معاون سازمان بنادر:

تعرفه نگهداری كالاهای اساسی در انبارهای بنادر تصاعدی شد

تعرفه نگهداری كالاهای اساسی در انبارهای بنادر تصاعدی شد

وبی کارت: معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی از تصویب نحوه محاسبه پلکانی برای تعرفه خدمات بندری در حوزه کالاهای اساسی آگاهی داد.به گزارش وبی کارت به نقل از وزارت راه و شهرسازی، فرهاد منتصر کوهساری با اشاره به اینکه تعرفه های خدمات بندری در حوزه کالاهای اساسی بر حسب مدت زمان تعریف و مصوب شده است، اظهار نمود: این تعرفه بر حسب مدت زمان ۱۰، ۲۰، ۳۰، ۴۵، ۶۰ روزه و بیشتر محاسبه می شود و به همین دلیل قیمت برای هر دوره زمانی متفاوت می باشد و به صورت تصاعدی افزایش می یابد.
وی افزود: وزارت صنعت، معدن و تجارت باتوجه به جلسات برگزار شده تصمیم گرفت بمنظور مدیریت کاهش قیمت برای کالاهای اساسی، تعرفه خدمات بندری در حوزه کالاهای اساسی را بر حسب پایه ۳۰ روز ثابت نگه دارد، اما به این مسئله توجه نشده بود که هم واردکننده و هم سرمایه گذار، بخش خصوصی است و نباید به شکلی پیش رفت که یکی از آنها لطمه ببیند.
معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی اضافه کرد: زمانی که تعرفه به صورت ۳۰ روزه و ثابت تعریف شد، شاهد کاهش انگیزه وارد کننده برای خروج کالا از بنادر بودیم و ماندگاری کالا در انبارها افزایش یافت و بجای اینکه بندر محل گذر کالا باشد، بندر به محلی برای ماندگاری یا توزیع کالا تبدیل گردد، که این اتفاق نادرست است.
منتصر کوهساری با اشاره به اینکه باید کالای وارد شده در یک مدت زمان مشخص از بنادر بیرون رود و بدین سان بتوانیم کالاهای دیگر را در انبارهای بنادر جایگزین نماییم، بیان کرد: اگر صاحب کالا، کالایش را در بندر نگه دارد، کشتی هایی که پای اسکله قرار دارند یا در لنگرگاه هستند با مشکل دموراژ روبرو شده و خسارت زیادی به کشور بابت پرداخت این هزینه تحمیل می شود.
وی با اعلان اینکه نحوه محاسبه تعرفه خدمات بندری در بخش کالاهای اساسی از وضعیت ثابت به پلکانی تغییر کرده است، اظهار داشت: قبل از این مصوب بود که تعرفه خدمات بندری در حوزه کالاهای اساسی به صورت پایه ثابت ۳۰ روزه باشد؛ یعنی اگر صاحب کالا ۱۰۰ روز نیز کالایش را در بندر نگهداری می کرد، برمبنای پایه یک ماه محاسبه می شد.
معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی افزود: هم اکنون اما تعرفه خدمات بندری در بخش کالاهای اساسی برمبنای کتابچه تعرفه و به صورت پلکانی مصوب شده است و در بازه های زمانی ۱۰، ۲۰، ۳۰، ۴۵، ۶۰ روزه و بیشتر بر حسب میزان تناژ، محاسبه می شود.
به گفته منتصر کوهساری، قبل از این مصوبه، تعرفه ها در حوزه کالاهای اساسی به صورت پلکانی محاسبه می شد اما با گذشت زمان کنسل شد و به حالت پایه ثابت یک ماهه درآمد که مجدداً مصوب شد تا نحوه محاسبه تعرفه خدمات بندری در بخش کالاهای اساسی به صورت پلکانی مدنظر قرار گیرد.
وی با اشاره به اینکه ماندگاری کالا در بنادر، دوره چرخش کالا در انبارها را کاهش داد و این اتفاق زیان بزرگی به سرمایه گذاران بخش خصوصی بود و انگیزه را برای فعالیت آنها در بنادر کشور کم کرد، اظهار نمود: با اصلاح این مصوبه در بخش کالاهای اساسی و نحوه محاسبه تعرفه ها به صورت پلکانی، شاهد ایجاد انگیزه مجدد برای بخش خصوصی و سرمایه گذاران در بنادر خواهیم بود.
معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی با تاکید بر اینکه همه تعرفه های خدمات بندری به صورت پلکانی است، اشاره کرد: از محاسبه پلکانی تعرفه ها در ارتباط با تمامی کالاها مدنظر قرار گرفته بود، اما در حوزه کالاهای اساسی مصوبه ای داشتیم که این نحوه محاسبه را تغییر داد و در نهایت نیز مجدداً مصوب شد تا به حالت اولیه خود بازگردد.


منبع:

1399/11/14
23:59:36
0.0 / 5
839
تگهای خبر: خدمات , سازمان , صنعت , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لینک دوستان وبی كارت
weby Card

webycard.ir - حق کپی رایت سایت وبی كارت محفوظ است

وبی كارت

معرفی کسب و کار شما در اینترنت