در گفت و گو با یك كارشناس بررسی شد

واكنش كاربران ایرانی به كوچ جهانی از واتس اپ

واكنش كاربران ایرانی به كوچ جهانی از واتس اپ

با وجود اینکه واتس اپ اعلام نموده می خواهد اطلاعات کاربرانش را با مجموعه فیسبوک به اشتراک بگذارد، برخی کارشناسان فناوری اطلاعات معتقدند از آنجایی که خیلی از کاربران در ایران به حساسیت داده هایشان واقف نیستند و تلگرام بعنوان اپلیکیشن جایگزین هم در کشور فیلتر است، احیانا تغییری در استفاده از پیام رسان ها در ایران رخ نمی دهد.


به گزارش وبی کارت به نقل از ایسنا، واتس اپ اخیرا از کاربران خواسته با جمع آوری اطلاعاتشان شامل شماره تلفن و مکان توسط فیسبوک و زیرمجموعه های آن موافقت کنند و اگر تا ۸ فوریه با شرایط جدید استفاده از سرویس واتس اپ موافقت نکنند، دسترسی به این اپلیکیشن را از دست خواهند داد. بعضی از فعالان حریم خصوصی در توییتر اقدام واتس اپ که "یا جمع آوری اطلاعاتتان را بپذیرید یا بیرون بروید" را زیر سوال برده و به کاربران پیشنهاد کردند به اپلیکیشن هایی نظیر سیگنال و تلگرام مهاجرت کنند.
در این راستا واتس اپ قوانین خویش را به روز و اعلام نموده که از این به بعد بعنوان عضوی از مجموعه فیسبوک، اطلاعات کاربر را با سایر اپلیکیشن های گروه فیسبوک به اشتراک می گذارد که این فقط به واتس اپ هم خلاصه نمی گردد، بلکه اطلاعات واتس اپ، اینستاگرام و فیسبوک با هم به اشتراک گذاشته می شود و این کل کاربرهای جهان را در برمی گیرد.
کاربر امکان دارد در فیسبوک تصاویری را به صورت عمومی تر با دیگران به اشتراک گذاشته باشد، اما وقتی از یک پیام رسان استفاده می نماید، اطلاعات خصوصی تری در مقایسه با شبکه های اجتماعی دارد و از این به بعد فیسبوک مقرر است به کل اطلاعات واتس اپ دسترسی داشته باشد. واتس اپ به کاربران صفحه ای را نشان داده است که در آن آمده است: این قوانین جدید ماست و جهت استفاده از این اپلیکیشن باید قوانین را تایید کرده و در غیر این صورت، دیگر نمی توانید از این اپلیکیشن استفاده کنید. در این اطلاعیه حتی با ادبیات تندی نوشته شده که اگر این قوانین را نمی پذیرید، می توانید راهنمایی حذف اکانت را بخوانید.

کاربران تاثیرگذاری که از واتس اپ می روند
در این رابطه میلاد نوری - کارشناس فناوری اطلاعات - ضمن اشاره به واکنش ها درباره تصمیم واتس اپ به ایسنا اظهار نمود: این اتفاق سبب شده خیلی از افراد اثرگذار مانند پاول دوروف، مدیر تلگرام و ایلان ماسک، مدیر تسلا درباره این مورد اظهار نظر کنند و کاربران در کل دنیا که برایشان حفاظت از دیتا مهم تر است، عکس العمل نشان دادند و حتی تصویری را در شبکه های اجتماعی منتشر نمودند که در حال حذف واتس اپ هستند. در اپ استور اپل در کشورهای زیادی، روز گذشته پیام رسان سیگنال و تلگرام، در ترندهای اول قرار گرفتند و این نشان داده است کاربران دنیا برایشان مهم می باشد و در حال مهاجرت به اپلیکیشن های دیگر هستند.
نوری تصریح کرد: در سیستم های یادگیری ماشین و هوش مصنوعی و استفاده کلان از دیتا، از اطلاعات ردوبدل شده الگوبرداری می شود. همانطور که وقتی وارد سایتی می شوید، تبلیغات مرتبطی به شما پیشنهاد می شود، چون بر مبنای رفتار شما، محتوا را کدگذاری و الگوی رفتاری بوجود آورده اند؛ ازاین رو اینکه اطلاعات پیام رسان در اختیار فیسبوک قرار گیرد، به این معنا نیست که کلمه به کلمه چت را بخوانند، بلکه به این معناست که رفتار کاربر را تحلیل می کنند و بر اساس آن، یا اتفاقات دنیا را پیشبینی کرده یا استفاده اقتصادی و تبلیغاتی می کنند.
وی ضمن اشاره به ادعای واتس اپ در خصوص کدگذاری دوطرفه پیام ها بیان نمود: اینکه واتس اپ می گوید اطلاعات را دوطرفه کدگذاری می کند، ادعایی است که ثابت نشده است؛ کما اینکه بنیان گذار تلگرام بارها در کانال تلگرامی و توییتر، واتس اپ را به خاطر این مسئله به چالش کشیده است. بنیان گذاران سیگنال هم بارها واتس اپ را به علت این مورد به چالش کشیدند چونکه سورس واتس اپ در اختیار ما نیست و کسی نمی تواند ادعای رمزنگاری پیامها را تایید کند.
این کارشناس فناوری اطلاعات افزود: این در شرایطی است که تلگرام یک پیام رسان اوپن سورس است و کارشناسان فناوری و برنامه نویسان در دنیا می توانند سورس تلگرام را بررسی و این ادعا را راستی آزمایی کنند و این مسئله که این پیام رسان از کدگذاری دوطرفه استفاده می نماید، ثابت شده است. حتی زمانی داعش که می خواست در کشورهای مختلف عملیاتی را انجام دهد، از تلگرام برای پیام رسانی به اعضای خودش استفاده می کرد و بعد از مدتی که استفاده داعش از این پیام رسان زیاد شد، تلگرام همه اکانت ها و کانال هایشان را بست.
نوری با اشاره به اینکه واتس اپ در دنیا بزرگ ترین کاربر را میان پیام رسان ها دارد، اضافه کرد: صرف نظر از اینکه امکان دارد بسیاری از کاربران از واتس اپ ناراضی باشند، این پیام رسان قدمت زیادی دارد، زیرمجموعه برند فیسبوک بوده و تماس صوتی تصویری باکیفیتی داشته که مورد استفاده خیلی از کاربران در دنیاست؛ در حالیکه تلگرام در یک سال قبل تماس صوتی و تصویری را اضافه کرد و برای مردم دنیا خیلی شناخته شده نبوده است. ایران و روسیه و برخی از کشورهای آسیایی از ابتدا از تلگرام استفاده کردند، اما هم اکنون موجی شروع شده که کاربران اروپایی و آمریکایی هم با این پیام رسان آشنا شده اند؛ همانطور که همین حالا هم تلگرام و سیگنال در ترندهای اپ استورهای مختلف بالا آمده است.

نشر اطلاعات برای کاربران ایرانی حساسیت برانگیز نیست
با این اوصاف وضعیت آماری استفاده از واتس اپ در ایران در این شرایط چطور خواهد بود؟ این کارشناس در اینباره اظهار داشت: بعید می دانم در ایران عدد و رقم جابه جاشده قابل توجه باشد. اولا در ایران تلگرام فیلتر است؛ در حالیکه مردم جهان بعنوان یک پیام رسان جدید به سمت تلگرام می روند، در ایران مردم از قبل تلگرام داشتند و فیلترینگ سبب شده مردم کمتر از آن استفاده کنند. شاید همچنان بعضی کاربران در تلگرام باشند، اما کمتر به آن رجوع می کنند.
این کارشناس فناوری اطلاعات افزود: از طرفی در ایران قانون خاصی درباره حفاظت از اطلاعات کاربران وجود ندارد و به مردم هم اطلاع رسانی نشده است. اگر با کاربران ایرانی صحبت کنید که مقرر است اطلاعات خصوصی تان از راه واتس اپ با فیسبوک به اشتراک گذاشته شود، خیلی برایشان حساسیت برانگیز نیست. همانطور که در نشر اطلاعات، زمانی که یک اپراتور هک می شود، فهرست سفرهای کاربران منتشر می شود، سامانه ای هک شده و کدملی و آدرسش فاش می شود، برای کاربر مهم نیست.
منبع:

1399/10/21
21:09:34
0.0 / 5
1405
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
weby Card

webycard.ir - حق کپی رایت سایت وبی كارت محفوظ است

وبی كارت

معرفی کسب و کار شما در اینترنت