گزارش وبی كارت

5 سال وقت كشی ژنرال برای نمایشی عبث

5 سال وقت كشی ژنرال برای نمایشی عبث

وبی كارت: وزارت نفت در صورتیكه 17 شركت را بعنوان شركت های اكتشاف و تولید معرفی نمود كه عملا ماهیت این شركت ها با مفهوم اكتشاف و تولید فاصله فاحشی داشته و فقط یك دور باطل شمرده می شود.به گزارش وبی کارت به نقل از مهر، ۱۱ آبان ماه سال ۹۴ هیأت دولت در مصوبه هایی پیرامون شرایط عمومی، ساختار و الگوی قراردادهای جدید بالادستی نفت و شیوه نامه ابلاغی از طرف وزیر نفت درباب نحوه تعیین صلاحیت شرکت های اکتشاف، توسعه و تولید از میدان های نفت و گاز کشور را اعلام نمود.
پس از این مصوبات وزیر نفت در تاریخ ۲۱ اردیبهشت ۹۵ به معاونت مهندسی وزارت نفت دستور داد شرکت های صاحب صلاحیت ایرانی برای فعالیت در چارچوب شرکت های اکتشاف و تولید (E&P)، برای مشارکت با شرکت های بین المللی نفتی را اعلام نماید.
یک هفته بعد یعنی در تاریخ ۲۸ اردیبهشت وزارت نفت طی فراخوانی از شرکت های نفتی دعوت کرد برای آنکه بتوانند در نسل جدید قراردادهای نفتی در کنار شرکت های خارجی باشند، به پرسشنامه ها پاسخ داده و مدارک خودرا به وزارت نفت ارسال نمایند. وزارت نفت در آن برنامه قصد داشت برخی از شرکت های ایرانی را بر حسب E&P گلچین کرده و آنها را به شرکت های خارجی معرفی نماید تا آنها تنها از این فهرست، شریک ایرانی انتخاب کنند.
۸ شرکت گلچین شدند
به گزارش وبی کارت به نقل از مهر، تا تیرماه ۹۵ بیش از ۳۷ شرکت مدارک خودرا به وزارت نفت ارسال کردند؛ محمدرضا مقدم، معاون وقت زنگنه در تاریخ ۱۳ تیر همان سال اعلام نمود از مجموع این شرکت ها، تنها ۸ شرکت پتروپارس، اویک، انرژی دانا، پتروایران، مپنا، قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و شرکت توسعه نفت و گاز پرشیا توانسته اند حدنصاب های لازم را در ارزیابی های انجام شده کسب کنند.
وزیر نفت درباره این شرکت ها سخت گیری زیادی داشت بطوری که تاکید می شد شرکت های اکتشاف و تولید ایرانی باید تنها فعالیت E&P داشته باشند و مجاز به فعالیت در حوزه های ساخت کالا و تجهیزات و ارائه خدمات متعارف نفتی (EPC و یا OSC) نیستند.
وزارت نفتی که فکر می کرد مقرر است اتفاق بزرگی در صنعت نفت ایجاد کند اما با رها کردن سخت گیری ها به هیچ شرکتی نه نگفت و در کمتر از یکسال ۹ شرکت دیگر را هم به فهرست شرکت های خود اضافه کرد. برای شرکت های مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی ایران، کیسون، توسعه صنعت ایران افق، شرکت مهندسی و خدمات پارس پتروزاگرس، گلوبال پتروتک کیش و حفاری شمال مجوز فعالیت بعنوان شرکت ایرانی اکتشاف و تولید صادر شد تا تعداد شرکت های ایرانی دارای مجوز فعالیت در این عرصه به ۱۷ شرکت برسد.
واژه هایی برای سرگرمی
قرار بود این شرکت ها شریک ایرانی شرکت های خارجی در چارچوب قراردادهای IPC باشند؛ وزیر نفت تغییر چهره پیمانکاران از شرکت های EPC کار و خدماتی به شرکت های E&P را کلید زد که بگفته خیلی از کارشناسان تنها یک تغییر تابلو بود و از نظر فنی هیج تفاوتی با گذشته این شرکت ها نداشت.
به گزارش وبی کارت به نقل از مهر، یکسال از زمان توسعه صنعت نفت، صرف تأیید شرکت هایی شد که بعدها به حال خود رها شدند و هر شرکتی که خواهان حضور در بین شرکت های E&P می شد، چراغ سبز وزارت نفت را دریافت می کرد؛ خواه این شرکت یک شرکت خدماتی باشد یا ورشکسته!
شرکت هایی که قرار بود در کنار خارجی ها رشد یابند و شاگردی کنند بعد از ناکامی IPC به تنهایی مورد توجه وزارت نفت قرار گرفتند تا وزارت نفت با انتخاب چند شرکت خاص، قراردادهای IPC و… را امضا کند.
از میان این شرکت ها، دانا انرژی، پاسارگاد، پرشیا و پتروپارس خوشبخت شدند و زنگنه در چارچوب قراردادهای IPC به آنها پروژه داد. گرچه برای آنکه این قراردادها شبیه به EPC های دولت قبل نباشد، مقرر کرد پول توسعه میادین از صندوق توسعه ملی تامین شود ولی به باور خیلی از صاحب نظران، این تغییر تنها یک تغییر ظاهری بود.
حقیقت شرکت های اکتشاف و تولید
شرکت هایی که لقب E&P را یدک می کشند در واقع همان کارهایی را انجام می دهند که در قراردادهای EPC و سایر قراردادها انجام می دادند؛ این شرکت ها میادین در حال تولید(Brown field) را از آن خود کرده و با حفر چاه و راه اندازی خط لوله و پمپ های درون چاهی وکارخانجات بهره برداری به تولید نفت می پردازند.
این در حالی است که اساس کار شرکت های E&P از مرحله مطالعات اکتشافی تا اختتام تولید و جمع آوری تأسیسات است ولی وزارت نفت علاقه دارد نام شرکت های پیمانکاری را شرکت های اکتشاف و تولید بگذارد.
البته وزارت نفت همچنان از موضع خود دفاع می کند و یک تغییر نام ساده را برگ زرینی از افتخارات خود می داند که بارها مورد نقد کارشناسان قرار گرفته است.
به عنوان نمونه ناجی سعدونی، مدیر عامل اسبق شرکت مهندسی و توسعه نفت و مدیرعامل سابق شرکت نفت و گاز پرشیا در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: اساساً تعریف E&P های ایرانی فقط توجیهی برای ورود چند شرکت اروپایی بود و نه روسی و چینی. گفته می شد شرکت های ایرانی را به آن چند شرکت اروپایی معرفی می نماییم آنها خود حسب صلاحدید و تشخیص شأن به شرکت های ایرانی برخی کارهای خدماتی را ارجاع می کنند و نه الزاماً کارهای مهندسی و پیچیده!
وی افزود: یک زمانی در این مملکت می گفتند شرکت های ایرانی فقط هنر چاه زدن و سوراخ کردن مخزن را می دانند ولی صاحبان همان دیدگاه، آزادگان جنوبی را پر کردند از چاه هایی که سال هاست تولیدی ندارند. تعریف شرکت های اکتشاف و تولید مانند قراردادهای IPC تابحال هیچ دستاورد مشخصی برای کشور نداشت.
تفاخری بی مایه به اسم شرکت های اکتشاف و تولید
به گفته سعدونی تعریف شرکت های اکتشاف و تولید بیشتر یک وقت کشی، اعطا درجه و رتبه بندی بدون محتوی و مدلول واقعی و غیر مطابق با استاندارد جهانی و تفاخر بی مایه بود.
وی تصریح کرد: نکته جالبی برای شما بگویم. در فرانسه Total، در روسیه Roseneft، Lukoil، Gasprom، در اتریش OMV، در نروژ یک شرکت معروف مثل Statoil و در ایتالیا شرکت ENI، در برزیل Petrobrus، در مالزی Petronas، در انگلستان شرکت BP، در اسپانیا شرکت Repsol و در چین یکی دو شرکت مثل CNPC و SYNOC و اخیراً Sinopec تحت عنوان شرکت های IOC و NOC کار E&P را انجام می دهند و در آمریکا هم حداکثر چند شرکت مهم و ما در ایران ظرف چند ماه ۱۷ شرکت E&P خلق می نماییم که اغلب آنها تا مدت ها بیکار بوده اند و در پرداخت حقوق نیروهای خود در مانده اند.
سعدونی با اشاره به اینکه اخیراً هم تعدادی کار در چارچوب ۲۸ میدان و یکی دو مورد در دریا واگذار شده که ماهیتاً ربطی به مقوله E&P ندارد و همان EPC/EPD قدیمی است، افزود: پیمانکار مسئولیتی در مخزن و تولید ندارد و البته توسعه دو-سه میدان را چون اروپایی ها نیامدند به ناچار به دو – سه شرکت به اصطلاح E&P از نوع تعریف خودمان واگذار کرده ایم که البته پس از سه سال پیشرفت خاصی حاصل نشده است. توضیح بیشتر اینکه دکل دار در حالت معمول جهانی شرکت E&P نیست و به E&P سرویس می دهد. شرکتی که واحد بهره برداری و خطوط لوله انتقال نفت و گاز را اجرا می کند یا اینکه راه و باند می سازد و یا مشاور است! و اساساً شرکتی که کار اجرایی نکرده E&P نیست.
سعدونی که بیش از ۱۴ سال مسئول پروژه های نفت وگاز مناطق نفتخیز بوده و سابقه روشنی در بالادست صنعت نفت دارد، خاطرنشان کرد: جالب است بدانید شرکت نفت خودمان که بیش از یک قرن در اعداد بزرگترین E&P های جهان بود او را از E&P صلب اختیار کرده ایم و حتی اعطا درجه E&P از نوع خودمانی را به معاونت مهندسی داده ایم که دو مدیر سابق و لاحقش هم سابقه نفتی ندارند!


منبع:

1399/07/04
13:12:30
5.0 / 5
1742
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
weby Card

webycard.ir - حق کپی رایت سایت وبی كارت محفوظ است

وبی كارت

معرفی کسب و کار شما در اینترنت