گزارش مهر؛

معادن كرمان در خدمت صنایع اصفهان

معادن كرمان در خدمت صنایع اصفهان

به گزارش وبی كارت ذخایر گسترده معادن سنگ های تزئینی كرمان یكی از مهمترین منابع اقتصاد غیرنفتی به حساب می آید اما عدم پشتیبانی از صنعتگران سبب شده كه چرخ این صنعت در كرمان نچرخد.خبرگزاری مهر – گروه استان ها: استان کرمان را بهشت معادن ایران می گویند، همچون داشته های معدنی کرمان می توان به وجود صدها معدن سنگ های تزئینی اشاره نمود، هر گوشه ای از استان می توان نشان زخم خورده از برداشت سنگ های تزئینی بر کوه های را مشاهده کرد اما سوال اینجاست آیا به همان اندازه که از منابع استان برداشت می شود و محیط زیست آسیب می بیند سود هم عاید استان می شود؟
حداقل در بخش سنگ های تزئینی و ساختمانی باتوجه به پویایی همیشگی بخش ساخت و ساز مسکن می توان با اتکا بر قانون عرضه و تقاضا بازار سنگ های معدنی را رونق داد اما وضعیت در کرمان بسیار بغرنج است و تنها عامل بروز این وضعیت عدم مدیریت و همگام نشدن با فناوری روز در بخش فرآوری و برداشت است.
استفاده از تکنولوژی های قدیمی برای برداشت سنگ از یک سو و عدم وجود کارخانه های فرآوری از طرف دیگر باعث شده سنگ های کرمان پس از برداشت برای فرآوری به اصفهان و استان های دیگر همچون تهران ارسال شود
سالانه ۸۰۰ هزار تن سنگ استخراج می شود، کافیست سری به معادن کرمان بزنید، استفاده از تکنولوژی های قدیمی برای برداشت سنگ از یک سو و عدم وجود کارخانه های فرآوری از طرف دیگر باعث شده سنگ های کرمان پس از برداشت برای فرآوری به اصفهان و استان های دیگر همچون تهران ارسال شود و پس از تراش با چندین برابر قیمت به بازار منتقل می شود.
اگر به پروژه های بزرگ ساخت و ساز استان هم سر بزنید در بازار کرمان خبری از سنگ های مرغوب استان نیست و سازندگان از سنگ های تزئینی سایر استان ها استفاده می نمایند و نتیجه همه این مشکلات تعطیلی و رکود در معادن شده است.
فن آوری استخراج و فرآوری قدیمی است
تعطیلی بعضی از معادن و بیکار شدن و کارگران و تعدیل نیرو و دپو شدن سنگ های معدن حالا به مشکل اصلی سرمایه گذاران در این بخش تبدیل گشته است اما مهمترین مانع فعال شدن این معادن عدم وجود فن آوری در کارگاه های سنگ تراشی است.
به طوری که از ۲۲ مرکز فرآوری موجود در کرمان به سبب استفاده از روش های سنتی و قدیمی ۲۲ مرکز بسته شده اند و معدن کاران هم برای تراش سنگ ها آنها را به اصفهان می فرستند.
این در حالیست که بعد از فرآوری سنگ های معدنی در کرمان که اکثراً از مناطق محروم برداشت می شود این سنگ ها صادر می شوند که مقصد خیلی از آنها کشورهای حاشیه خلیج فارس می باشد اما خبری از آنها در ساختمان های شهر کرمان نیست بنا بر این مردم با صرف هزینه های هنگفت سنگ های ساختمانی را از استان های دیگر تهیه می کنند.
کارخانه های سنتی فرآوری‬ پاسخگوی نیاز استان نیستند
رئیس انجمن سنگ کرمان در این خصوص می گوید: استان کرمان دارای ظرفیت عظیم اقتصادی در زمینه سنگ های تزئینی است و با توجه به این که ساخت و ساز در کشورهای همسایه رونق و کیفیت بالایی که سنگ کرمان دارد می توان زمینه را برای ارزآوری غیر نفتی فراهم آورد.
عزیززاده می گوید: سنتی بودن کارخانه های سنگ تراشی و فرآوری در کرمان یکی از مهمترین مشکلات است چونکه یک کارخانه سنتی در بهترین حالت ۵ هزار تن سنگ فرآوری می کنند.
وی اظهار داشت: معدنکاری با همان سیستم قدیمی در حال انجام می باشد و هزینه های تولید و برداشت سنگ های تزئینی از هزینه های فروش بالاتر می شود و همین مسئله باعث می شود معادن با مشکل جدی مواجه شوند.
معدنکاری با همان سیستم قدیمی در حال انجام می باشد و هزینه های تولید و برداشت سنگ های تزئینی از هزینه های فروش بالاتر می شود و همین مسئله باعث می شود معادن با مشکل جدی مواجه شوند
وی همینطور از عدم وجود بازار برای سنگ های تولیدی در کرمان هم انتقاد نمود و اظهار داشت: پروژه های سنگین عمرانی ۹۰ درصد سنگ مورد نیاز را از تهران خریداری می کنند.
علی محمدی یکی از فعالان سنگ تزئینی در کرمان می گوید: مشکلات سنگ تزئینی در استان کرمان که از مهمترین ذخیره گاه های این سنگ بشمار می رود کیفیت سنگ نیست چونکه بهترین نوع سنگ تزئینی به خصوص سنگ مرمر در کرمان برداشت می شود و وجود دارد اما طی سال های اخیر هیچ سرمایه گذاری مناسبی جهت استفاده از تکنولوژی های روز دنیا انجام نشده است بنا بر این هم در بخش برداشت سنگ ها و هم فرآوری باید هزینه های بسیار سنگینی صورت گیرد.
پای تولید لنگ می زند
وی اظهار داشت: به سبب این هزینه ها قیمت تمام شده تولید افزایش می یابد و همین مساله صنعت سنگ های تزئینی را در رکود فرو برده است و مشکلات زیادی برای فعالان این بخش به وجود آمده بطوریکه مشتری برای سنگ ها در کرمان وجود ندارد چون در سایر استان ها برداشت با قیمت کمتر انجام می شود. به سبب کرونا صادرات هم مختل شده و سنگ کرمان که صادرات محور بوده بدون مشتری مانده است.
وی افزود: هزینه فرآوری در واحدهای سنتی کرمان به حدی بالاست که اگر سنگ را به اصفهان بفرستیم و پس از تراش صادر نماییم با قیمت حمل و نقل از هزینه تولید در کرمان کمتر می شود.
سنگ کرمان در خرده فروشی های شهر نیست
یکی دیگر از فعالان سنگ تزئینی هم در گزارش وبی کارت به نقل از مهر اظهارداشت: در میان مردم شهر کرمان سنگ های تزئینی استان های دیگر، شهرت بیشتری دارد و بازاریابی مطلوبی برای سنگ های کرمان انجام نشده است.
وی اظهار داشت: اگر سری به خرده فروشی های کرمان هم بزنید سنگ کرمان را پیدا نمی کنید و برندهای مختلف دیگر را می بینید که با قیمتهای هنگفن به فروش می رسد و مردم هم خریداری می کنند.
وی اضافه کرد: برای رهایی از این وضعیت باید کرمان به سمت مدرنیزه کردن در بخش استخراج و فرآوری و بازاریابی پیش برود و معادن را از وضعیت رکود فعلی نجات دهد.
وی با اشاره به کرونا هم اظهار داشت: پس از شیوع ویروس کرونا ساخت و ساز در داخل کشور هم گرفتار وقفه شد و صادرات هم مختل شده است بنا بر این تقاضا از سطح پیش از شیوع ویروس کرونا در کرمان کمتر شده است.
به سادگی می توان از بازار ساخت و ساز به خصوص در قطر باتوجه به برگزاری جام جهانی فوتبال در این کشور بهره برد اما این بازار به جای اینکه دست ایران باشد دست کشورهایی است که هزاران کیلومتر از قطر دور هستند
حسن ابراهیمی دیگر فعال بخش صادرات سنگ های تزئینی اظهار داشت: نزدیک بودن کرمان به کشورهای عربی فرصتی بسیار عالی برای فروش سنگ های تزئینی به وجود آورده است در گذشته هم چندین گروه تجاری از کشورهای مختلف به خصوص قطر به کرمان سفر کردند و با تأیید کیفیت سنگ های کرمان خواهان واردات سنگ های تزئینی از کرمان شدند.
وی با اشاره به اینکه ساخت و ساز در کشورهای عربی بسیار بالاست و سنگ ها را گاه با بهره گیری از هواپیما از آمریکای شمالی و جنوبی به این کشورهای منتقل می کنند اظهار داشت: به آسانی می توان از بازار ساخت و ساز به خصوص در قطر باتوجه به برگزاری جام جهانی فوتبال در این کشور بهره برد اما این بازار به جای اینکه دست ایران باشد دست کشورهایی است که هزاران کیلومتر از قطر دور هستند!
با توجه به ظرفیت های هنگفت موجود در استان کرمان بنظر می رسد باید هر چه زودتر فکری به حال صنعت سنگ های تزئینی شود در غیر این صورت خیلی از معدنکاران گرفتار ورشکستگی خواهند شد و فرصت های شغلی هزاران کارگر از دست می رود.

1399/08/03
20:57:06
5.0 / 5
1487
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
weby Card

webycard.ir - حق کپی رایت سایت وبی كارت محفوظ است

وبی كارت

معرفی کسب و کار شما در اینترنت