باران به داد جنگل توسكستان رسید

باران به داد جنگل توسكستان رسید

به گزارش وبی كارت یك مقام مسئول اظهار داشت: اطفای آتش سوزی در جنگل توسكستان گرگان با آمدن باران حدودا تثبیت شد.


به گزارش وبی کارت به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با بیان این مطلب به خبرنگار ما اظهار داشت: با آغاز آتش سوزی در جنگل های توسکستان در استان گلستان بلافاصله نیروهای یگان حفاظت این سازمان، داوطلبان مردمی، نیروهای نظامی و انتظامی و نیروهای سازمان هلال احمر برای عملیات اطفا به این منطقه اعزام شدند.
سرهنگ علی عباس نژاد اضافه کرد: با عنایت به این که مناطق درگیر آتش سوزی در جنگل توسکستان عمدتاً صخره ای و صعب العبور بودند برای اطفای هوایی و استفاده از آب پاش با هماهنگی هایی که انجام دادیم دو بالگرد به منطقه اعزام شد که در نهایت دو شب پیش با آمدن باران، آتش سوزی تقریباً مهار گشت.
وی با بیان اینکه امروز صبح، پایش و کنترل نهایی موقعیت در این حوزه جنگلی توسط نیروهای یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری انجام شد، عنوان کرد: نواحی جنگلی توسکستان که گرفتار آتش سوزی شده صخره ای و تقریباً غیر قابل تردد است و بدین جهت آزار سطحی به این جنگل وارد شده است.
سرهنگ عباس نژاد ابراز امیدواری کرد با تلاش سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری و با شروع فصل بهار این منطقه جنگلی احیا شود.
وی اظهار داشت: معمولاً جنگل هایی که در اثر آتش سوزی کاملاً از بین می روند دارای درختان سوزنی برگ هستند، اما در جنگل هایی که درختان پهن برگ دارند مانند جنگل توسکستان، برگ ها و شاخه های خشک بر اثر آتش از بین می روند و تاج درختان کمتر لطمه می بیند.
فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور درباره علت این آتش سوزی به عوامل انسانی اشاره نمود و اذعان داشت: امسال میزان آتش سوزی در عرصه های منابع طبیعی کشور بیشتر از سال قبل بوده و ۹۵ تا ۹۷ درصد این آتش سوزی ها به عامل انسانی مربوط می شود.
وی افزود: متأسفانه هموطنانی که به عرصه های جنگلی می روند آتش روشن می کنند و یا اشیای منعکس کننده نور را در این محیط ها رها کرده و این اشیا در فصل خشکیدگی شاخه ها و برگ های درختان و علف های زیرآشکوب جنگل ها گرفتار آتش سوزی می شوند و با اندک وزش باد، آتش سوزی توسعه پیدا می کند که در این حالت، کنترل آن از دست ما خارج می شود.
سرهنگ عباس نژاد از مردم خواست هنگام مراجعه به عرصه های طبیعی با رعایت دقیق موارد و نکات ایمنی در حفاظت از این مناطق تلاش کنند.
وی درباری میزان خسارت به جنگل توسکستان بر اثر آتش سوزی اظهار داشت: هنوز ارزیابی های اقتصادی درباره خسارات به این منطقه صورت نگرفته و این موضوعی است که توسط کارشناسان صورت خواهد گرفت.
عباس نژاد ضمن اشاره به این که امسال آتش سوزی ها بیشتر در عرصه های مرتعی کشور رخ داده است، عنوان کرد: در مناطق مرتعی ۳۰ تا ۴۰ درصد آتش سوزی ها افزایش داشته است.


منبع:

1399/08/19
15:21:24
5.0 / 5
1180
تگهای خبر: سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
weby Card

webycard.ir - حق کپی رایت سایت وبی كارت محفوظ است

وبی كارت

معرفی کسب و کار شما در اینترنت