وزیر ارتباطات:

توسعه ارتباطات روستایی سیستان و بلوچستان نمونه محرومیت زدایی است

توسعه ارتباطات روستایی سیستان و بلوچستان نمونه محرومیت زدایی است

سیستان و بلوچستان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از مدیران دستگاههای اجرایی سیستان و بلوچستان خواست پروژه توسعه ارتباطات روستایی استان را یک «سوپر پروژه» بعنوان نمونه ای از محرومیت زدایی این استان ببینند.


به گزارش وبی کارت به نقل از ایسنا، محمدجواد آذری جهرمی در نهمین روز سفر ۱۰ روزه خود به سیستان و بلوچستان در جلسه هماهنگی بین دستگاهی با حضور احمدعلی موهبتی استاندار این استان، مدیران اجرایی و نمایندگان اپراتورها اظهار نمود: در این استان ۳۴۴۲ روستای بالای ۲۰ خانوار داریم که ۷۳ درصد به نحوی به شبکه ارتباطی متصل هستند و حدود ۲۷ درصد روستاهای منطقه متصل نیستند.
وی ضمن اشاره به اینکه برپایه آمار وزارت آموزش و پرورش، چیزی حدود ۱۰۰ هزار نفر از دانش آموزان سیستان و بلوچستان به علت نداشتن دسترسی به شبکه ارتباطی محروم از تحصیل هستند اضافه کرد: این تعداد ۱۲.۵ درصد آمار دانش آموزان این استان شامل می شود که به هیج وجه قابل قبول نیست، این در حالیست که در روستاهای استان خانه های بهداشتی هستند که به شبکه های ارتباطی متصل نیستند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: برای محرومیت زدایی حوزه ارتباطات سیستان و بلوچستان طی ۹ روز، برنامه عملیاتی را استخراج کردیم، برپایه این برنامه یک خط قرمز برای تکمیل و نهایی کردن پروژه تعیین شد که این خط قرمز آخر اردیبهشت است.
وی با اشاره به اینکه ما متعهد به دسترسی تمامی روستاهای بالای ۲۰ خانوار استان تا آخر اردیبهشت هستیم بیان نمود: برنامه عملیاتی خودمان را در سه فاز لحاظ کرده ایم، فاز یک و ۲ خیلی احتیاج به هماهنگی های بین دستگاهی ندارد.
جهرمی اضافه کرد: در فاز یک ۲۹۴ روستا و در فاز دوم ۳۸۵ روستا متصل خواهند شد اما تحقق فاز سه که قرار بوده ۸۰۸ روستا متصل شوند نیازمند همکاری ها و هماهنگی های بین دستگاهی است.
آذری جهرمی ضمن اشاره به اینکه برای ساخت سایت های جدید به صورت مثال نیازمند زمین هستیم که باید سازمان محیط زیست یا منابع طبیعی مجوزهای لازم را صادر کنند اضافه کرد: برای دسترسی به این مناطق هم نیازمند جاده هستیم که باید اداره راهداری وارد عمل شود و یا برای فعال شدن این سایت ها نیازمند برق هستیم که باید اداره برق همکاری کند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد: از طرفی در بعضی شهرهای سیستان و بلوچستان هم برای ساخت سایت های جدید و تقویت پوشش ارتباطی با کاهش سرعت روبرو شده ایم که دلیلش هم معطل ماندن صدور مجوزها در شهرداری هاست.
وی تصریح کرد: ازاین رو به جهت اینکه بتوانیم تمامی روستاهای سیستان و بلوچستان را تا زمان تعیین شده به شبکه ارتباطی متصل نماییم نیازمند یک همت و هماهنگی ها همه جانبه و کار جمعی هستیم.
آذری جهرمی افزود: زمان آخر فاز دوم پروژه ۲۰ اسفند بوده و از این تاریخ باید خروجی های فاز سه آماده شود به این معنا که باید جلسات هماهنگی بین دستگاهی را از همین فردا آغاز نماییم.
وی ضمن اشاره به اینکه خروجی پروژه ما روستاهای متصل هستند؛ زمانی که مردم بتوانند سرویس دریافت نمایند خاطرنشان کرد: اگر این پروژه با هماهنگی های بین دستگاهی موفق شود می توانیم آنرا نمونه ای برای محرومیت زدایی در سایر حوزه ها در نظر بگیریم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه خطاب به مدیران سیستان و بلوچستان اظهار داشت: من از همه دوستان و مدیران استانی از صمیم قلب می خواهم که این پروژه را پروژه خودشان بدانند و احساس کنند تک تک بچه هایی که در این روستاها ساکن و از دسترسی به شبکه ارتباطی محروم هستند را بچه های خودشان تلقی کنند.
وی با اشاره به اینکه اگر این پروژه تکمیل شود تمام دستگاههای سیستان و بلوچستان از مواهب آن برخوردار می شوند اضافه کرد: اگر پوشش جاده ای ۸۰۰ کیلومتری تکمیل شود اورژانس، راهداری، نیروی انتظامی کارشان راحت می شود و شاخصهای کل استان بالا می رود.
آذری جهرمی افزود: اگر شبکه ارتباطات تکمیل شود شرایط برای اداره آب، برق و گاز برای تکمیل زیرساخت های خودشان تسهیل می شود، ازاین رو از ثمرات این پروژه همه دستگاههای سیستان و بلوچستان بهره مند خواهند شد.
وی اظهار داشت: فردا که ما سیستان و بلوچستان را ترک می نماییم کار را به یکی از معاون های خودمان تحویل می دهیم و تا آخر پروژه هر هفته یکی از معاونان وزارت ارتباطات در استان حضور خواهد داشت تا کار به نحو مطلوب به سرانجام برسد.
در ادامه این نشست نماینده اپراتورها نیازهای خود از دستگاههای اجرایی را مطرح نمودند و ضمن توافق برای تشکیل کارگروهای هماهنگی بین دستگاه ها، مدیران اجرایی سیستان و بلوچستان برای تسهیل پروژه محرومیت زدایی ارتباطات استان، قول مساعد همکاری را دادند.
منبع:

1399/10/16
11:45:09
0.0 / 5
694
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
weby Card

webycard.ir - حق کپی رایت سایت وبی كارت محفوظ است

وبی كارت

معرفی کسب و کار شما در اینترنت