رئیس سازمان جهاد كشاورزی آذربایجان شرقی خبر داد؛

تولید 5 میلیون تن محصولات كشاورزی در آذربایجان شرقی

تولید 5 میلیون تن محصولات كشاورزی در آذربایجان شرقی

به گزارش وبی کارت رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی از تولید 5 میلیون تن محصولات کشاورزی در این استان آگاهی داد و اظهار داشت: تولید محصولات کشاورزی در کشور به بیش از 120 میلیون تن رسیده است.به گزارش وبی کارت به نقل از مهر، اکبر فتحی گفت: بخش کشاورزی از اهمیت ویژه ای در اقتصاد کشور برخوردار بوده و حدود ۹۵ درصد نیازهای غذایی مردم را تامین می کند و یکی از بخش های کلیدی محسوب می گردد که بعنوان محور توسعه نیز از آن نام برده شده است. بر این اساس عملکرد آن در زیر بخش های مختلف نظیر زراعت، باغبانی، دامپروری، شیلات و جنگل و مرتع و در رشد و توسعه سایر بخش ها و کل اقتصاد بسیار مورد توجه است.
وی با اعلان اینکه ۲۸ درصد از مساحت ۴۵ هزار و ۴۹۱ کیلومترمربع استان به تولید محصولات زراعی، باغی و دامی اختصاص دارد، اضافه کرد: اراضی زراعی استان شامل یک میلیون و ۲۵۰ هزار هکتار است که از این مقدار ۸۰۰ هزار هکتار به صورت دیم کشت می شود و ۴۰۰ هزار هکتار آن به کشت آبی متعلق می باشد که از این رقم نیز ۱۱۵ هزار هکتار به باغات و مابقی در امر زراعت مورد بهره برداری قرار می گیرد.
وی با اعلان اینکه ۷ میلیون و ۲۷۹ هزار واحد دامی در استان آذربایجان شرقی وجود دارد که اگر به صورت رأس محاسبه شود، ۳.۵ میلیون رأس شامل دام سبک شامل گوسفند، بره، بز و بزغاله بوده و ۵۴۰ هزار رأس دام سنگین شامل گاو و گاومیش است، افزود: ظرفیت تولید محصولات کشاورزی استان در زیربخش های زراعی، باغی و دامی حدود ۵ میلیون تن می باشد که از این مقدار ۳ میلیون تن مربوط به تولیدات زراعی، یک میلیون تن محصولات باغی و یک میلیون تن تولیدات دامی را در بر می گیرد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان با اعلان اینکه مساحت کل مراتع استان بیش از ۲ میلیون و ۴۷۰ هزار هکتار می باشد که این ظرفیت سبب شده تا استان آذربایجان شرقی بعنوان قطب دامپروری در سطح کشور مطرح شود. تولید پنیر لیقوان و فرآوری محصولات لبنی در استان یکی از مهم ترین این ظرفیت ها است اضافه کرد: استان آذربایجان شرقی به لحاظ تولید محصولات راهبردی مانند گندم، جو، دانه های روغنی، سیب زمینی، انواع مختلف میوه همچون سیب و انگور، عسل، حبوبات، شیر، گوشت قرمز و سفید و بذور اصلاحی از جایگاه بالایی در کشور برخوردارست.


منبع:

1399/11/14
12:24:56
0.0 / 5
1012
تگهای خبر: سازمان , هك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
weby Card

webycard.ir - حق کپی رایت سایت وبی كارت محفوظ است

وبی كارت

معرفی کسب و کار شما در اینترنت