در نیمه دوم سال جاری میلادی؛

بازگشت توازن به بازار نفت شتاب می گیرد

بازگشت توازن به بازار نفت شتاب می گیرد

آژانس بین المللی انرژی اعلام نمود که روند بازگشت باردیگر توازن به بازار تضعیف شده نفت در نیمه دوم سال جاری شتاب می گیرد.


به گزارش وبی کارت به نقل از مؤسسه اطلاعات انرژی آی. سی. آی. اس، آژانس بین المللی انرژی (IEA) اعلام نمود که قیمت نفت خام به بالاترین سطح خود از زمان تضعیف اقتصاد جهانی در سه ماه دوم سال ۲۰۲۰ به دنبال انتشار ویروس همه گیری جهانی کرونا رسیده، با این حال، بازگشت توان بین عرضه و تقاضا همچنان شکننده است.
با وجود اینکه آغاز برنامه های واکسیناسیون در خیلی از کشورها خوش بینی سرمایه گذاران را به دنبال داشته است، خطرهای کاهشی همچنان اقتصاد جهانی را تهدید می کنند، این سرمایه گذاران معتقدند بهبود از نیمه دوم سال ۲۰۲۱ به شکل جدی شروع می شود.
این نهاد اضافه کرد: ازسرگیری قرنطینه های باردیگر، محدودیت های حرکتی شدید و واکسیناسیون به نسبت آهسته در اروپا، بهبود پیشبینی شده را تا نیمه دوم سال جاری به تعویق انداخته است.
این نهاد مستقر در پاریس تلاشهای کشورهای عضو ائتلاف سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش (اوپک پلاس) را در افزایش قیمت های نفت خام مؤثر نامیده است، این در شرایطی است که به اعتقاد این آژانس، تولیدکنندگان نفت در ایالات متحده و کانادا تولید نفت خام خویش را افزایش داده اند و الان خیلی از ضررهای ناشی از همه گیری کرونا را با افزایش تولید جبران می کنند.
تولید بیشتر کشورهای غیر اوپک پلاس می تواند در محدود کردن افزایش قیمت نفت خام تأثیرگذار باشد.
آژانس بین المللی انرژی برآورد تقاضای نفت خام خود در سال ۲۰۲۱ را کمی افزایش داد و اعلام نمود تقاضای نفت خام با افزایش ۲۰۰ هزار بشکه در روز به ۹۶ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه در روز می رسد. این رقم هنوز هم به شدت کمتر از برآورد ۱۰۰ میلیون بشکه در روزی بود که در سال ۲۰۱۹ و پیش ازهمه گیری ویروس کرونا به ثبت رسید.
تقاضای بالاتر به این معنا نیست که این نهاد انتظار رشد تقاضای بیشتری را دارد، این پیشبینی روزانه ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه بیشتر از سال ۲۰۲۰ است، چونکه ذخیره سازی نفت جهانی بالا است و شکنندگی توازن باردیگر این نهاد را تأیید می کند.
این آژانس انتظار دارد که حداقل تا نیمه دوم سال ۲۰۲۱ ذخیره سازی نفت خام قابل توجه باشد و فقط در این صورت است که کشورهای ائتلاف اوپک پلاس تغییر راهبرد خود برای کاهش عرضه و افزایش قیمت ها را در نظر می گیرند.


منبع:

1399/11/25
23:17:30
0.0 / 5
647
تگهای خبر: سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
weby Card

webycard.ir - حق کپی رایت سایت وبی كارت محفوظ است

وبی كارت

معرفی کسب و کار شما در اینترنت