شورای هماهنگی بانكها:

مسدودی كارتهای بانكی فاقد كدشهاب فقط برای اتباع افغانستانی نیست

مسدودی كارتهای بانكی فاقد كدشهاب فقط برای اتباع افغانستانی نیست

وبی کارت: شورای هماهنگی بانکها در اطلاعیه ای اصرار کرد مساله مسدودی کارتهای بانک های فاقد کد شهاب درمورد اتباع خارجی، فقط مربوط به اتباع افغانستانی نیست.به گزارش وبی کارت به نقل از مهر، شورای هماهنگی بانک ها درباب کد شهاب اطلاعیه ای صادر و اعلام نمود: در ایام گذشته برخی رسانه های معاند با نادیده گرفتن مقررات شفافیت عملیات بانکی که مستلزم صحت اطلاعات هویتی صاحبان حساب است و هشدارهای مکرر قبلی به صاحبان حساب های مشمول نقص اطلاعات یا اطلاعات ناصحیح، به سیاه نمایی روی آورده و اینگونه القا کرده اند که برخی بانکهای کشور، حساب و کارت بانکی اتباع خارجی را مسدود کرده اند. این سیاه نمایی در حالی صورت می گیرد که رعایت مقررات مذکور نه فقط در ایران بلکه در اغلب کشورهای جهان و نه فقط نسبت به اتباع خارجی بلکه نسبت به کلیه صاحبان حساب های بانکی به دلیلهای مختلف همچون پیش گیری از پولشویی الزامی است. در این خصوص ذکر نکاتی چند برای روشن شدن زوایای موضوع ضرورت دارد:
۱. باتوجه به لزوم شفافیت عملیات مالی و تراکنش های بانکی و رعایت قوانین و مقررات مبارزه با پولشویی، بانک مرکزی از مدت ها پیش، ستاندن اطلاعات هویتی کامل و صحیح برای مشتریان و صاحبان حساب ها و کارت های بانکی را الزامی کرده است.
۲. روش عملیاتی برای احراز اطمینان از کامل و صحیح بودن اطلاعات هویتی هر فرد، ستاندن کد شهاب است که همان شناسه هویت الکترونیکی بانکی است. برای هر مشتری بانکی یک شناسه هویتی منحصر به فرد توسط سامانه نهاب تعریف می شود. کد شهاب رابط اصلی سامانه های بانکی و نهاب بوده و سامانه نهاب بر روی شبکه ملی کشور (NiBN) برای تمامی بانک ها و مؤسسات مالی مجاز قابل استفاده می باشد.
۳. اتباع ایرانی برای ستاندن کد شهاب، به کد ملی و اتباع غیر ایرانی به کد فراگیر که متولی آن وزارت کشور است، نیاز دارند.
۴. از شروع امسال، اقدام و پی گیری های مؤثر و مختلفی توسط بانک مرکزی و شورای هماهنگی بانک ها به عمل آمد تا عزیزان غیرایرانی فاقد کد شهاب بتوانند اطلاعات هویتی خودرا تکمیل و کد شهاب را دریافت نمایند. خوشبختانه بخش بزرگی از اتباع کشورهای همسایه خصوصاً برادران و خواهران افغانستانی توانستند کد شهاب بگیرند و البته برخی از این عزیزان هم ظاهراً به سبب قانونی و رسمی نبودن مهاجرتشان موفق به دریافت کد شهاب نشدند.
۵. در این زمینه چندین بار اطلاع رسانی و به اشکال مختلف، هشدار لازم به تک تک صاحبان این حساب ها داده شد تا اینکه تمامی بانک ها برمبنای بخشنامه بانک مرکزی، از تاریخ ششم بهمن، ارائه خدمات به حساب های فاقد کد شهاب متوقف گردیده است.


منبع:

1399/11/10
14:37:19
0.0 / 5
881
تگهای خبر: الكترونیكی , خدمات , رسانه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
weby Card

webycard.ir - حق کپی رایت سایت وبی كارت محفوظ است

وبی كارت

معرفی کسب و کار شما در اینترنت