ایجاد هرج ومرج و خسارت، به معنای آزادی بیان نیست

ایجاد هرج ومرج و خسارت، به معنای آزادی بیان نیست

یک حقوقدان فضای مجازی اعتقاد دارد آزادی این نیست که فردی با گفتارش هرج و مرج را ترویج دهد یا خسارتی وارد کند و شبکه های اجتماعی مطابق چارچوبی که دارند، اگر محتوایی شبکه یا امنیت ملی کشور تابعشان را به مخاطره بیندازد، این حق را دارند که آن حساب را حذف یا تعلیق کنند.


به گزارش وبی کارت به نقل از ایسنا، توییتر پس از حمله هواداران دوتالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به کنگره در ششم ژانویه، فعالیت او را در توییتر منع کرد. این شرکت یک الگوی رفتاری را مورد سرزنش قرار داد که به صورت مکرر قوانین آنها را نقض کرده بود. فیسبوک و اسنپ چت هم رویه مشابهی را در پیش گرفته و حساب های ترامپ را مسدود کردند. یوتیوب هم دست کم برای یک هفته حساب کاربری ترامپ را به حالت تعلیق درآورد.
در این راستا محمدجعفر نعناکار در گفتگو با ایسنا، با اعلان اینکه در حوزه آزدی بیان یا آزادی تفکر یک اصل وجود دارد و آن این است که شما تا زمانی آزادی دارید که به محدوده آزادی دیگران خدشه وارد نکنید، اظهار داشت: اینکه هر کس در جامعه هر کاری که می خواهد انجام دهد و یا هر ایده ای را مطرح کند، به معنای آزادی بیان نیست. زمانی که تشخیص داده شود فردی با گفتارش تنفرآفرینی می کند، یا هرج و مرج را ترویج می دهد یا خسارتی وارد می کند، آن دیگر آزادی نیست و باید جلویش گرفته شود.
وی افزود: نکته دوم اینکه توییتر و فیسبوک و شبکه های اجتماعی دیگر، امکان دارد فراملیتی باشند، اما توسط بخش خصوصی اداره می گردند. بخش خصوصی بر مبنای قراردادی که با افراد منعقد می کند تا در حیطه پلت فرم فعالیت و محتوایشان را تولید و منتشر کنند، یک سری قواعد و چارچوب دارد. اگر شرکت ببیند که یک بیان در درجه اول به آن شبکه صدمه می رساند و کنترلش را با اختلال مواجه کرده و در درجه دوم این عملکرد امکان دارد امنیت ملی جایی که در آن فعالیت تجاری انجام می دهد به خاطره می اندازد، این حق را دارد که آن حساب را بر مبنای جواز پیمانش، حذف یا تعلیق کند. کما اینکه اگر این کار را هم انجام ندهد، احیانا مقام قضایی ورود کند.
این حقوقدان فضای مجازی با اعلان اینکه شما در هر پلتفرمی فعالیت می کنید، به خصوص پلت فرم های خارجی، تابع دو نوع مقررات هستید، اضافه کرد: یک مقررات آن سرزمین که شرکت در آن واقع شده و دوم مقرراتی که پذیرفتید مطابق آن فعالیت کنید. ازاین رو اینجا دیگر مهم نیست که شما سلبریتی هستید یا مقام رئیس جمهوری آن کشور یا یک فرد عادی، بلکه باید تابع این دو نوع قانون باشید و در غیر این صورت با شما مطابق قوانین برخورد می شود.
نعناکار اشاره کرد: اتفاقات اخیر نشان داد که قدرت پلت فرم خیلی زیاد است، به صورتی که ملاحظه ای ندارد و اگر شما رئیس جمهور هم باشید، به سادگی می تواند شما را تعلیق و حذف کند. همینطور این اتفاق احیانا موجی در جهان ایجاد خواهد نمود برای استقبال از پلت فرم های داخلی. کشورهایی که به دنبال استقلال خودشان هستند باید به سمت و سویی بروند که یک سکوی انتشار محتوای مخصوص خویش را داشته باشند، تا هر زمان که این شبکه های اجتماعی تصمیم گرفتند حساب های کاربران را تعلیق یا حذف نمایند، ارتباطشان حداقل با ملت خودشان حذف نشود و بتوانند پیام هایشان را رد و بدل کنند.
وی پلت فرم های بومی ما همچون پیام رسان ها باآنکه عموما خصوصی هستند، اما یکی از مشکلاتی که عموما برای توسعه آنها وجود دارد این است که حمایت دولتی، پلت فرم را زیر سلطه خود قرار می دهد. دولت اگر می خواهد از بخش خصوصی حمایت کند، به جای اعطای وام، پهنای باند و مرکز ذخیره داده که اطلاعات پلت فرم را به شکلی در اختیار دولت قرار می گذارد، باید به اینها تسهیلات بدهد، همچون معافیت های مالیاتی و بیمه ای به جهت اینکه چارچوب بخش خصوصی متزلزل نشود. در آن صورت جهت استفاده از این پلت فرم ها، اعتماد بیشتری هم بین مردم ایجاد می شود.
منبع:

1399/10/28
15:12:55
0.0 / 5
1403
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
weby Card

webycard.ir - حق کپی رایت سایت وبی كارت محفوظ است

وبی كارت

معرفی کسب و کار شما در اینترنت