معاون مركز ملی فضای مجازی تاكید كرد

خبر جعلی، چالش همه كشورهاست

خبر جعلی، چالش همه كشورهاست

به گزارش وبی کارت به قول معاون اقتصادی و تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی، مبحث اخبار جعلی با عنایت به گسترش وسیع رسانه های مجازی و شبکه های اجتماعی به مساله و چالش مهم برای همه کشورها و کسب و کارها تبدیل گشته و پیشگیری و مقابله با نشر اطلاعات، اخبار و محتوای خلاف واقع، یک نیاز فوری است.


به گزارش وبی کارت به نقل از مرکز ملی فضای مجازی، سید هادی سجادی -معاون اقتصادی و تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی در تشریح مصوبه شصت وهشتمین جلسه شورایعالی فضای مجازی کشور درباره الزامات پیشگیری و مقابله با نشر اطلاعات، اخبار و محتوای خلاف واقع در فضای مجازی، اظهار داشت: منافع اجرای این سند به طیف وسیعی از ذی نفعان از اشخاص گرفته تا صنایع و کسب و کارها می رسد و به شکلی این سند یکی از سندهایی است که پشتیبان خوبی برای در امان ماندن تمامی اقشار جامعه از اخبار و اطلاعات خلاف واقع خواهد بود.
وی ادامه داد: مبحث اخبار جعلی (Fake News) و شکل پیشرفته آنها تحت عنوان جعل عمیق (DeepFakes) با عنایت به گسترش وسیع رسانه های مجازی در دنیا و کانال های خبری به خصوص در پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی که محمل آسان و ارزانی برای تولید و توزیع فراهم نموده اند به مساله و چالش مهم برای همه کشورها و کسب و کارها تبدیل گشته است.
معاون اقتصادی و تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی ضمن اشاره به تعداد کشورهایی که هدف کمپین های هماهنگ اطلاعات و اخبار خلاف واقع، قرارگرفته اند، تصریح کرد: برپایه بررسی صورت گرفته توسط مرکز تحقیقات اینترنت دانشگاه آکسفورد این تعداد از ۲۸ کشور در سال ۲۰۱۷ به ۴۸ کشور در سال ۲۰۱۸ و ۷۰ کشور در سال ۲۰۱۹ رسیده است. اغلب کشورها نسبت به قانون گذاری و تنظیم گری برای مقابله با این روند نگران کننده اقدام نموده و یا در حال اقدام هستند و جرایم در رابطه با این مورد را بسیار تشدید کرده اند.

اقدامات سختگیرانه کشورهای اروپایی
سجادی با بیان اینکه کشورهای اروپایی و پیشرو در فضای مجازی اقدامات سختگیرانه تری را شروع کرده اند که جرایم تعیین شده در این خصوص موید این مورد است، خاطرنشان کرد: آلمان در قانون بهبود تنفیذ قوانین در شبکه‏های اجتماعی، جولای ۲۰۱۷ جریمه تا سقف ۵ میلیون یورو برای افراد حقیقی و ۵۰ میلیون یورو برای افراد حقوقی را در نظر گرفته است.
وی افزود: فرانسه قانون نفرت پراکنی برخط را در جولای ۲۰۱۹ تصویب و شبکه های اجتماعی را اجبار کرده است که محتوای مخرب ظرف مدت ۲۴ ساعت را حذف نمایند و جریمه ۱.۴ میلیون دلاری را در صورت تخطی در نظر گرفته است. همینطور مالزی لایحه ضداخبار جعلی را در آوریل ۲۰۱۸ ارائه کرده که برپایه آن جرم انگاری انتشار یا عدم همکاری در اجرای اقدام مقتضی در مورد اطلاعات و اخبار جعلی انتشار یافته ۱۲۲ هزار دلار جریمه و تا ۶ سال حبس برای متخلف دارد.
دبیر کمسیون عالی تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی ضمن اشاره به قانون حفاظت در مقابل اخبار جعلی و دستکاری آنلاین اطلاعات در سنگاپور که در اکتبر ۲۰۱۹ عملیاتی شده است، اظهار داشت: این قانون رسانه های اجتماعی را به قرار دادن هشدار، حذف یا اصلاح در مورد محتوا و اخبار جعلی بر مبنای دستور مقامات دولتی اجبار کرده و ۷۲۰ هزار دلار جریمه برای شرکت ها و تا ۱۰ سال حبس و ۱۰۰ هزار دلار جریمه برای افراد در موارد نقض قانون و تشخیص صدمه رساندن به منافع ملی در نظر گرفته است.

رویکرد کشورها در مقابل اخبار جعلی و دستکاری آنلاین اطلاعات
سجادی با اشاره به اینکه به صورت کلی چهار رویکرد را کشورها در این حوزه اتخاذ نموده اند، اعلام نمود: رویکرد اول به کارگیری و تکیه بر مقررات موجود در ارتباط با قوانین مدنی، کیفری، اداری و سایر قوانین در ارتباط با تنظیم رسانه ها و قوانین ضدتهمت یا افترا (کانادا، ژاپن، نیکاراگوئه، سوئد و انگلستان)، حتی اگر این قوانین در دوره پیش از اینترنت وضع شده باشند.
وی افزود: رویکرد دوم برای کشورهای (چین، مصر، فرانسه، آلمان، اسرائیل، مالزی و روسیه) است که وضع قانون جدید و متمرکزتری که تحریم هایی را ضد رسانه های اجتماعی که اخبار نادرست را منتشر می کنند، اعمال کرده و معمولاً مجازات جریمه و دستور حذف اطلاعات جعلی را وضع می کند. رویکرد سوم درگیرکردن مراجع انتخاباتی و سکوهای دیجیتال در شناسایی و مسدود کردن اخبار جعلی یا انتشار گسترده اخبار "واقعی" در زمان انتخابات و بعد از آن است که در کشورهای همچون آرژانتین، انگلیس، چین و مالزی اجرا می شود.
وی در تشریح رویکرد چهارم اظهار داشت: آگاهی دادن به شهروندان در مورد خطرات اخبار جعلی (سوئد و کنیا) بخصوص از سنین کودکی و نوجوانی رویکرد چهارم کشورها دراین زمینه است. ما هم همزمان با اقدام دیگر کشورها بررسی در این حوزه را آغاز کردیم که احتیاج به قاعده گذاری و ساماندهی مبحث در کشور با ظهور ویروس کرونا و حجم وسیع اخبار جعلی که در این حوزه در کشور منتشر و باعث تشویش مردم شده، به شدت احساس شده است.

ابلاغ سند مقابله با نشر اطلاعات جعلی
معاون اقتصادی و تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی اعلام نمود: پس از بررسی قوانین و اسناد موجود کشور و هم بررسی اقدامات دیگر کشورها، پیش نویس سند مرتبط تهیه و بعد از دریافت نظر خبرگان این حوزه و هم طرح در کمیسیون عالی تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی، نهایتا متن نهایی برای طرح در صحن شورایعالی ارسال شد که شورا در دو جلسه کاری آنرا مورد بررسی و تصویب قرار داده است.
سجادی در تشریح سند مصوب که بزودی ابلاغ می شود، اظهار نمود: تکالیف درگاه های نشر و هم سکوهای نشر مشخص شده است. این تکالیف مانند فراهم کردن سازوکارهای تعدیل محتوا (Content Moderation) برای اطمینان از جعلی نبودن پیش از انتشار و یا حذف فوری پس از اطلاع یافتن از جعلی بودن توسط مکانیزم هایی که توسط وزارت ارشاد و یا گزارش های دیگر فراهم می شود.
وی ادامه داد: در این سند بین درگاه نشر و سکوی نشر تفکیک قائل شده است. درگاه های نشر محل نهایی نشر محتوا هستند که می توانند در صور مختلف شامل سایت ها، کانال ها، برنامک ها و هر موجودیت فضای مجازی باشند که توسط عموم قابل دسترس هستند. سکوهای نشر زیرساخت هایی هستند که درگاه های نشر روی آنها فعالیت می نمایند و البته وظایف و مسئولیت های آنها متفاوت می باشد.
دبیر کمیسیون عالی تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی تصریح کرد: در یکی از مواد تصویبی مقرر شد قوه قضاییه با همکاری دستگاه ها نسبت به عرضه لایحه قضایی ظرف سه ماه اقدام نماید که در آن متناسب سازی مجازات ها با عنایت به قوانین موجود صورت پذیرد و همچنین مسئولیت صاحبان درگاه ها و سکوها و هم اشخاص منتشرکننده اخبار، اطلاعات و محتوای خلاف واقع از یکدیگر تفکیک شوند.
سجادی اظهار داشت: همچنین چند مورد دیگر مانند تبیین صلاحیت محاکم جمهوری اسلامی در مورد درگاه ها و سکوهای نشر خارجی در نظر گرفته شده است. در بخش دیگری وزارت ارشاد موظف شد ظرف مدت سه ماه مجموعه ای از اقدامات ضروری مانند طراحی و پیاده سازی سازوکارهای جامع رصد و راستی آزمایی(Fact Checking) و ایجاد سکوی مرجع برای اعلان جعلی بودن را انجام دهد.

آگاهی از جعلی بودن اخبار از راه کانال ها و گروه ها
وی ضمن اشاره به بعضی کشورها مانند چین که همه مردم از راه اپ های نصب شده روی گوشیهای هوشمند بالافاصله از جعلی بودن اخبار آگاه می شوند، خاطرنشان کرد: درکشور ما تعدادی کانال و گروه که به صورت خودجوش بوجود آمده اند وجود دارند که در این حوزه اطلاع رسانی می کنند که خیلی هم خوب این کار را با توضیح دقیق انجام می دهند ولی فراگیر نیستند و حداکثر اعضای آنها در حد ۲۰ هزار عضو است.
معاون اقتصادی و تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی افزود: برهمین اساس از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواسته شده تا در این حوزه به صورت ملی سازوکار لازم را فراهم آورد و به محض آگاه شدن از یک مطلب جعلی همه رسانه ها با رجوع به آن تکذیبیه و توضیح مرتبط را دریافت نمایند که البته می تواند با رجوع برخط عموم به سایت مربوطه و یا برنامک تولیدشده یا عرضه وب سرویس به رسانه ها باشد.
سجادی اضافه کرد: همچنین بحث تدوین و پیاده سازی نظام اعتبارسنجی و رتبه بندی درگاه ها و سکوها در این حوزه که میزان موفقیت و تلاش آنها را با شاخصهای دقیق سنجش می کند و گزارش های این زمینه را در فواصل زمانی سه ماهه برای عموم منتشر می کند، جزو وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد است. چندین مورد دیگر هم جزو تکالیف وزارت ارشاد است که بعد از ابلاغ منتشر می شود. اعطای نشان کیفیت نشر و یا تدوین مقررات اخلاق حرفه ای، ارتقای سواد فضای مجازی برای اجتناب از نشر و توزیع اخبار خلاف واقع و از این قبیل موارد هستند.
وی درمورد تکالیف صدا و سیما در این سند تصریح کرد: در زمینه اقدام میدانی برای تهیه گزارش از مواردی از اخبار جعلی که باعث نگرانی وسیع در جامعه بشود و یا نتایج ملی و منطقه ای داشته باشد برای سازمان صدا و سیما تکالیفی در نظر گرفته شده است. این در شرایطی است که صدا و سیما در بخش هایی از فعالیتهای وزارت فرهنگ و ارشاد هم همکاری دارد.
معاون اقتصادی و تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی اظهار نمود: برای مواردی که باعث لطمه به اشخاص در سکوها و درگاه های نشر خارجی خبری جعلی منتشر شود برای سایر دستگاه ها مانند وزارت امور خارجه و دادستانی کل کشور هم تکالیفی در نظر گرفته شده است. در مجموع تلاش شده است در یک بسته منسجمی مجموعه اقداماتی که توسط دستگاههای مختلف اجرا می شود تعیین شود و زمینه مقابله با اخبار جعلی به صورت نظام مند و با در نظر گرفتن مسئولیت ها و پاسخگویی ها فراهم گردد.
سجادی ابراز امیدواری کرد تا با اجرای این سند بخشی از دغدغه های در رابطه با ناهنجاری های فضای مجازی که مبتلا به همه کشورها همچون کشور ما است کم شود.1399/10/21
14:11:20
0.0 / 5
1580
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
weby Card

webycard.ir - حق کپی رایت سایت وبی كارت محفوظ است

وبی كارت

معرفی کسب و کار شما در اینترنت