شكایت ایالت های آمریكا از همدستی گوگل و فیسبوك برای دور زدن قانون

شكایت ایالت های آمریكا از همدستی گوگل و فیسبوك برای دور زدن قانون

وبی کارت: تگزاس و 9 ایالت دیگر آمریکا در شکایتی فیسبوک و گوگل را که بزرگترین بازیگران بازار تبلیغات آنلاین هستند، متهم کرده اند از مجموعه قراردادهایی برای تحکیم غیرقانونی قدرت بازارشان بهره برده اند.به گزارش وبی کارت به نقل از ایسنا، گوگل و فیسبوک در فروش تبلیغات آنلاین رقابت شدیدی دارند و به اتفاق همدیگر بیش از نیمی از بازار جهانی را در اختیار دارند. در شکایت این ایالتها آمده است: این دو شرکت در سال ۲۰۱۸ با قراردادی علنی موافقت کردند که برمبنای آن به مشتریان تبلیغات کننده فیسبوک گزینه قراردادن تبلیغات در شبکه شرکای ناشر گوگل فراهم می شد. مدیران در رده های بالای دو شرکت این قرارداد را امضا کرده بودند. بعنوان مثال یک وبلاگ اسنیکر که از نرم افزار گوگل برای فروش تبلیغات استفاده می کرد، می توانست از کفش فروشی که تبلیغات در فیسبوک خریداری نموده بود، درآمدزایی کند.

به گفته یک منبع آگاه، گوگل در پروژه ای داخلی که "جِدای" نام گرفته بود، با سایر شرکتهای تبلیغاتی در امتداد کوشش برای حفظ سهم بازارش به توافقهای همکاری مشابهی رسیده بود.

طبق شکایت ایالتهای آمریکایی، اما آنچه که علنا اعلام نشد این بود که گوگل به فیسبوک امتیاز ترجیحی داد و فیسبوک موافقت نمود از پشتیبانی از نرم افزار رقیب که ناشران برای مقابله با قدرت بازار گوگل طراحی نموده بودند، دست بردارد. فیسبوک در قبال عدم پشتیبانی از نرم افزار رقیب گوگل، از مزایای مختلفی شامل دسترسی به دیتای گوگل و استثناهایی مانند امکان گرفتن تبلیغات بیشتر نسبت به مشتریان سایر شرکای گوگل بهره مند شد.

سخنگوی گوگل اتهامات ایالتها درباره همدستی میان گوگل و فیسبوک را نادرست توصیف و اعلام نمود فیسبوک دیتای خاصی دریافت نکرده است.

در این شکایت همین طور گوگل و فیسبوک به تبانی در قیمت گذاری تبلیغات متهم شده اند و باتوجه به گستردگی و وسعت ماهیت همکاری میان دو شرکت، گوگل و فیسبوک کاملا آگاه بوده اند که توافقشان ممکنست موجب نقض قوانین ضدانحصارطلبی شود.

شش منبع مطلع اعلام کردند وزارت دادگستری آمریکا هم در امتداد تحقیقات ضدانحصارطلبی درباره گوگل، سرگرم تحقیق درباره توافق میان این دو شرکت است اما وزارت دادگستری که در اکتبر از گوگل شکایت نمود، هنوز اتهامات مربوط به توافق سال ۲۰۱۸ میان گوگل و فیسبوک را مطرح نکرده است.

در پرونده شکایت تگزاس این ایالتها از گوگل خواهان جبران خسارت و اصلاحات ساختاری شدند که معمولا به مفهوم وادار کردن یک شرکت به فروش قسمتی از داراییهایش است.

بر اساس گزارش رویترز، شکایت تگزاس دومین شکایت بزرگ رگولاتورها مقابل گوگل و چهارمین شکایت فدرال و ایالتی است که هدفشان کنترل رفتار غولهای فناوری است که در دو دهه گذشته قدرت قابل توجهی بدست آورده اند.

منبع:

1399/09/28
15:41:53
5.0 / 5
1116
تگهای خبر: آنلاین , تبلیغات , طراحی , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
weby Card

webycard.ir - حق کپی رایت سایت وبی كارت محفوظ است

وبی كارت

معرفی کسب و کار شما در اینترنت