لزوم ایجاد سكوهای بزرگ آموزشی اقتصادی در كشور

لزوم ایجاد سكوهای بزرگ آموزشی اقتصادی در كشور

وبی كارت: دبیر شورای عالی فضای مجازی كشور بر اهمیت ایجاد سكوهای بزرگ آموزشی كه پیشران اقتصاد دیجیتالی در كشور باشند تاكید نمود.


به گزارش وبی کارت به نقل از مرکز ملی فضای مجازی، سید ابوالحسن فیروزآبادی –رئیس مرکز ملی فضای مجازی کشور- در دیدار با محمدمهدی طهرانچی -رئیس دانشگاه آزاد اسلامی- ضمن بحث درباب سیستم آموزش مجازی دانشگاه های کشور با بررسی میزان یکپارچگی سیستم آموزش آنلاین اظهار داشت: آموزش کشور به یک سکو (پلتفرم) بزرگ و یا چند سکوی توانمند نیاز دارد تا تمام ظرفیت های آموزش های خصوصی و دولتی در کشور بر روی آنها شکل بگیرند.
وی با اعلان اینکه در کنار قانون گذاری، ممیزی و ارزیابی سکوهای بخش خصوصی باید به آنها آزادی عمل داده شود تا بتوانند بازارسازی کرده و انگیزه پیشرفت و توسعه داشته باشند، اضافه کرد: خوشبختانه پروژه سامانه شاد که با وزارت آموزش و پرورش راه اندازی شده به خوبی در حال پیشرفت است و نمونه خوبی در ایجاد سکوهای آموزشی درکشور خواهد بود.
دبیر شورای عالی فضای مجازی اشاره کرد: باید در آینده این سکوها تبدیل به یک اکوسیستم شده و حوزه های پژوهش، اشتغال و خدمات اجتماعی را نیز پوشش دهد، بدین معنا که در این سکوی آموزشی علاوه بر پرونده آموزشی دانشجو، میزان سنجش استعداد و فرصت شغلی مناسب در داخل وخارج از کشور برای آن تضمین و پیشنهاد شود.
فیروزآبادی با اشاره به این که دانشگاه ها با خلاء دروس جدید و مباحث چند رشته ای مواجهند، اشاره کرد: کشور در حوزه فضای مجازی با نوعی تاخر سوادی نخبگی که فراتر از سواد فضای مجازی است روبروست که درک مناسبی از اقتصاد و فرهنگ و نگاه جامع فلسفی و نظری در این عرصه وجود ندارد و این کمبود در کنار فقدان توجه و تمرکز کافی بر دروس و پژوهش های تخصصی حوزه هایی همچون هوش مصنوعی، پردازش کوانتومی و نانو الکترونیک احساس می شود.
وی با اشاره به اینکه با توسعه فضای مجازی نوع جدیدی از حکمرانی در حال شکل گیری است، اشاره کرد: حاکمیت دولت ها و حکومت ها همچون گذشته نخواهد بود بدین سبب نیاز است تا هر چه سریعتر در حوزه های رسانه، آموزش و پولی و بانکی فعالیت نماییم تا در آینده ای نه چندان دور نظام جهانی و اکوسیستم جهانی در حکمرانی داخلی ما نتواند مداخله کند.

دانشگاه ها می توانند پیشران اقتصاد دیجیتالی شوند
رئیس مرکز ملی فضای مجازی با تاکید براین که دراین اکوسیستم جدید جهانی بخش خصوصی نقش بیشتری یافته است، اضافه کرد: در کشور باتوجه به نبود بخش خصوصی قدرتمند دانشگاه ها می توانند این خلاء را پر کرده و پیشران اقتصاد دیجیتالی شوند.
فیروزآبادی با اشاره به نقش مهم نهادهای پرقدرت دانش بنیان در نظام حکمرانی جهانی اظهار داشت: بخش خصوصی در دنیا مقررات گذاری و شاخص گذاری در غالب حوزه های تکنولوژی، علم، اقتصاد و بازار را برعهده دارد اما در ایران هنوز فقط بر سازمان های دولتی تکیه شده است که این مهم می تواند توسط موسسات علمی بزرگ به وجود آمده و این موسسات از آموزش صرف خارج شده و تبدیل به موسسه های فعال در حوزه های آموزشی اقتصادی و استانداردسازی شوند.
به گزارش وبی کارت به نقل از ایسنا، پیش تر در ساختار دولت - ملت حوزه قضایی در مرزهای جغرافیایی کشورها تعریف می شد، اما امروز با گسترش فضای مجازی و تسری آن بر تمامی ابعاد زندگی بشر مرزهای جغرافیایی معنای سابق را ندارد و در هر سکو (پلتفرم شبکه های اجتماعی، خدمات) مرز تعریف متفاوتی دارد، بدین سبب باید حوزه قضایی و چگونگی اعمال اراده در فضای جدید بازتعریف شود.
قبل از این سید ابوالحسن فیروزآبادی با اعلان اینکه شبکه ملی اطلاعات، شبکه ی شبکه هاست، گفته بود: این شبکه های گوناگون می توانند داخلی باشند یا خارجی و قرار بر قطع هیچ شبکه یا پلت فرم خارجی نیست، مگر اینکه آن پلت فرم از قوانین ایران تبعیت نکند و اثرات امنیتی مخرب وسیعی داشته باشد که قانون حکم می کند اقدامات قانونی به عمل بیاید.1399/08/29
21:17:08
5.0 / 5
1229
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
weby Card

webycard.ir - حق کپی رایت سایت وبی كارت محفوظ است

وبی كارت

معرفی کسب و کار شما در اینترنت