دریافت تسهیلات صندوق روستایی بطور شفاف اعلام شده است.
رتبه اول شفافیت در نظام را کسب کرده ایم
شریعتمداری گفت: بنا بر این رتبه اول شفافیت در نظام دولت الکترونیک را به دست آورده ایم گفت: مردم حقشان دانستن است و باید باخبر شوند و ما شرایطی فراهم کردیم تا این حق محقق شود. به همین دلیل به نظر من، مطرح کردن امروزین نقدهایی که در گذشته به این مجموعه وارد بود کمی بی انصافی است. امروز با ایجاد سامانه های شفاف ساز در مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، این فساد، این نوع نگرش به نیروی انسانی، این نوع انتصابات از محل رانت و ارتباطات رخت بر بسته است. من مدعی نیستم که فساد صفر است و شفافیت صد اما در این جهت حرکت کرده ایم.
۲ هزار بخشنامه قانون کار را به ۶۰ هزار بخشنامه کاهش دادیم
وی با اشاره به بیانات نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلامی اظهار داشت: چند سال است که رهبر انقلاب بر تولید تاکید می کنند به همین دلیل در سازمان تامین ما کمیته دائمی را به فوریت تأسیس کرده ایم چونکه گاهی مطرح می شود که سازمان تامین اجتماعی برای دریافت منابع از کارفرمایان برای تامین نیازهای کارگران با شدت برخورد می کند و مخصوصاً در روزهای کرونائی دلخوری هایی به وجود می آمد. ما بخشنامه های ۲ هزارگانه وزارتخانه را به ۶۰ بخشنامه خلاصه کرده ایم تا شفافیت در نحوه عمل سازمان تامین اجتماعی با کارفرمایان کاملاً شفاف شود و کارفرمایان بدانند با چه موجودی طرف هستند و چه حقوقی را به بیمه گذاران سازمان تامین اجتماعی باید پرداخت کنند.
محمد شریعتمداری اشاره کرد: با حضور نمایندگان اتاق تجاری و سازمان تامین اجتماعی این کمیته مشترک تشکیل شد تا همه موانع موجود در زمینه کسب وکار که از طرف سازمان تامین اجتماعی به وجود می آید در آن بررسی و رفع و رجوع شود و شرایطی فراهم نماییم تا کسب وکارها با سهولت بیشتری در رابطه با سازمان تامین اجتماعی داشته باشند.
هم از حقوق کارگر دفاع می نماییم هم از تسهیل در امر تولید
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در آخر اظهار داشت: در حوزه روابط کار با سامانه هایی که به وجود آورده ایم این وعده را می دهیم که در سال ۱۴۰۰ آنچنان تسهیلی به وجود بیاید که در این عرصه کمترین مشکل کارهای تولیدی بتوانند به کار خودشان ادامه بدهند. البته دفاع و صیانت از حقوق کارگر که ستون فقرات تولید شمرده می شود، یک وظیفه اجتناب ناپذیر است اما در عین حال نحوه اعمال باید به نحوی باشد که واحدهای تولیدی قانون کار را بعنوان یک مانع بر سر راه تولید نبینند و این آن هدفی که است که ما دنبال می نماییم و در یک رفتار سه جانبه گراینه میان تولیدکننده، دولت و کارگر به شکلی عمل نماییم که ضمن صیانت از حقوق کارگران سهولت در امر تولید هم ایجاد شود.
شریعتمداری تاکید کرد: تمام تلاشمان را می نماییم تا دولت با قدرت کامل تا آخرین روز خودش به کارش ادامه دهد.


منبع:

1400/01/05
00:54:54
0.0 / 5
597
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
weby Card

webycard.ir - حق کپی رایت سایت وبی كارت محفوظ است

وبی كارت

معرفی کسب و کار شما در اینترنت