شناسایی باج افزاری كه از دكمه صفحه اصلی گوشی سوء استفاده می نماید

شناسایی باج افزاری كه از دكمه صفحه اصلی گوشی سوء استفاده می نماید

به گزارش وبی كارت باج افزاری اخیرا كشف شده كه از مكانیزم های مربوط به اعلان ˮتماس ورودیˮ و دكمه ˮصفحه اصلیˮ در دستگاه های كاربران سوء استفاده می نماید و بعد از نصب، صفحه گوشی را تحت كنترل گرفته و مانع از بستن صفحه نمایش شده و از كاربر درخواست باج می كند.


به گزارش وبی کارت به نقل از ایسنا، حملات باج افزاری (ransomware) این روزها رایج شده است و هیچ شرکتی هم از این حملات مصون نیست. باج افزار نرم افزاری مخرب است که سیستم قربانیان را برای اخاذی پول از آنها قفل گذاری می کند. این حملات پرونده های شما را رمزگذاری می کند و داده های گران بهای شمارا برای دریافت باج، نگه می دارند. این کار با وسوسه کردن کاربران در دانلود یک پیوست یا باز کردن یک لینک انجام می شود. با دانلود پیوست، بدافزار را در دستگاه خود نصب می کنید.
در این راستا مرکز مدیریت راهبردی افتای ریاست جمهوری، درباره باج افزار MalLocker.B اخطار داده که اخیرا کشف شده است. این باج افزار از مکانیزم های مربوط به اعلان "تماس ورودی" و دکمه "صفحه اصلی" در دستگاه های کاربران سوء استفاده می نماید. این باج افزار درون برنامه های اندرویدی که در فروم های دانلود و سایت های شخص ثالث موجود هستند، مخفی می شود.
مانند اغلب باج افزارهای اندرویدی، باج افزار MalLocker.B هم در حقیقت فایل های قربانی را رمزگذاری نمی کند، بلکه تنها از دسترسی به سایر بخش های گوشی جلوگیری می کند. سوءاستفاده از پنجره سیستم اخطار یا غیرفعال کردن عملکردهایی که با دکمه های فیزیکی تلفن ارتباط برقرار می کنند، تکنیک های گذشته این باج افزار به حساب می آید. بعد از نصب، این باج افزار صفحه گوشی را تحت کنترل گرفته و مانع از بستن صفحه نمایش شده و از کاربر درخواست باج می کند.
پیام درخواست باج MalLocker.B بگونه ای طراحی شده است که مانند پیامی از سوی پلیس محلی به کاربران می گوید مرتکب جرمی شده اند و باید جریمه ای را پرداخت کنند. باج افزارهایی که بعنوان جریمه های جعلی پلیس مطرح می شوند، بیشتر از نیم دهه است که محبوب ترین نوع باج افزارهای اندرویدی هستند. پایگاه اینترنتی zdnet، نوشته است: باج افزار MalLocker.B مجموعه متنوعی از این تکنیک ها را به همراه دارد. باج افزار برای نشان دادن پیام باج خود از مکانیزم دو بخشی استفاده می نماید.
باج افزار مورد اشاره ابتدا از اعلان "تماس" سوءاستفاده می کند و MalLocker.B از آن برای نشان دادن پنجره ای استفاده می نماید که کل صفحه را با جزئیات تماس ورودی پوشش می دهد. باج افزار MalLocker.B همینطور از تابع onUserLeaveHint سوءاستفاده می کند. این تابع زمانی فراخوانی می شود که کاربران بخواهند برنامه ای را به پس زمینه هدایت کنند و برنامه جدیدی را مشاهده کنند و هنگام فشار دادن دکمه هایی مانند Home یا Recents سبب فعال شدن آن می شود، باج افزار با سو استفاده از این عملکرد، برگه باج خویش را به پیش زمینه برمی گرداند و از ترک یادداشت باج برای صفحه اصلی یا برنامه دیگر توسط کاربر جلوگیری می کند.
کارشناسان معاونت بررسی مرکز مدیریت راهبردی افتا با عنایت به انتشار این باج افزار در وبسایت های غیررسمی، به کاربران سفارش می کنند، از نصب برنامه های اندروید از سایت های شخص ثالث مانند فروم ها، تبلیغات های وبسایت ها یا فروشگاه برنامه های شخص ثالث غیر مجاز، اجتناب کنند.
منبع:

1399/07/24
11:33:02
5.0 / 5
1687
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
weby Card

webycard.ir - حق کپی رایت سایت وبی كارت محفوظ است

وبی كارت

معرفی کسب و کار شما در اینترنت